PostNord gør klar til at plante endnu en skov med Klimaskovfonden

PostNord har fra 2024 samarbejdet med Klimaskovfonden og givet et klimabidrag på alle danske pakker. Den 28. oktober plantes endnu en ny skov i Danmark ved Svanemosen Nyskov i Kolding.

Foto: Via Ritzau

24.10.2024

CSR.dk

Når man sender en pakke med PostNord, er man med til at støtte projekter, som bidrager til et bedre klima og mere dansk natur. PostNord sender nemlig ’pakker med omtanke’, og for hver pakke, der bliver sendt i Danmark, giver PostNord et klimabidrag til danske klimaprojekter. I 2023 blev det til 110.000 kvadratmeter ny skov i Danmark, og skovene vil over tid optage cirka 4.000 ton CO₂.

- Samarbejdet med PostNord betyder, at vi kan rejse skov flere steder i Danmark til gavn for klimaet. Det er med til at nedbringe Danmarks samlede CO₂-udledning gennem helt konkrete skovrejsningsprojekter i f.eks. Vallensbæk, Silkeborg og Kolding. Klimaeffekten dokumenteres men de og deres kunder kan også følge med i hvor meget træerne vokser fra år til år, siger Poul Erik Lauridsen, Direktør hos Klimaskovfonden.

Klimaskovfonden understøtter Danmarks klimaindsats gennem klimaprojekter over hele landet, hvor man bruger naturens egne metoder til at opfange og lagre CO₂. Med bidrag til at plante en skov eller udtage kulstofrige lavbundsarealer, kan alle være med til at skabe nye skov- og naturområder. Det er til gavn for klimaet, naturen og miljøet og til stor glæde for lokalsamfundet, de steder hvor der rejses ny skov.

Klimahandling er også sundt for bundlinjen

Klimadagsordenen er ikke blot vigtig for PostNord, men også for kunderne. Hos PostNord oplever man at have krydset det punkt, hvor arbejdet med CO₂-reduktion og bidraget til at gennemføre konkrete klimaprojekter nu kan mærkes på bundlinjen og giver et positivt afkast på flere parametre.

- Vores klimaindsats er ikke kun en investering i vores fælles fremtid – men også en investering i PostNords forretning. Vi kan se, at vores kunder i stadig stigende grad efterspørger løsninger, der tager hensyn til den grønne omstilling. Her mener vi, at vi kan gøre en positiv forskel, både ved først og fremmest at reducere vores egen CO₂-udledning, men også ved at tage samfundsansvar og bidrage til de nationale klimamål, siger Isabella Beck Jørgensen, Pressechef hos PostNord.

PostNord vil være fossilfri i 2030 og er godt på vej mod at nå i mål. PostNords klimabidrag til skovrejsning indgår ikke i PostNords eget CO₂-regnskab, men gives som bidrag til den nationale klimaindsats.  

- EHS

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.09.2026CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

21.09.2026Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Møde- og eventkunder stiller krav om bæredygtighed, men dokumentationen halter

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Dansk Standard

Sponseret

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

Dansk Standard

Sponseret

Fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

CSR.dk

Salling Group har nu 520 solcelleanlæg i drift

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dakofa
Konference
Dakofas Årskonference: Fra EU-krav til national handlingsplan – i en vild tid...

Cirkulær omstilling er ikke længere et valg, men en nødvendighed – og samtidig en af de mest komplekse dagsordener, vi som samfund står overfor. Krav fra EU, nationale strategier og lokale virkeligheder bevæger sig hurtigt og stiller nye forventninger til både myndigheder, virksomheder og vidensaktører. I en tid, hvor rammerne hele tiden flytter sig, bliver evnen til at navigere i det uforudsigelige afgørende.

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Hotel Munkebjerg, Vejle

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af standarderne for det digitale produktpas

Dansk Standard inviterer til webinar om de nye standarder for det digitale produktpas. Standarderne skal hjælpe virksomheder med at forberede sig på de kommende krav til produktinformation, som følger af EU’s Ecodesign-forordning.

Dato

23.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense