Pilotprojekter om fremtidens bæredygtige skolebyggeri

Green Building Council Denmark er i øjeblikket på udkig efter skoler og institutioner, der vil deltage i de første pilotprojekter om bæredygtighedscertificering af undervisnings- og børneinstitutioner.

En undersøgelse fra DTU viser, at koncentrationen af CO2 er alt for højt i 60 procent af de danske klasselokaler. Et optimalt indeklima vil kunne øge elevernes indlæring med omkring 15 procent, hvilket svarer til, at man vil kunne spare et år i folkeskolen. Foto: Green Building Council..

20.01.2015

CSR.dk

Den danske certificeringsvirksomhed Green Building Council står netop foran udviklingen af en dansk bæredygtighedscertificering rettet mod undervisnings- og dagsinstitutioner.

Green Building Council Denmark er i den forbindelse på udkig efter kommuner, der ønsker at få bæredygtighedscertificeret et bygge- eller renoveringsprojekt, og som er interesserede i at deltage i pilotfasen i udviklingen af den nye danske standard.

Læs også: Certificering for bæredygtigt byggeri på trapperne

”Ved at deltage i pilotfasen opnår man helt basalt en rabat på certificeringen svarende til en besparelse på 20 procent, men man får også mulighed for at påvirke processen og deltage i det grundlæggende vidensarbejde med at fastlægge de nye krav”, siger Mette Qvist, direktør i Green Building Council Denmark, i en pressemeddelelse.

Gennem pilotfasen holdes en række workshops, hvor deltagerne kan udveksle erfaringer og få styr på, hvordan reglerne skal tolkes og anvendes i praksis. 

Frederiksberg med på pilotvognen
Frederiksberg er en af de kommuner, der allerede har valgt at være med i pilotfasen, og her er forventningerne til deltagelsen høje.

”For det første kan vi nu vise, at vi gør noget ved bæredygtighed. Der er ikke den kommune, byggevirksomhed eller rådgiver, der ikke siger, at de er bæredygtige på en eller anden måde. Men det, at man poster nogle penge og noget tid og energi i at få certificeret en bygning, viser, at man gør noget ved det. Desuden kan vi gøre bæredygtighed til noget, som vi kan måle og følge op på, og dermed få en bedre metodik og en bedre opfølgning”, siger Rasmus Brodersen, projektleder i Frederiksberg Kommune.

Læs også: Penge til kurser om bæredygtigt byggeri

Den nye certificering bygger på standarder og krav fra Deutsche Gesellschaft für Nachhaltiges Bauen (DGNB) – tyske bæredygtighedsnormer, som også anvendes af Green Building Council Denmark.

-KLZ

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.09.2026CSR.dk

Er resilience det nye bæredygtighed? Ikke helt

02.09.2026Troldtekt A/S

Sponseret

Cradle to Cradle: Troldtekt får guld efter skærpet standard

CSR.dk

Kampagne: Økologien skal tilbage i indkøbskurven

CSR.dk

Realdania vil give danskerne nye boligdrømme

CSR.dk

EU's offentlige indkøb for 2.500 mia. euro kan blive grønnere – erhvervskoalition presser på

CSR.dk

Hvad er op og ned i SBTi's nye standard?

CSR.dk

Økologer vil have mere handling fra politisk hold

CSR.dk

Når ESG flytter ud i forretningen må ESG-folk følge med

CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Kan skolen bestemme over madpakken?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

07.09.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

07.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

07.09.2026

Sted

Nyborg