Organisation: Manglende ressourcer betyder økonomiske tab og udryddede afgrøder

Hvis ikke kurven for udnyttelsen af verdens naturressourcer vender inden 2030, advarer World Economic Forum, at flere af verdens økonomier vil lide store tab og afgrøder vil blive udryddet.

Kaffe er et af de afgrøder, der risikerer at blive udryddet, hvis man ikke stopper med at nedbryde naturen til fordel for landbrug og udvinding. Arkivfoto..

23.11.2022

CSR.dk

Fødevarer, tøj, huse og biler. Alt vi mennesker omgiver os med af producerede ting er afhængige af de ressourcer, planeten stiller til rådighed.

Men ifølge World Economic Forum har udvinding og bearbejdning af disse ressourcer haft så stor effekt de seneste 50 år, at halvdelen af verdens BNP er i fare, hvis man ikke får stoppet trenden inden 2030.

Det skriver Børsen.

Læs også: Erklæring: Virksomheder kræver obligatorisk rapportering på biodiversitet

“Alle virksomheder er afhængige af naturen. Men industrier, der er direkte afhængig af naturen og økosystemer som for eksempel landbrug, fiskeri, medicinalindustrien, byggeri og energi er i særlig høj risiko og har brug for at omstille sig hurtigt,” siger Akanksha Khatri, chef for natur og biodiversitet i World Economic Forum, til Børsen.

Ifølge organisationens egne beregninger bliver der i skrivende stund investeret mellem 6,6 og 13,6 milliarder dollar årlig i biodiversitet.

Det vil dog kræve investeringer på mellem 722 og 967 milliarder dollar, hvis man skal være succesfuld i at stoppe tabet helt.

Akanksha Khatri mener derfor, at virksomheder bør se på disse typer af investeringer, da markedet vil belønne dem, der omstiller til en naturpositiv forretningsmodel.

Ingen morgenkaffe
Hun giver kaffeindustrien som eksempel på en branche, der ikke kan blive ved med at drive forretning, som de gør nu.

Læs også: Ny biodiversitetspilot har penge med til samarbejder

Akankha Khatri estimerer, at kaffe vil være udryddet i 2040-45, hvis nedbrydningen af land fortsætter i det tempo, som det gør nu.

Bønder og virksomheder i industrien er derfor gået sammen om at finde alternative løsninger – og det skal andre også, mener hun, da det vil sprede sig som ringe i vandet.

- HCL

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Udendørsdesign i fokus: Mere end blot en sæsontrend

18.02.2026CSR.dk

Nye beregninger: Hejre-felt kan føre til 10.700 dødsfald

18.02.2026Schneider Electric

Sponseret

Selv gamle produktionsanlæg kan få nyt liv med intelligent retrofit

17.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Ansvarligt interiør skabte ro midt i SS26 messernes travlhed

17.02.2026Merkur Andelskasse

Sponseret

Bæredygtighed i modvind: Sådan holder vi fælles fokus

12.02.2026Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

12.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Hampton kollektionen: Afslappet luksus møder ansvarligt design

11.02.2026CSR.dk

En stille energirevolution er ved at ændre spillereglerne for den grønne omstilling

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

20.02.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

23.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

24.02.2026

Sted

Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Værdikæder i forandring - Hvordan ruster vi os til ESG-risici i værdikæden?

Hvordan fremtidssikrer danske virksomheder deres værdikæder i en verden præget af geopolitiske spændinger, nye reguleringer og ESG-krav fra bl.a. finansielle aktører og kunder? På dette formiddagsarrangement sætter vi fokus på, hvordan mellemstore og store virksomheder kan omsætte bæredygtighed til konkret forretningsstrategi – på tværs af leverandører, markeder og finansielle samarbejdspartnere.

Dato

24.02.2026

Tid

08:00

Sted

Teatergaden 1, 8000 Aarhus, Danmark.