Ørsted lukker sit sidste kulfyrede kraftvarmeværk

"Vi mener, at vi som samfund bør udfase brugen af gas, olie og kul så hurtigt som muligt". Med ophør af krav fra staten kan Ørsted nu fortsætte med at gå foran i den udvikling.

Biomasse erstatter kul og olie i energiproduktionen på kraftværker i Danmark..

29.08.2024

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Ørsted er i dag et af verdens største selskaber inden for vedvarende energi og markedsleder inden for havvind. Tidligere var samme selskab - under navnet DONG -  et af de mest kulintensive energiselskaber i Europa, men siden 2006 har Ørsted reducere antallet af kraftvarmeværker og erstattet kul med certificeret bæredygtig biomasse.

Nu lukker Ørsted sit sidste kulfyrede kraftvarmeværk, hvilket gør selskabets energiproduktion “stort set fossilfri”, som de skriver i en pressemeddelelse. 

”Nedlukningen af det sidste kulfyrede kraftvarmeværk markerer afslutningen på et kapitel i vores grønne omstilling. Esbjergværket har i mange år bidraget væsentligt til det danske energisystem ved at levere el og systemydelser til elnettet og fjernvarme til Esbjerg Kommune. Med nedlukningen af kraftvarmeværket er vi godt på vej til at blive det første store energiselskab, der gennemfører en fuldstændig omstilling af energiproduktionen fra fossil energi til vedvarende energi,” siger Ole Thomsen, som er chef for Ørsteds kraftværksforretning. 

Det årlige forbrug af kul på Esbjergværket har ligget på ca. 500.000 tons, hvilket svarer til en CO2-udledning på ca. 1,2 mio. tons (eller den årlige udledning fra ca. 600.000 biler i EU, der kører på fossile brændstoffer). Lukningen af Esbjergværket er sidste store skridt på Ørsteds rejse mod at opnå en grøn andel af energiproduktionen på 99 % i 2025.

De 50 medarbejdere, der arbejder på Esbjergværket, vil enten få en anden stilling i Ørsted, gå på pension eller blive opsagt.

Danmark er ikke i mål

Brancheorganisationen for vedvarende energi, Green Power Denmark, roser i en kommentar Ørsted for at have gennemført ’en stor og flot’ omstilling over ganske få år. De advarer dog også om, at holde snuden i sporet og fokus på forsyningssikkerhed, som nu skal sikres med biomasse,  når sol og vind ikke leverer nok. 

“Ørsted har gennemført en flot omstilling, men det danske samfund er ikke i mål. Vi har brug for elektricitet fra flere vindmølle- og solcelleparker til elektrificeringen af transport, opvarmning og industri. Af hensyn til forsyningssikkerheden skal vi også fastholde en række kraftvarmeværker,” siger afdelingschef Martin Dam Wied.

“Det er vigtigt, at de økonomiske rammebetalinger for de resterende biomassefyrede kraftvarmeværker er fornuftige også på længere sigt. Den stabilitet, kraftvarmeværkerne repræsenterer, er fortsat vigtige for elsystemet, hvor vind- og solenergi nu dominerer,” fortsætter han.

Trukket ud på grund af staten - og Putin

Af hensyn til elforsyningssikkerheden i Danmark efter Ruslands invasion af Ukraine i februar 2022 besluttede de danske myndigheder i oktober samme år at pålægge Ørsted at fortsætte og genetablere driften af tre kraftværksblokke, der anvender olie og kul som brændsel: Esbjergværkets blok 3 og Studstrupværkets blok 4, som begge anvender kul som primært brændsel, samt Kyndbyværkets blok 21, der anvender olie som brændsel. De to sidstnævnte blokke var ellers allerede blevet taget ud af drift.

“De danske myndigheder pålagde os at fortsætte driften af Esbjergværket frem til den 31. august af hensyn til elforsyningssikkerheden. Det har vi selvfølgelig efterkommet, men vi mener, at vi som samfund bør udfase brugen af gas, olie og kul så hurtigt som muligt,” siger Ole Thomsen. 

Nu lukker Ørsted så Esbjergværket,  Studstrupværket og Kyndbyværkets blok 21. Om end der stadig vil være kul at finde på Studstrupværket, da en stor træpillesilo er i gang med at blive ombygget efter en brand. Ørsted forventer, at siloen vil stå klar igen inden udgangen af 2024, og derefter vil Ørsted ikke længere hverken have eller bruge kul som reservebrændsel.

Det eneste kraftvarmeværk på kul er nu Nordjyllandsværket under Aalborg Forsyning, der er i gang med en udfasning af det fossile brændsel.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.05.2026CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

08.05.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Dine LCA-beregninger lyver om biodiversitet

CSR.dk

Cirkulært byggeri: Flere penge til at få flere byggematerialer tilbage i kredsløb

CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

CSR.dk

Aalborg Portland vinder milliardkontrakt på CO₂-fangst

JUC SERVICE ApS

Sponseret

Første hold certificeret i miljøret hos JUC

CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

Comm2ig

Sponseret

Gemmer den cirkulære forretningsmodel på skjulte fordele, vi tidligere ikke har haft fokus på?

CSR.dk

Vi er et vindmølleland, som ikke længere opfører vindmøller på land

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

11.05.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle

DTU
Webinar
Executive Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with an Executive Master in Sustainable Leadership.

Dato

11.05.2026

Tid

16:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Ny og revideret ISO 22002-serie (online)

Bliv opdateret på de seneste ændringer i ISO 22002-serien og forstå de nye krav til Pre-Requisite Programs (PRP)

Dato

12.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart

PwC Danmark
Webinar
Green Taxes and Energy Tax Reimbursement

In this webinar you will get a concise update on the revised rules for reimbursement of energy and excise duties effective from 1 January 2026 and what they mean for companies in practice.

Dato

12.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online