Pantkop i Aarhus er en succes – nu udvides systemet

Aarhus har siden januar 2024 haft et pantsystem for takeaway-kopper. Det virker – og inspirerer til mere og større skala.

24.03.2025

CSR.dk

En international NGO estimerede i 2021, at der i Danmark bruges 130 millioner engangskopper til at drikke vores fælles yndlingslast: kaffe. Med fire kopper pr person pr dag er Danmark en af de mest kaffedrikkende nationer i verden, og i takt med at flere og flere af dem købes som takeaway sætter det sit præg på gadebilledet. 

Det blev de trætte af i Aarhus Kommune. Så de lancerede for lidt over et år siden verdensnyheden “Reusable” - et treårigt pilotprojekt med et automatisk pantsystem for engangskopper. 

Nu har de gjort tallene op og konstaterer, at der på et år er blevet brugt 750.000 færre engangskopper. Det skriver Verdens Bedste Nyheder.

Pantsystemer har vokseværk

Med fokus på omstilling til mere cirkulære metoder, vil Reusable i Aarhus i løbet af 2025 udvide service til også at omfatte mademballage. 

Oven i det har regeringen afsat 15 millioner kroner til at teste et landsdækkende pantsystem for takeaway-emballage. 

Det er en god nyhed, ifølge Lars Midtiby, direktør for Danmarks Naturfredningsforening. Om end på en lidt kedelig baggrund. For når det gælder om at være en cirkulær nation, er vi ikke så langt fremme. En rapport fra 2023 viste således, at Danmarks økonomi kun er fire procent cirkulært. Det vil sige at 96 procent af materialerne stammer fra nye råvarer.   

Drømmen om det store system

Men der er også langt fra 15 millioner og et pilotprojekt til det, der i virkeligheden er brug for. Det kræver et lovbaseret nationalt system. Et der, ifølge Lars Midtiby, ”sikrer …, at de meget flygtige varer ikke kan betale sig”, skriver Verdens Bedste Nyheder. 

I Aarhus drømmer Simon Rossau, som er projektleder på Reusable, om en tilstand, hvor kaffekops- og mademballage genbruges lige så naturligt som flasker og dåser gør i dag. 

“Der er jo ikke nogen, der siger, 'Jeg vil ikke betale pant på min sodavandsdåse!’ Det skal du. Og det er alle glade for – at vi har en af verdens bedste fungerende systemer,” siger han. 

/EHS

Sådan fungerer Reusable

  • 53 cafeer deltager
  • Kunder kan vælge mellem engangskop og pantkop til 5 kroner
  • Pantkopperne kan afleveres i pantautomater i byen og de 5 kroner kommer retur på ens dankort
  • De beskidte kopper hentes, vaskes og kommer retur til cafeerne. 
  • Kopperne bruges gennemsnitligt 7,9 gange, som er over skæringspunktet for, hvornår de klimamæssigt er bedre end engangskopper, som er seks gange. 
  • Kopperne har en samlet returprocent på 87 

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

09.01.2026CSR.dk

Grønne organisationer advarer: Ny handelsaftale kan koste regnskov

09.01.2026CSR.dk

Medvind til delecykler: Kommuner sikrer en grøn transportmulighed et år mere

08.01.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric hæver standarden for sikker og hurtig installation med helt ny tilslutning

Ny udendørs-potte fra OOhh inspireret af naturen

08.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

07.01.2026CSR.dk

Klimakrav glimrer ved fravær i historisk militærbyggeri

06.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh gentænker en designklassiker i Zero Waste-materiale

05.01.2026CSR.dk

Kyllingen overtager middagsbordet med eksplosiv hastighed

29.12.2025CSR.dk

Mangler 6,5 milliarder kroner om året: Biodiversitetsrådet advarer om massivt finansieringsgab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Orienteringsmøde om Sustainability manager uddannelse

Deltag på orienteringsmøde om Dansk Standards Sustainability manager uddannelse. Mød underviserne, der orienterer om uddannelsens formål, forløb og udbytte. Mød andre potentielle deltagere. Få mulighed for at stille uddybende og afklarende spørgsmål om Sustainability manager uddannelsen.

Dato

12.01.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

13.01.2026

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

14.01.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

15.01.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Velkomstmøde for medlemmer

Introduktion til netværket: Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

15.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online