På Amager Bakke lystfisker man CO2, indtil det bliver muligt at lagre

I sidste uge åbnede ARC’s pilotanlæg til CO2-fangst på Amager Bakke, der til en start kan fange 850 kilo CO2 om dagen. Men indtil videre er der ingen klare regler eller muligheder for at lagre CO2-en, og derfor må den blive sluppet ud i atmosfæren igen. Nu venter erhvervslivet på, at politikerne gør deres del.

”Jeg har store forventninger til det her anlæg, for det er første skridt på rejsen mod, at København kan blive den første CO2-neutrale hovedstad i 2025. Men jeg har også store forventninger til staten, som kan sikre de rigtige rammer og vilkår for, at vi kan komme i mål med vores 2025-målsætninger”, siger Susan Hedlund, bestyrelsesformand for ARC. Foto: ARC.

30.06.2021

CSR.dk

”Jeg har store forventninger til det her anlæg, for det er første skridt på rejsen mod, at København og andre dele af hovedstaden kan blive den første CO2-neutrale hovedstad i 2025. Men jeg har også store forventninger til staten, som kan sikre de rigtige rammer og vilkår for, at vi kan komme i mål med vores 2025-målsætninger. Uden de rigtige rammer kommer hverken København eller Danmark i mål”.

Sådan lød det fra Susan Hedlund, bestyrelsesformand for ARC, i sin indvielsestale for Amager Ressourcecenters nye CO2-fangstsanlæg på Amager Bakke ifølge WasteTech.

Læs også: CO2-lagring: nødvendigt og potentielt lukrativt

Anlægget åbnede torsdag den 24. juni og kan fra dag 1 indfange 850 kilo CO2 om dagen. Målet for anlægget, der kun er i en pilotfase, er at nå op til fuldskalakapacitet i 2025 og indfange 500.000 ton CO2 om året – svarende til 1.370 ton om dagen.

Men for at kunne se en positiv effekt på det københavnske klimaaftryk kræver det, at CO2 rent faktisk bliver lagret, hvad enten det er til lands eller til vands – hvilket den ikke gør nu. I stedet bliver den sluppet ud i atmosfæren igen, hvilket får ARC’s arbejde til at minde mere om lystfiskeri end emissionsreduktion.

Haltende rammevilkår
Problemet er ikke gået ARC’s bestyrelsesformands næse forbi, hvilket også reflekterede sig i hendes tale. Derfor kræver det handling fra statens side af, hvis pilotanlægget på Amager Bakke skal blive en succes.

Det store besvær omkring hvad vi gør med den CO2, som vi i højere og højere grad er i stand til at indfange, udspringer nemlig delvist fra haltende rammevilkår i lovgivningen.

Læs også: 850 millioner til Power-to-X-teknologier

”Først og fremmest skal vi have fjernet de barrierer, der er i form af lovgivning i dag. I dag er det faktisk forbudt at pumpe CO2 ned i undergrunden, og det er også forbudt at importere eller eksportere CO2. Det skal laves om. Vi skal have lavet et regelsæt for, hvordan man får tilladelse til det. Jeg forventer heldigvis bred opbakning i Folketinget til det, fordi det følger den beslutning, som vi traf sidste år om at sætte 16 milliarder kroner af til det. Det skal understøtte, at der også bliver en god forretning i det”, lød det fra klimaminister Dan Jørgensen, som også var til stede ved åbningen.

CO2-en kan også være nyttig
I dag er mulighederne for at lagre CO2 begrænsede. Enten kan det ske i et udtjent olie- og gasfelt i Nordsøen eller også kan det lagres i udlandet – eksempelvis ud for Bergen i Norge, der vurderes til at være det projekt, som er længst fremme. Det er imidlertid to væsentligt dyrere løsninger, end når det på sigt bliver muligt at lagre CO2 i den danske undergrund enten på land eller kystnært.

Der er også et alternativ, som går på at lade CO2 blive til nytte i produktioner og arbejde for den grønne omstilling. I produktionen af grønne brændsler gennem Power-to-X-teknologi er CO2 for eksempel en nødvendighed. Det er dog svært at realisere, så længe anlægget på Amager Bakke er i sin pilotfase og endnu ikke opfanger store nok mængder CO2 på en gang.

Læs også: Europas største Power-to-X-anlæg skal ligge i Esbjerg

Imidlertid må der grubles, diskuteres og forhandles på Christiansborg om, hvordan loven skal udformes, teknologierne udvikles og hvor CO2-en skal lagres.

”I dag viser vi, at vi er klar til at gå hele vejen. Hvis den danske stat etablerer de rigtige vilkår, er det muligt at fange næsten hele CO2-udledningen på Amager Bakke i slutningen af 2025. Det er oplagt, da Klimarådet peger på, at netop CO2-fangst ligger lige for på danske affaldsenergianlæg”, afslutter ARC-direktør Jacob H. Simonsen.

- KCP

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

29.10.2026CSR.dk

Opgøret med dansk dyreproduktion er nået til kyllingerne

05.10.2026CSR.dk

Datacentre: Amazon lover over 1 mia. dollar til lokalsamfund

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

CSR.dk

Dyrevelfærd til grænsen: Danish Crown-sag viser vigtigheden i at tænke hele værdikæden med

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

Dansk Erhverv

Sponseret

Nye retningslinjer giver virksomheder klarere rammer for reglerne om forbud mod tvangsarbejde – her er 4 ting, du skal vide som virksomhed

CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Social bæredygtighed i facility management - fra strategi til praksis

Deltag og få indsigt i, hvordan organisationer kan arbejde mere strategisk og systematisk med social bæredygtighed i facility management. Få inspiration fra standarder og forskning, og hør erfaringer fra praksis.

Dato

04.11.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i København: Idealer i en kynisk tid

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

04.11.2026

Tid

19:00

Sted

Vartov, Farvergade 27. 1463, København K

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

05.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Strategisk udvikling af ledelsessystemer

Hvordan sikrer vi, at ledelsessystemet leverer et effektivt bidrag til virksomhedens strategiudvikling?

Dato

05.11.2026

Sted

Odense