Bestseller i ny sag om giftigt tøj

Greenpeace har fundet det giftige stof NPE i en række Bestseller-produkter. Bestseller-koncernen overvejer at droppe den ansvarlige leverandør.

20.11.2012

CSR.dk

Tøjproducenten Bestseller, der står bag mærker som Vero Moda, Only og Jack & Jones, sælger tøj, som indeholder det giftige stof NPE. Det viser en ny rapport som Greenpeace, står bag.

NPE bliver ved vask omdannet til stoffet NP, som er skadeligt for blandt andet mænds sædkvalitet. I alt har Greenpeace fundet stoffet i 11 ud af 14 stykker tøj fra Bestseller, så der er ikke tale om et enkelt stående tilfælde.

Bestseller: Overraskende
Meldingen fra Bestsellers CSR- og kommunikationschef Mogens Werge er, at han er overrasket og at stoffet skal fjernes fra koncernens produkter.

”NPE er et møgstof, der ikke skal være i tøjet. Det har vi interne krav om,” siger Morgens Werge til DR Nyheder.

Han forklarer videre, at Bestseller vil forsøge at finde ud af hvilken fabrik, der har lavet tøjet og eventuelt afbryde samarbejdet.

”Alle fabrikker har skrevet under på, at NPE og rester af stoffet ikke må findes i tøjet,” siger Mogens Werge til DR Nyheder

”Derfor må vi nu overveje om, vi skal afbryde samarbejdet med de leverandører, der ikke har overholdt vores krav."

Ikke første gang
Det er ikke første gang, at der bliver fundet giftige stoffer i Bestsellers produkter. I sommeren 2011 røg virksomheden ud i et sandt mediestormvejr, fordi virksomheden solgte børnetøj med for højt indhold af azofarvestoffer, som er på EU’s liste over forbudte kemikalier.

Mogens Werge udtalte i sidste måned til csr.dk, at Bestseller tog den sag meget alvorligt, ændrede nogle procedurer og oprettede en compliance-afdeling.

"Man kan vel sige, at Bestseller har lært af sagen," lød det blandt andet fra Mogens Werge.

Læs også: Transparens er Bestsellers største CSR-udfordring

-LA

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

03.03.2026CSRD+CO

Sponseret

Hvem tager skraldet for manglende ESG-data?

25.02.2026CSR.dk

Hjælp dine leverandører med at levere de data, du har brug for

11.02.2026CSR.dk

Cirkulær økonomi er forsyningssikkerhed

15.01.2026Dagrofa aps

Sponseret

Millionstøtte til nyt projekt skal give flere plantebaserede restaurantoplevelser

12.01.2026CSR.dk

Millioner af grise transporteres hvert år men vi ved stadig meget lidt om deres velfærd

12.01.2026Schneider Electric

Sponseret

Robotter i produktionen: Fra best practice til next practice

08.01.2026CSR.dk

Logistik-giganter lancerer søfragt-løsning med lavere CO2

22.12.2025Schneider Electric

Sponseret

Fra kompleksitet til enkelhed: Motorstyring bliver nemmere med Easy TeSys-serien.

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle