Professor: Markedsføring kan få os til at spise insekter

Skæve tendenser har historisk været markedsdefinerende. Og det gælder stadig i dag, mener engelsk marketingprofessor, der har skrevet en bog om såkaldt forbruger-disruption.

I lande som Thailand er det normalt at spise insekter. Foto: 123rf.com.

30.11.2023

CSR.dk

Det er ikke kun kunstig intelligens og ChatGPT, som brands fremover skal være opmærksomme på, når de skal være med på fremtidens vækstbølger.

Ved årets Digital Copenhagen-konference fortalte marketingprofessor Helen Edwards fra London Business School, at det også er vigtigt at holde øje med et skifte i forbrugeradfærd og -behov, som kommer fra eksisterende niche-trends.

Læs også: Branchedirektør med opråb: Drop den bæredygtige markedsføring

Det skriver mediet Markedsføring.

Området hedder forbruger-disruption og er grundlaget for Helen Edwards’ nye bog ’From Marginal to Mainstream’, hvor hun har undersøgt, hvad der reelt driver trends frem hos forbrugere, som disrupter markedet. Og også hvilke subtrends og nicher, som måske kan være definerede i fremtiden.

”Et nyligt eksempel er veganere. Men det er ikke ny ting. Det opstod i 40’erne i efterkrigstiden, fordi en lille gruppe mennesker på grund af deres forhold til dyrevelfærd ikke ville spise kød. Og så skete der intet i 60 år. Veganisme tog først for alvor fart igen i 2017. I mange år blev det holdt tilbage af mainstreamen. Men nu er det en helt ny kategori med tøj, skønhedsprodukter og andet, der bliver markeret som vegansk,” siger hun ifølge Markedsføring.

I bogen har hun også selv kigget på forskellige nichetrends, som måske en dag bliver efterspurgt i højere grad. 

Et eksempel er protein fra insekter – et område, som ifølge Helen Edwards ses som ækelt hos flere forbrugere. 

Læs også: Tryghedsgruppen vil mindske klimabelastningen fra annoncering

Men med markedsføring kunne hun ændre folks syn på kilden – blandt andet ved at vise, at andre nationer spiser det, og at vores forfædre ofte tyede til de små kriblende skabninger. 

”Det kræver fantasi at ændre folks opfattelse af ting så grundlæggende. Men det er det, marketing er der for. Og vi er nødt til at tage den viden med ind i vores innovationsplaner. For det kan være der, morgendagens vækst ligger,” siger Helen Edwards til Markedsføring.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.09.2026KommPress A/S

Sponseret

Mere miljøvenlige planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

22.09.2026Schneider Electric

Sponseret

Hop med på vognen: Schneider Electrics truck kører på roadshow

CSR.dk

Grøn omstilling handler lige så meget om ledelse som teknologi

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Dansk Standard

Sponseret

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dakofa
Konference
Dakofas Årskonference: Fra EU-krav til national handlingsplan – i en vild tid...

Cirkulær omstilling er ikke længere et valg, men en nødvendighed – og samtidig en af de mest komplekse dagsordener, vi som samfund står overfor. Krav fra EU, nationale strategier og lokale virkeligheder bevæger sig hurtigt og stiller nye forventninger til både myndigheder, virksomheder og vidensaktører. I en tid, hvor rammerne hele tiden flytter sig, bliver evnen til at navigere i det uforudsigelige afgørende.

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Hotel Munkebjerg, Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

25.09.2026

Sted

Online

CSR.dk
Launch
Mobiliseringsradaren® lancering

Den 25. september lancerer Hansen Agenda og Epinion Mobiliseringsradaren® – en ny undersøgelse af danskernes ansvarlige hverdagshandlinger og en ny metode til adfærdsdesign.

Dato

25.09.2026

Tid

13:30

Sted

Ewaldsgade 3, 2200 København N

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle