Ørsted lukker sit sidste kulfyrede kraftvarmeværk

"Vi mener, at vi som samfund bør udfase brugen af gas, olie og kul så hurtigt som muligt". Med ophør af krav fra staten kan Ørsted nu fortsætte med at gå foran i den udvikling.

Biomasse erstatter kul og olie i energiproduktionen på kraftværker i Danmark..

29.08.2024

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Ørsted er i dag et af verdens største selskaber inden for vedvarende energi og markedsleder inden for havvind. Tidligere var samme selskab - under navnet DONG -  et af de mest kulintensive energiselskaber i Europa, men siden 2006 har Ørsted reducere antallet af kraftvarmeværker og erstattet kul med certificeret bæredygtig biomasse.

Nu lukker Ørsted sit sidste kulfyrede kraftvarmeværk, hvilket gør selskabets energiproduktion “stort set fossilfri”, som de skriver i en pressemeddelelse. 

”Nedlukningen af det sidste kulfyrede kraftvarmeværk markerer afslutningen på et kapitel i vores grønne omstilling. Esbjergværket har i mange år bidraget væsentligt til det danske energisystem ved at levere el og systemydelser til elnettet og fjernvarme til Esbjerg Kommune. Med nedlukningen af kraftvarmeværket er vi godt på vej til at blive det første store energiselskab, der gennemfører en fuldstændig omstilling af energiproduktionen fra fossil energi til vedvarende energi,” siger Ole Thomsen, som er chef for Ørsteds kraftværksforretning. 

Det årlige forbrug af kul på Esbjergværket har ligget på ca. 500.000 tons, hvilket svarer til en CO2-udledning på ca. 1,2 mio. tons (eller den årlige udledning fra ca. 600.000 biler i EU, der kører på fossile brændstoffer). Lukningen af Esbjergværket er sidste store skridt på Ørsteds rejse mod at opnå en grøn andel af energiproduktionen på 99 % i 2025.

De 50 medarbejdere, der arbejder på Esbjergværket, vil enten få en anden stilling i Ørsted, gå på pension eller blive opsagt.

Danmark er ikke i mål

Brancheorganisationen for vedvarende energi, Green Power Denmark, roser i en kommentar Ørsted for at have gennemført ’en stor og flot’ omstilling over ganske få år. De advarer dog også om, at holde snuden i sporet og fokus på forsyningssikkerhed, som nu skal sikres med biomasse,  når sol og vind ikke leverer nok. 

“Ørsted har gennemført en flot omstilling, men det danske samfund er ikke i mål. Vi har brug for elektricitet fra flere vindmølle- og solcelleparker til elektrificeringen af transport, opvarmning og industri. Af hensyn til forsyningssikkerheden skal vi også fastholde en række kraftvarmeværker,” siger afdelingschef Martin Dam Wied.

“Det er vigtigt, at de økonomiske rammebetalinger for de resterende biomassefyrede kraftvarmeværker er fornuftige også på længere sigt. Den stabilitet, kraftvarmeværkerne repræsenterer, er fortsat vigtige for elsystemet, hvor vind- og solenergi nu dominerer,” fortsætter han.

Trukket ud på grund af staten - og Putin

Af hensyn til elforsyningssikkerheden i Danmark efter Ruslands invasion af Ukraine i februar 2022 besluttede de danske myndigheder i oktober samme år at pålægge Ørsted at fortsætte og genetablere driften af tre kraftværksblokke, der anvender olie og kul som brændsel: Esbjergværkets blok 3 og Studstrupværkets blok 4, som begge anvender kul som primært brændsel, samt Kyndbyværkets blok 21, der anvender olie som brændsel. De to sidstnævnte blokke var ellers allerede blevet taget ud af drift.

“De danske myndigheder pålagde os at fortsætte driften af Esbjergværket frem til den 31. august af hensyn til elforsyningssikkerheden. Det har vi selvfølgelig efterkommet, men vi mener, at vi som samfund bør udfase brugen af gas, olie og kul så hurtigt som muligt,” siger Ole Thomsen. 

Nu lukker Ørsted så Esbjergværket,  Studstrupværket og Kyndbyværkets blok 21. Om end der stadig vil være kul at finde på Studstrupværket, da en stor træpillesilo er i gang med at blive ombygget efter en brand. Ørsted forventer, at siloen vil stå klar igen inden udgangen af 2024, og derefter vil Ørsted ikke længere hverken have eller bruge kul som reservebrændsel.

Det eneste kraftvarmeværk på kul er nu Nordjyllandsværket under Aalborg Forsyning, der er i gang med en udfasning af det fossile brændsel.

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

08.04.2026CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Ny analyse: Penge i skattely overstiger den fattigste halvdel af verdens formue

Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
ECGT-tjeklisten: Er din bæredygtighedskommunikation klar til september?

EU's ECGT-direktiv opstiller klare krav til, hvilke miljøpåstande der er tilladte, hvilke mærker der godkendes, og hvornår fremtidige klimamål er lovlige at kommunikere. Men hvad betyder det konkret for din markedsføring, din emballage og din kommunikation til forbrugerne? Den 10. april holder ESG Manager Malte Øster et webinar med et praktisk fokus: Du får en konkret gennemgang af kravene, eksempler på hvad der holder, og hvad der ikke længere gør. Du får også en tjekliste, du kan bruge direkte i din virksomhed.

Dato

10.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online