Plastfirma vil spare millioner på at begrænse affald

Plastfirmaet Exellent Systems vil spare millioner på at begrænse sit affald og genbruge slidte produkter. Allerede nu kan de mange tiltag aflæses på bundlinjen.

02.02.2015

CSR.dk

Exellent Systems, der producerer gulve og ramper i plastik, sorterer sit affald, genbruger slidte plastikprodukter og forsøger i det hele taget at begrænse sit affald. Og det kan mærkes på virksomhedens bundlinje, fortæller Exellent Systems administrerende direktør, Ole Frederiksen til børsen.dk.

Læs også: Virksomheder må genbruge emballage

"Vi er stadig i opstarten med mange af vores tiltag. Men lige nu sparer vi mellem 100.000 og 150.000 kroner om året. Det går jo direkte på bundlinjen", siger han.

Direktøren forventer, at besparelserne bliver langt større med tiden.

"Og når vi kommer fem til ti år frem i tiden, taler vi om besparelser for millioner af kroner", siger Ole Frederiksen til børsen.dk.

For at reducere omfanget af affald forsøger virksomheden at begrænse mængden af emballage samtidig med, at alt affald bliver sorteret.  Det giver virksomheden en besparelsen på 70.000 kroner om året, som ellers skulle bruges til forbrænding. 

Genbruger plastikgulvet
Plastfirmaets kunder har også mulighed for at sælge deres slidte plastikgulve tilbage til Exellent Systems for 3,50 kroner per kilo. Herefter bruger Exellent Systems yderligere cirka 1,50 kroner per kilo på at genbruge plastikken. Og det giver både miljømæssige- og økonomiske besparelser.

"Hvis vi skal købe nye råvarer med farver og det hele, så koster det 15 kroner. Så det er en god besparelse for os", siger Ole Frederiksen.

På nuværende tidspunkt genbruger virksomheden mellem fire og fem ton plastik om året på den måde. Men det tal vil også stige, forklarer direktøren, der tror, at tallet om få år kan stige til 100 ton.

Mange virksomheder kan spare penge
Ifølge Karin Klitgaard, miljøpolitisk chef i Dansk Industri (DI), vil mange virksomheder kunne spare penge ved at begrænse eller genanvende sine ressourcer.

”Jeg er slet ikke i tvivl om, at der er noget at hente. Det er svært at sætte tal på, fordi den mulige besparelse er meget forskellig fra branche til branche, og hvilke ressourcer der er tale om. I princippet handler det om alt fra energi, vand, madproduktion eller tekstilindustrien", siger Karin Klitgaard til børsen.dk.

Læs også: Nespresso vil genanvende kaffekapsler

Exellent Systems har kun det affald, der kommer fra kantinen, og når gulvet bliver fejet. Ellers bliver alt genbrugt. Virksomheden deler sit affald op i plastik, metal, papir, pap og træ. 

-SSM

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.09.2026Schneider Electric

Sponseret

Elektrificeringen presser pladsen i bygningers eltavler – ny innovation skal løse voksende sikkerhedsudfordring

07.09.2026CSR.dk

Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner

CSR.dk

Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner

CSR.dk

Fremtidens havvind skal besluttes nu, for at undgå fatalt hul i markedet

Schneider Electric

Sponseret

Ny analyse styrker sikkerheden i fremtidens AI-datacentre

CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DTU
Efteruddannelse
Kvalitetsstyring

På kurset, som også er et diplommodul, vil du få forståelse for sammenhængen mellem kvalitetsstyring af produkter og services og virksomhedens drift.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods