PostNord gør klar til at plante endnu en skov med Klimaskovfonden

PostNord har fra 2024 samarbejdet med Klimaskovfonden og givet et klimabidrag på alle danske pakker. Den 28. oktober plantes endnu en ny skov i Danmark ved Svanemosen Nyskov i Kolding.

Foto: Via Ritzau

24.10.2024

CSR.dk

Når man sender en pakke med PostNord, er man med til at støtte projekter, som bidrager til et bedre klima og mere dansk natur. PostNord sender nemlig ’pakker med omtanke’, og for hver pakke, der bliver sendt i Danmark, giver PostNord et klimabidrag til danske klimaprojekter. I 2023 blev det til 110.000 kvadratmeter ny skov i Danmark, og skovene vil over tid optage cirka 4.000 ton CO₂.

- Samarbejdet med PostNord betyder, at vi kan rejse skov flere steder i Danmark til gavn for klimaet. Det er med til at nedbringe Danmarks samlede CO₂-udledning gennem helt konkrete skovrejsningsprojekter i f.eks. Vallensbæk, Silkeborg og Kolding. Klimaeffekten dokumenteres men de og deres kunder kan også følge med i hvor meget træerne vokser fra år til år, siger Poul Erik Lauridsen, Direktør hos Klimaskovfonden.

Klimaskovfonden understøtter Danmarks klimaindsats gennem klimaprojekter over hele landet, hvor man bruger naturens egne metoder til at opfange og lagre CO₂. Med bidrag til at plante en skov eller udtage kulstofrige lavbundsarealer, kan alle være med til at skabe nye skov- og naturområder. Det er til gavn for klimaet, naturen og miljøet og til stor glæde for lokalsamfundet, de steder hvor der rejses ny skov.

Klimahandling er også sundt for bundlinjen

Klimadagsordenen er ikke blot vigtig for PostNord, men også for kunderne. Hos PostNord oplever man at have krydset det punkt, hvor arbejdet med CO₂-reduktion og bidraget til at gennemføre konkrete klimaprojekter nu kan mærkes på bundlinjen og giver et positivt afkast på flere parametre.

- Vores klimaindsats er ikke kun en investering i vores fælles fremtid – men også en investering i PostNords forretning. Vi kan se, at vores kunder i stadig stigende grad efterspørger løsninger, der tager hensyn til den grønne omstilling. Her mener vi, at vi kan gøre en positiv forskel, både ved først og fremmest at reducere vores egen CO₂-udledning, men også ved at tage samfundsansvar og bidrage til de nationale klimamål, siger Isabella Beck Jørgensen, Pressechef hos PostNord.

PostNord vil være fossilfri i 2030 og er godt på vej mod at nå i mål. PostNords klimabidrag til skovrejsning indgår ikke i PostNords eget CO₂-regnskab, men gives som bidrag til den nationale klimaindsats.  

- EHS

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Cabi
Webinar
Når stress rammer arbejdspladsen

Stress er et komplekst fænomen. Det opstår sjældent kun ét sted, men i samspil mellem arbejdsliv, privatliv og den enkeltes livssituation. På dette webinar får du viden om udviklingen i stress, hvor belastningen kan komme fra, og hvad arbejdspladsen kan gøre for at gribe tidligt ind og balancere imellem omsorg, drift og fælles ansvar.

Dato

28.10.2026

Tid

13:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 2: CSRD og ledelsessystemet

Hvordan du bruger dit ledelsessystem til at overholde CSRD.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

29.10.2026

Sted

Online