Pensionsselskab stopper investeringer i Kina

Kontinuerlige brud på menneskerettigheder får dansk pensionselskab til at tilbagetrække alle deres kinesiske investeringer.

28.09.2020

CSR.dk

Pensionsselskabet AkademikerPension (tidligere MP Pension) vælger at boykotte verdens næststørste økonomi, Kina, af etiske årsager. Det skriver Politiken.

Selskabet ønsker ikke længere at investere i en nation, der bryder sig på menneskerettigheder i en sådan grad, som det er set både under Hong Kong urolighederne og blandt det uighuriske mindretal i Xinjiang.

Det er ledelsen i AkademikerPension, der sammen med en enig bestyrelse, har taget beslutningen om at ekskludere Kina.

"Vi har længe haft Kina under observation. Det er velkendt, at landet systematisk overtræder menneskerettighederne, og vi kan ikke længere vende det blinde øje til", siger Jens Munch Holst, direktør i AkademikerPension.

AkademikerPension der har 140.000 medlemmer forsøger at holde en balance mellem ansvarlighed og afkast i deres investeringer og af den årsag sælger selskabet nu alle sine kinesiske statsobligationer og aktier i statsejede kinesiske selskaber. Et samlet beløb på omkring 400 millioner kroner. Tidligere har AkademikerPension (under navnet MP Pension) ekskluderet andre lande som Saudi Arabien, Thailand og Iran fra deres investeringsunivers.

Svær beslutning inspirerer ikke endnu
Det har ikke været nogen nem beslutning, da Kina i årevis har været buldret fremad økonomisk, men selskabet vil nu kigge ind i andre vækstøkonomier.

Det er første gang i historien at en større vestlig investor vælger at sortliste Kina som investeringsland. Det kan få store konsekvenser for Kina, mener eksperter. At AkademikerPension nu trækker sig ud af landet får næppe de helt store konsekvenser isoleret set, men det kan måske få andre investorer til at reagere og gå samme vej. 

Læs også: Coronakrisen får interessen for ESG-investeringer til at stige

Endnu er der dog ikke trængsel ved lågen. Det viser en rundspørge Ekstra Bladet har lavet. De har været i kontakt med Danmarks fem største pensionsselskaber, og de tre selskaber, der allerede har penge investeret i Kina, melder at man fortsætter ad den vej. Det er PensionDanmark, PFA og Danica Pension, som henviser til at deres screeninger sker med udgangpunkt i, om der er vedtaget internationale sanktioner mod et givent land. 

Kina: Det handler om stabilitet
Politiken har siden AkadermikerPensions melding fået en reaktion på denne fra tænketanken Center for China & Globalisation, som angiveligt fungerer som talerør for det kinesiske udenrigsministerium. De stiller sig uforstående over for beslutningen:

”Både i Hongkong og i Xinjiang har de kinesiske myndigheder sørget for at genoprette stabiliteten og sikkerheden, og pensionskasser og andre selskaber står allerede i kø for at få lov til at investere begge steder. Så jeg tror, at den danske pensionskasse vil komme til at fortryde sin beslutning," siger Henry Huiyao Wang, som er tænketankens direktør.

Han lægger sig dermed på præcis samme linje, som den kinesiske præsident, Xi Jinping, der har stillet i udsigt, at de kinesiske myndigheder vil optrappe deres arbejde med at sikre, at lokalbefolkningen har den ”korrekte politiske overbevisning,”, fordi det skaber den ønskede stabilitet.

Det sker i øjeblikket i særlige lejre, og de internerede her bliver desuden brugt som tvangsarbejdere på fabrikker i regionen. Ifølge The Guardian har  Kina gennem de seneste år bygget næsten 400 arbejdslejre i den vestligste del af landet.

- MT/EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.03.2026Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Krøllede sedler og enlige mønter blev til millioner til nødhjælp

10.03.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Kvinderne bag OOhh - sjæl og håndværk i hvert produkt

Annonce

CSR.dk

Forbrugere belønner ikke bæredygtighed, de straffer

CSR.dk

Nyt partnerskab vil gøre grønne boliger til en god forretning

CSR.dk

VELUX Gruppen indgår partnerskab med Habitat for Humanity

Lübech Living ApS

Sponseret

Design der skaber ro og nærvær i pårørenderum

CSR.dk

Ny analyse: Løngabet i finanssektoren er et strukturelt problem

Give Steel A/S

Sponseret

Theis får svejsetraileren til at rulle – og åbner nye døre

Give Steel A/S

Sponseret

NGO’er går sammen om at åbne dørene til arbejdsmarkedet

CSR.dk

Klimaeksperter: Europa skal ruste sig til op mod 3 graders opvarmning

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

23.03.2026

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

23.03.2026

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Event
Studietur til Aarhus

Tag med Byggeriets Samfundsansvar, a:gain og Fischer Lighting på en inspirerende bustur fra København til Aarhus. Her får du både ny viden, konkrete eksempler og unikke netværksmuligheder.

Dato

23.03.2026

Tid

06:45

Sted

Mødested ved bussen

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

23.03.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Bæredygtighed i event-, møde-, og oplevelsesbranchen med ISO 20121 og Svanemærket

Deltag i dette webinar og få indsigt i, hvordan du konkret og struktureret kan arbejde med bæredygtighed i event-, sport-, oplevelses- og turismebranchen gennem standarden ISO 20121 og Svanemærket.

Dato

23.03.2026

Tid

13:00

Sted

Online