Rønne Havn rejser 25 hektar Folkeskov sammen med Growing Trees Network

Rønne Havn vil plante 100.000 træer som resultat af en aftale med Growing Trees Network Global om skovrejsning i Danmark. De første 6.000 træer plantes i disse uger i Hillerød Kommune.

Administrerende direktør, Thomas Bendsten, ser plantningerne som en naturlig del af havnens CSR-strategi. Foto: Rønne Havn..

18.06.2020

CSR.dk

Transportsektoren- og den maritime industri bidrager til at holde gang i erhvervslivet til gavn for den danske eksport, import og jobskabelse. Disse sektorer har en gavnlig effekt på handelslivet, turismeerhvervene, den lokale bager- eller håndværksmester og mange flere.

Læs også: Hvad skal der ske med de danske skove?

Det gør sig også gældende på Bornholm, hvor Rønne Havn driver Bornholms primære forsyningshavn.

For at støtte op om regeringens klimamål om en 70 procent reduktion i CO2 i 2030 så tager Rønne Havn ansvar for sit eget klimaaftryk og indgår nu aftale med Growing Trees Network Global.

”Med denne klimapartnerskabsaftale, forpligter vi os nu til, i samarbejde med Growing Trees Network og Naturstyrelsen, at plante 10.000 træer årligt i ti år, hvilket samlet set svarer til 25 hektar ny skov i perioden. Dette skal ses som en naturlig del af havnens bæredygtighedsarbejde, som er en integreret del af Rønne Havn’ CSR-strategi”, siger Thomas Bendtsen, der er administrerende direktør for Rønne Havn.

Hos Growing Trees Network Global er man glad for det nye samarbejde.

”Jeg er meget glad for vores nye klimapartnerskab med Rønne Havn, som får en stor betydning for vores fælles miljø. Vi samarbejder med Naturstyrelsen, som sørger for at finde ledige beplantnings-arealer i samarbejde med de enkelte kommuner i Danmark", siger Lars Heiselberg Vang Jensen, formand for Growing Trees Network Global.

"Rønne Havn har udtrykt ønske om, at det meste af beplantningen skal placeres lokalt på Bornholm, men hvis ikke det lykkedes at opnå adgang til ledigt areal her, så plantes øvrige steder i Danmark. Derfor planter Rønne Havn i denne uge de første 6.000 træer i Skævinge Folkeskov ved Hillerød nord for København”, fortsætter han.

Også miljøminister Lea Wermelin (S) giver det nye partnerskab rosende ord med på vejen, og håber, at dette kan være med til at inspirere andre til at tænke bæredygtigt.

”Det er sådanne partnerskaber, der for alvor kan skabe gode resultater for miljøet og jeg håber at initiativer som dette kan få flere små- og mellemstore virksomheder til at overveje at kigge i de samme grønne baner, så vi kan minimere CO2-udslippet og nå vores 2030-mål samtidig med, at de nye skovområder skaber bedre levesteder for dyr og gode rekreative områder for os mennesker", siger hun

"Som en afgørende ekstra bonus bliver de nye Folkeskove plantet ovenpå vigtige drikkevandsmagasiner, så vi ved hjælp af biodiversiteten sikrer fremtidens rene drikkevand for de kommende generationer”, tilføjer Lea Wermelin.

Læs også: Danmark vokser grønnere med 25 Folkeskove

Growing Trees Network Global har, som en del af aftalen med Rønne Havn, forpligtet sig til at anvende de træarter, der har det største CO2 optag per år. Dette kan f.eks. være træsorten Douglasgran.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.03.2026CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

16.03.2026CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Annonce

CSR.dk

Forbrugere belønner ikke bæredygtighed, de straffer

CSR.dk

Nyt partnerskab vil gøre grønne boliger til en god forretning

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

23.03.2026

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

23.03.2026

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Event
Studietur til Aarhus

Tag med Byggeriets Samfundsansvar, a:gain og Fischer Lighting på en inspirerende bustur fra København til Aarhus. Her får du både ny viden, konkrete eksempler og unikke netværksmuligheder.

Dato

23.03.2026

Tid

06:45

Sted

Mødested ved bussen

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

23.03.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Bæredygtighed i event-, møde-, og oplevelsesbranchen med ISO 20121 og Svanemærket

Deltag i dette webinar og få indsigt i, hvordan du konkret og struktureret kan arbejde med bæredygtighed i event-, sport-, oplevelses- og turismebranchen gennem standarden ISO 20121 og Svanemærket.

Dato

23.03.2026

Tid

13:00

Sted

Online