Overraskelse: Mange virksomheders klimaindsats går godt

Går man op i klima, går man op i klima. Det ændrer hverken geopolitik eller manglende opbakning til Paris-aftalen på. Og der kan være en snebolds-effekt på vej.

26.03.2025

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Langt de fleste virksomheder enten fastholder eller øger deres klimaforpligtelser, og virksomheder har vist sig at være mere end dobbelt så tilbøjelige til at øge deres reduktionsmål end det modsatte. 

Det viser en ny undersøgelse udgivet af PwC, baseret på data fra oplysningsplatformen CDP. Der var I 2024 mere end 4.000 virksomheder, som leverede oplysninger til CDP, som er ni gange flere end for fem år siden. 

Så mens stemningen omkring klima lige nu måske tyder på stilstand eller tilbagegang, så viser PwC’s analyse, at 47 procent af virksomhederne har uændrede dekarboniseringsmål i 2024, at 37 procent faktisk øgede deres ambitioner, mens kun 16 procent slog bak på deres klimamål.

Selv blandt dem, der ned-skalerer, fandt PwC, at mere end halvdelen blot rekalibrerer deres forventninger efterhånden som virksomhederne får et bedre overblik over muligheder i klimaarbejdet. Så det er måske mindre et opgør med klima og mere et opgør med målsætninger, der nok skulle have været kommunikeret som aspiration, da de blev sat på et begrænset vidensgrundlag. 

Det er dog vigtigt at bemærke, at CDP-rapportering er frivillig og at det typisk er mere klima-entusiatiske virksomheder, der deltager. 

Værdikæden rykker

Ifølge analysen har der de seneste syv år været en konstant vækst i reduktionsmålene. Hvert år er antallet af nye mål steget støt, men en ny tendens er dukket op: Mindre virksomheder er ved at komme med på vognen. 

Fra 2020 til 2023 var det de store virksomheder, der førte an i klimaforpligtelserne, med over to milliarder tons CO2 dækket af nye mål hvert år. Men i 2024-data viser et skift i retning af mindre virksomheder, der forpligter sig, med den sammenhæng at mens antallet af virksomheder, der sætter nye mål, steg, men at disse forpligtelser kun tegnede sig for omkring 1,1 milliarder tons CO2. 

Tendensen er klar og det er årsagen bag også: Det handler om leverandørengagement. I 2024 var det således 72 procent af virksomhederne, der rapporterede, at de var i dialog med deres leverandører og 67 procent med kunder. 

Det, de taler om, er Scope 3-emissioner. Mere end 3.600 virksomehder rapporterede således på Scope 3-udledninger i 2024 mod 2.000 i 2023. Det motiverer deres leverandører til også at sætte reduktionsmål. Over tid kan man forestille sig en snebold-effekt i takt med at direkte leverandører også iværksætter dialog med de deres leverandører og så videre. 

PwC skriver i rapporten, at de ”... forventer at se denne tendens styrket i de kommende år, hvilket skaber et vendepunkt og har en dybtgående indvirkning på globale værdikæder”.

Flere penge 

Efterhånden som virksomheder i stigende grad forpligter sig på at dekarbonisere, fandt rapporten også, at de forventer at bruge flere penge på klimainitiativer. De forventer, at en 18 procent højere andel af investeringer og 21 procent højere andel af driftsudgifterne skal allokeres til afbødning af og tilpasning til klimaændringer inden 2030.

Det måske mest interessante ved det er, at det ikke kun er energiforsyning og elbiler, der bliver brugt penge på, men at hele 83 procent af virksomhederne fortæller, at de investerer i low-carbon produkter og services. 

’The best is yet to come’

PwC fremhæver fire nøgle-indsigter fra analysen, som samlet ender med et budskab om, at der er langt flere klimagevinster at hente for virksomheder og samfund i fremtiden. 

  1. Forpligtelser og ambitioner er stadig høje
    På trods af vedvarende overskrifter om virksomheder, der trækker i land på deres bæredygtighedsinitiativer, fortæller analysen en anden historie: Flere virksomheder end nogensinde før har forpligtet sig på dekarbonisering.
  2. At skabe værdi sammen
    Dataene fortæller en interessant historie om, at de største muligheder er relateret til at engagere og innovere med værdikædepartnere for at håndtere Scope 3-emissioner.
  3. Opskriften på succes bliver tydeligere
    En vellykket dekarbonisering afhænger af fire faktorer: hvordan en organisation styrer sin tilgang til klimaet, hvordan den finansierer klimainitiativer, effektiviteten af dens interessentengagement og evnen til at reducere Scope 3-emissioner gennem produktbæredygtighed.
  4. De største gevinster ligger i fremtiden 
    En vigtig motivationsfaktor for Scope 3-dekarbonisering er de muligheder for øget omsætning og indtjening, som virksomheder identificerer i forbindelse med at imødekomme efterspørgslen efter mere bæredygtige produkter og tjenester. Mange virksomheder er i begyndelsen af denne rejse, og udviklingen vil ifølge PwC give klare vindere og tabere.

Klik her for at få adgang til rapporten.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.10.2026CSR.dk

Klimarådet anbefaler højere afgifter på flyrejser

06.10.2026Schneider Electric

Sponseret

Når overskudsvarme skal skabe reel værdi

CSR.dk

Tæppevirksomhed køber ind i lokalt vindmølleprojekt

CSR.dk

Datacentre: Amazon lover over 1 mia. dollar til lokalsamfund

CSR.dk

Gubra Green køber mere natur

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer løsning, der moderniserer bygninger uden nye kabler

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 20001 lanceres på International Madspildsdag

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Tre ud af fire mærker klimaforandringer i deres lokalområde

Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

08.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Dansk Industri
Webinar
Sådan skaber SMV'er værdi med grøn omstilling

Invitation til nordjyske virksomheder. Hvordan kommer man i gang med klimaregnskab og grøn omstilling, når hverdagen er travl?

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online