Plakater skal være med til at højne medarbejdersikkerheden i GK Gruppen

I anledningen af Arbejdsmiljøugen vil GK Gruppen intensivere sit fokus på sikkerhedskulturen i Norden.

Plakaterne bruger nudging til at opfordre medarbejdere til at reflektere over vigtigheden af et godt arbejdsmiljø. Foto: GK Gruppen..

25.10.2023

CSR.dk

Den nordiske koncern GK Gruppen opererer i en branche med høj risiko for ulykker.

På tværs af Danmark, Sverige og Norge, hvor koncernen opererer i, prioriterer de derfor at fremme en virksomhedskultur, der skaber et sikkert og sundhedsfremmende arbejdsmiljø for alle deres medarbejdere og samarbejdspartnere.

Læs også: Alt for meget chikane og mobning på danske skibe

”I vores risikofyldte branche prioriterer vi en stærk sikkerhedskultur og et sundt arbejdsmiljø. Vi arbejder derfor dedikeret og professionelt med konstant fokus på forbedringstiltag for at skabe et trygt og inkluderende arbejdsmiljø for alle. Målet er at opbygge tillid og tryghed blandt medarbejdere, kunder og leverandører, som sker gennem et systematisk og målrettet arbejdsmiljøarbejde,” siger administrerende direktør Jørgen L. Christensen.

Fælles arbejdsmiljøuge
Prioriteringen sker i forbindelse med den årlige, europæiske Arbejdsmiljøuge, hvor hundredvis af oplysningskampagner bliver stablet på benene for at gøre opmærksom på en sikker og sund arbejdsplads.

Hos GK Gruppen er der derfor fokus på risikokultur, værktøjer til risikovurdering, systematik for byggepladsbesøg og -rundering.

”Arbejdsmiljøugen er en tid, hvor vi samles som koncern for at fokusere på vores medarbejderes trivsel og sikkerhed. Det er vores ansvar at sikre, at alle har de rette værktøjer og viden. Denne uge er derfor en oplagt chance for at genopfriske og styrke vores fælles forpligtelse til et sikkert og sundt arbejdsmiljø,” siger Jørgen L. Christensen.

Læs også: Diversitet og inklusion på skoleskemaet på byggeuddannelserne

Som en del af forberedelsen har GK Gruppen blandt andet igangsat et initiativ med ti forskellige plakater, der skal påklistres skurvogne, afdelinger og øvrige arbejdspladser.

”Plakaterne bruger nudging til at opfordre medarbejdere til at reflektere over vigtigheden af et godt arbejdsmiljø. Ved at anvende nudging teknikker i kommunikationen sigter vi efter at påvirke medarbejdernes adfærd på en positiv måde og fremme en proaktiv sikkerhedskultur,”, siger regionsdirektør Lars Sjørring, der er idémager bag kampagnen.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

25.08.2026CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

19.08.2026Dagrofa aps

Sponseret

Overskudsvarer fra inspirationsmesse kommer mennesker i svære livssituationer til gavn

CSR.dk

STARK: Nye EU-krav ændrer rollerne i byggebranchen

CSR.dk

Deloitte betaler 21,5 mio. dollar for at afslutte DEI-sag med amerikanske myndigheder

CSR.dk

En halv times daglig fysisk aktivitet kan forebygge alvorlig stress

Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

En lille verden til forskel: Når børn, familier og lokalsamfund skaber forandring sammen

CSR.dk

Aldersdiskrimination på arbejdsmarkedet er steget markant

CSR.dk

Cabi vil geare SMV’er til fremtidens arbejdsmarked

Comwell Hotels

Sponseret

Faglighed, fællesskab og råvarer

Elis Danmark A/S

Sponseret

Elis støtter 23 ferielejre med nyvaskede tekstiler

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

07.09.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

07.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

07.09.2026

Sted

Nyborg