Pantkop i Aarhus er en succes – nu udvides systemet

Aarhus har siden januar 2024 haft et pantsystem for takeaway-kopper. Det virker – og inspirerer til mere og større skala.

24.03.2025

CSR.dk

En international NGO estimerede i 2021, at der i Danmark bruges 130 millioner engangskopper til at drikke vores fælles yndlingslast: kaffe. Med fire kopper pr person pr dag er Danmark en af de mest kaffedrikkende nationer i verden, og i takt med at flere og flere af dem købes som takeaway sætter det sit præg på gadebilledet. 

Det blev de trætte af i Aarhus Kommune. Så de lancerede for lidt over et år siden verdensnyheden “Reusable” - et treårigt pilotprojekt med et automatisk pantsystem for engangskopper. 

Nu har de gjort tallene op og konstaterer, at der på et år er blevet brugt 750.000 færre engangskopper. Det skriver Verdens Bedste Nyheder.

Pantsystemer har vokseværk

Med fokus på omstilling til mere cirkulære metoder, vil Reusable i Aarhus i løbet af 2025 udvide service til også at omfatte mademballage. 

Oven i det har regeringen afsat 15 millioner kroner til at teste et landsdækkende pantsystem for takeaway-emballage. 

Det er en god nyhed, ifølge Lars Midtiby, direktør for Danmarks Naturfredningsforening. Om end på en lidt kedelig baggrund. For når det gælder om at være en cirkulær nation, er vi ikke så langt fremme. En rapport fra 2023 viste således, at Danmarks økonomi kun er fire procent cirkulært. Det vil sige at 96 procent af materialerne stammer fra nye råvarer.   

Drømmen om det store system

Men der er også langt fra 15 millioner og et pilotprojekt til det, der i virkeligheden er brug for. Det kræver et lovbaseret nationalt system. Et der, ifølge Lars Midtiby, ”sikrer …, at de meget flygtige varer ikke kan betale sig”, skriver Verdens Bedste Nyheder. 

I Aarhus drømmer Simon Rossau, som er projektleder på Reusable, om en tilstand, hvor kaffekops- og mademballage genbruges lige så naturligt som flasker og dåser gør i dag. 

“Der er jo ikke nogen, der siger, 'Jeg vil ikke betale pant på min sodavandsdåse!’ Det skal du. Og det er alle glade for – at vi har en af verdens bedste fungerende systemer,” siger han. 

/EHS

Sådan fungerer Reusable

  • 53 cafeer deltager
  • Kunder kan vælge mellem engangskop og pantkop til 5 kroner
  • Pantkopperne kan afleveres i pantautomater i byen og de 5 kroner kommer retur på ens dankort
  • De beskidte kopper hentes, vaskes og kommer retur til cafeerne. 
  • Kopperne bruges gennemsnitligt 7,9 gange, som er over skæringspunktet for, hvornår de klimamæssigt er bedre end engangskopper, som er seks gange. 
  • Kopperne har en samlet returprocent på 87 

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.06.2026CSR.dk

Ny værktøjskasse gør grøn omstilling konkret

24.06.2026CSR.dk

Ny teknologi og dyrere billetter skal få luftfartens klimabelastning ned

CSR.dk

Ny teknologi og dyrere billetter skal få luftfartens klimabelastning ned

CSR.dk

Værktøjer til at håndtere neurodiversitet under udvikling

Troldtekt A/S

Sponseret

Nyt samarbejde: Aktører i byggeriet vil bidrage til større biodiversitetshensyn i skovene

CSR.dk

DTU spinout udvikler grønt skibsbrændstof med bl.a, Mærsk

CSR.dk

Vinhandler giver kunder adgang til estimerede CO₂-data på tusindvis af produkter

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Golden Goose: Fibre-Led Circularity in Luxury Fashion

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Bæredygtighed er blevet standardkrav i mødebranchen, men kommunikationen halter fortsat

CSR.dk

2030-klimamål hænger i en tynd tråd uden nye indsatser

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 1. juli: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

01.07.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 5. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

05.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

12.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Workshop
Temadag: Skab rammer der fremmer mental sundhed og performance

Få forskningsbaseret viden, sprød inspiration og konkrete ideer til handling, som du kan gå hjem og bruge i egen organisation. Deltag på denne 1-dags temadag.

Dato

13.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Seminar
ISO 22000 inspirationsseminar

Med udgangspunkt i praktiske cases giver vores ISO 22000 Inspirationsseminar dig en grundlæggende forståelse for fortolkning af ISO 22000 standardens kravelementer og opbygning samt fødevarestandardens integration med andre standarder.

Dato

17.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn