Politisk tøven koster virksomheder og Europa dyrt

Bedre udnyttelse og mindre spild af energi er den hurtigste og billigste vej til dekarbonisering. Alligevel er energieffektivisering næsten gået i stå.

20.11.2024

CSR.dk

Det går for langsomt med energieffektiviseringen. Det er den korte udgave af budskabet fra det Internationale Energiagentur (IEA).

Problemet i den konstatering er, at energieffektiviseringer ifølge IEA skal levere omkring 40 procent af reduktionerne i udledningerne af drivhusgasser, som er nødvendige for at ramme Parisaftalens mål. 

Af samme grund førte sidste års COP til en ny global målsætning om at øge energieffektiviseringer med to procent om året voksende til fire procent om året i 2030. 

Men en rapport fra IEA op til COP29 viser, at det globale gennemsnit lige nu er forbedringer på en procent. Og i Europa er tallet så lavt som 0,5 procent.

Gammel lovgivning står i vejen

Løsningen på problemet skal ifølge Danfoss’ administrerende direktør, Kim Fausing, leveres af politikerne. 

”Det er jo ikke sådan, at teknologierne ikke er der. Der mangler simpelthen et politisk fokus på langsigtet regulering,” siger Kim Fausing til Finans.

Udviklingen er ifølge ham strandet på gammel regulering og komplicerede godkendelser, som tyder på, at man politisk ikke helt tager energieffektivisering alvorligt. 

Kunne hjælpe på konkurrenceevnen

Danfoss sælger netop teknologi til energieffektivisering, og ifølge direktøren bevæger Kina og USA sig i den rigtige retning, mens det i Europa i nogen grad er gået i stå.  Hvilket han ikke kan få til at give mening: 

”Vi tror jo på, at konkurrenceevne hænger sammen med en dekarbonisering (reduktion af CO2-udledninger, red,) i Europa. For der er jo et enormt potentiale i at bruge mindre energi, når vi i EU betaler mindst 2-3 gange mere for elektricitet end i USA og Kina,” siger Kim Fausing.

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

16.09.2026CSR.dk

Salling Group har nu 520 solcelleanlæg i drift

CSR.dk

B Corp: Foodservicevirksomhed recertificeret efter skærpet standard

CSR.dk

Cirkulær elektronik skal holde værdierne i produktionen

Comwell Hotels

Sponseret

Plantefondsprojekt: Kokke får inspiration til at bringe danske råvarer fra mark til tallerken

Lemvigh-Müller

Sponseret

Fra solceller til energilagring: Batterier rykker frem hos både industrien og private

Schneider Electric

Sponseret

Elektrificeringen presser pladsen i bygningers eltavler – ny innovation skal løse voksende sikkerhedsudfordring

CSR.dk

Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner

Tork

Sponseret

Hotel Nyborg Strand giver brugte papirhåndklæder nyt liv

CSR.dk

Ny analyse: Forlænget olie- og gasjagt vil have et enormt klimaaftryk

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

21.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle