Overraskelse: Mange virksomheders klimaindsats går godt

Går man op i klima, går man op i klima. Det ændrer hverken geopolitik eller manglende opbakning til Paris-aftalen på. Og der kan være en snebolds-effekt på vej.

26.03.2025

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Langt de fleste virksomheder enten fastholder eller øger deres klimaforpligtelser, og virksomheder har vist sig at være mere end dobbelt så tilbøjelige til at øge deres reduktionsmål end det modsatte. 

Det viser en ny undersøgelse udgivet af PwC, baseret på data fra oplysningsplatformen CDP. Der var I 2024 mere end 4.000 virksomheder, som leverede oplysninger til CDP, som er ni gange flere end for fem år siden. 

Så mens stemningen omkring klima lige nu måske tyder på stilstand eller tilbagegang, så viser PwC’s analyse, at 47 procent af virksomhederne har uændrede dekarboniseringsmål i 2024, at 37 procent faktisk øgede deres ambitioner, mens kun 16 procent slog bak på deres klimamål.

Selv blandt dem, der ned-skalerer, fandt PwC, at mere end halvdelen blot rekalibrerer deres forventninger efterhånden som virksomhederne får et bedre overblik over muligheder i klimaarbejdet. Så det er måske mindre et opgør med klima og mere et opgør med målsætninger, der nok skulle have været kommunikeret som aspiration, da de blev sat på et begrænset vidensgrundlag. 

Det er dog vigtigt at bemærke, at CDP-rapportering er frivillig og at det typisk er mere klima-entusiatiske virksomheder, der deltager. 

Værdikæden rykker

Ifølge analysen har der de seneste syv år været en konstant vækst i reduktionsmålene. Hvert år er antallet af nye mål steget støt, men en ny tendens er dukket op: Mindre virksomheder er ved at komme med på vognen. 

Fra 2020 til 2023 var det de store virksomheder, der førte an i klimaforpligtelserne, med over to milliarder tons CO2 dækket af nye mål hvert år. Men i 2024-data viser et skift i retning af mindre virksomheder, der forpligter sig, med den sammenhæng at mens antallet af virksomheder, der sætter nye mål, steg, men at disse forpligtelser kun tegnede sig for omkring 1,1 milliarder tons CO2. 

Tendensen er klar og det er årsagen bag også: Det handler om leverandørengagement. I 2024 var det således 72 procent af virksomhederne, der rapporterede, at de var i dialog med deres leverandører og 67 procent med kunder. 

Det, de taler om, er Scope 3-emissioner. Mere end 3.600 virksomehder rapporterede således på Scope 3-udledninger i 2024 mod 2.000 i 2023. Det motiverer deres leverandører til også at sætte reduktionsmål. Over tid kan man forestille sig en snebold-effekt i takt med at direkte leverandører også iværksætter dialog med de deres leverandører og så videre. 

PwC skriver i rapporten, at de ”... forventer at se denne tendens styrket i de kommende år, hvilket skaber et vendepunkt og har en dybtgående indvirkning på globale værdikæder”.

Flere penge 

Efterhånden som virksomheder i stigende grad forpligter sig på at dekarbonisere, fandt rapporten også, at de forventer at bruge flere penge på klimainitiativer. De forventer, at en 18 procent højere andel af investeringer og 21 procent højere andel af driftsudgifterne skal allokeres til afbødning af og tilpasning til klimaændringer inden 2030.

Det måske mest interessante ved det er, at det ikke kun er energiforsyning og elbiler, der bliver brugt penge på, men at hele 83 procent af virksomhederne fortæller, at de investerer i low-carbon produkter og services. 

’The best is yet to come’

PwC fremhæver fire nøgle-indsigter fra analysen, som samlet ender med et budskab om, at der er langt flere klimagevinster at hente for virksomheder og samfund i fremtiden. 

  1. Forpligtelser og ambitioner er stadig høje
    På trods af vedvarende overskrifter om virksomheder, der trækker i land på deres bæredygtighedsinitiativer, fortæller analysen en anden historie: Flere virksomheder end nogensinde før har forpligtet sig på dekarbonisering.
  2. At skabe værdi sammen
    Dataene fortæller en interessant historie om, at de største muligheder er relateret til at engagere og innovere med værdikædepartnere for at håndtere Scope 3-emissioner.
  3. Opskriften på succes bliver tydeligere
    En vellykket dekarbonisering afhænger af fire faktorer: hvordan en organisation styrer sin tilgang til klimaet, hvordan den finansierer klimainitiativer, effektiviteten af dens interessentengagement og evnen til at reducere Scope 3-emissioner gennem produktbæredygtighed.
  4. De største gevinster ligger i fremtiden 
    En vigtig motivationsfaktor for Scope 3-dekarbonisering er de muligheder for øget omsætning og indtjening, som virksomheder identificerer i forbindelse med at imødekomme efterspørgslen efter mere bæredygtige produkter og tjenester. Mange virksomheder er i begyndelsen af denne rejse, og udviklingen vil ifølge PwC give klare vindere og tabere.

Klik her for at få adgang til rapporten.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.09.2026CSR.dk

Ny analyse: Forlænget olie- og gasjagt vil have et enormt klimaaftryk

27.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Ny analyse styrker sikkerheden i fremtidens AI-datacentre

CSR.dk

Deloitte betaler 21,5 mio. dollar for at afslutte DEI-sag med amerikanske myndigheder

CSR.dk

EU's offentlige indkøb for 2.500 mia. euro kan blive grønnere – erhvervskoalition presser på

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

DTU
Efteruddannelse
Webteknologier

Vil du have kendskab til de mest aktuelle tilgange til udvikling af webbaserede systemer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at udvikle systemløsninger for din virksomhed.

Dato

02.09.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Seminar
ISO 45001 Inspirationsseminar

ISO 45001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for kravelementerne i ISO 45001 standarden, og hvad det vil sige at være certificeret efter standarden.

Dato

03.09.2026

Sted

Fredericia

DTU
Efteruddannelse
Operations Management

Få kompetencerne til at optimere din virksomheds driftsprocesser og produktions-flows. Og skab mere værdi for virksomheden ved at planlægge og styre driftsopgaver mere effektivt.

Dato

03.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Etisk Handel Danmark
Webinar
Launch of Responsible Procurement of Solar Panels Guide – Webinar

This webinar, hosted by the ethical trading initiatives of Sweden, Norway and Denmark launches a guide for responsible procurement of solar panels in light of the risks of forced labour in the supply chain.

Dato

03.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online