Plakater skal være med til at højne medarbejdersikkerheden i GK Gruppen

I anledningen af Arbejdsmiljøugen vil GK Gruppen intensivere sit fokus på sikkerhedskulturen i Norden.

Plakaterne bruger nudging til at opfordre medarbejdere til at reflektere over vigtigheden af et godt arbejdsmiljø. Foto: GK Gruppen..

25.10.2023

CSR.dk

Den nordiske koncern GK Gruppen opererer i en branche med høj risiko for ulykker.

På tværs af Danmark, Sverige og Norge, hvor koncernen opererer i, prioriterer de derfor at fremme en virksomhedskultur, der skaber et sikkert og sundhedsfremmende arbejdsmiljø for alle deres medarbejdere og samarbejdspartnere.

Læs også: Alt for meget chikane og mobning på danske skibe

”I vores risikofyldte branche prioriterer vi en stærk sikkerhedskultur og et sundt arbejdsmiljø. Vi arbejder derfor dedikeret og professionelt med konstant fokus på forbedringstiltag for at skabe et trygt og inkluderende arbejdsmiljø for alle. Målet er at opbygge tillid og tryghed blandt medarbejdere, kunder og leverandører, som sker gennem et systematisk og målrettet arbejdsmiljøarbejde,” siger administrerende direktør Jørgen L. Christensen.

Fælles arbejdsmiljøuge
Prioriteringen sker i forbindelse med den årlige, europæiske Arbejdsmiljøuge, hvor hundredvis af oplysningskampagner bliver stablet på benene for at gøre opmærksom på en sikker og sund arbejdsplads.

Hos GK Gruppen er der derfor fokus på risikokultur, værktøjer til risikovurdering, systematik for byggepladsbesøg og -rundering.

”Arbejdsmiljøugen er en tid, hvor vi samles som koncern for at fokusere på vores medarbejderes trivsel og sikkerhed. Det er vores ansvar at sikre, at alle har de rette værktøjer og viden. Denne uge er derfor en oplagt chance for at genopfriske og styrke vores fælles forpligtelse til et sikkert og sundt arbejdsmiljø,” siger Jørgen L. Christensen.

Læs også: Diversitet og inklusion på skoleskemaet på byggeuddannelserne

Som en del af forberedelsen har GK Gruppen blandt andet igangsat et initiativ med ti forskellige plakater, der skal påklistres skurvogne, afdelinger og øvrige arbejdspladser.

”Plakaterne bruger nudging til at opfordre medarbejdere til at reflektere over vigtigheden af et godt arbejdsmiljø. Ved at anvende nudging teknikker i kommunikationen sigter vi efter at påvirke medarbejdernes adfærd på en positiv måde og fremme en proaktiv sikkerhedskultur,”, siger regionsdirektør Lars Sjørring, der er idémager bag kampagnen.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.03.2026CSR.dk

Meta får milliardbøde for svigt af børns online sikkerhed

26.03.2026Toms Gruppen A/S

Sponseret

Regenerativt landbrug i Sui River-området afsluttet med succes

CSR.dk

Ny WMO-rapport: Jordens energibalance udgør massiv klimatrussel

CSR.dk

Globaliseringen er i højt gear - og Europa ligger forrest

CSR.dk

Gourmetrestaurant vil transformere fødevarekulturen i Syddjurs

CSR.dk

Modebranchen lægger pres på EU Kommissionen

Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Krøllede sedler og enlige mønter blev til millioner til nødhjælp

Lübech Living ApS

Sponseret

Kvinderne bag OOhh - sjæl og håndværk i hvert produkt

CSR.dk

Djøf: Stadig ikke ligeløn – kvinder halter op til 100.000 kroner efter mænd for samme arbejde

CSR.dk

Kun hver anden arbejdsgiver er forberedt på nye regler om løngennemsigtighed og ligeløn

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar March 27, 2026: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

27.03.2026

Tid

14:00

Sted

Zoom

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S