OECD: Vi vil have bedre klima, men love og regler passer til fossile brændstoffer

Kul er ikke billigt. Regeringer bør overveje alvorligt, om kul egentlig er en god forretning for deres borgere. Det siger OECDs generalsekretær Angel Gurría. Ny rapport regner på mulighederne.

Kulkraft er en af de energiformer, som det meste lovgivning er tilpasset. Det hænger dog ikke sammen med verdens klimaambitioner, viser ny rapport..

27.07.2015

CSR.dk

Tidligt i juli måned var Angel Gurría på London School of Economics for at forelæse om energiforsyning. Og det kan nok være, at generalsekretæren havde noget på hjerte.

”Regeringer bør foretage mere grundige vurderinger af hvad kulenergi egentlig koster. Gør man det, er man nødt til at lægge afledte miljø- og sundhedsmæssige udgifter oveni de finansielle, og så vil man se, at de kulkraftværker, man bygger i dag, nok ikke er rentable på længere sigt”, sagde han.

Hvis man ikke finder på nye måder at bremse udledninger fra kulkraft, så vil kulkraft alene udgøre omkring halvdelen af det carbon-budget, der er opstillet, for tiden fra nu til 2050, hvis temperaturstigningen skal holdes under to graders celsius.

Læs også: Globalt CO2-udslip stagnerer

Hans konklusioner bygger bl.a. på en ny rapport udgivet af OECD, sammen med the International Energy Agency (IEA), the Nuclear Energy Agency (NEA) og the International Transport Forum (ITF), som undersøger, hvordan forskellige politikområder kan fremme eller bremse klimaforbedringer. 

Hovedkonklusionen er, at de erklærede målsætninger om at modvirke klimaforandringer modarbejdes af det faktum, at langt de fleste politikområder og lovgivninger er udviklet til en økonomi baseret på fossile brændstoffer. Der er således brug for tilpasning af alt fra skattepolitik, handelspolitik, regulering af elmarkeder og jordbrugsregler. 

Hent hele rapporten Aligning Policies for a Low-carbon Transition her.

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.06.2026CSR.dk

Vinhandler giver kunder adgang til estimerede CO₂-data på tusindvis af produkter

17.06.2026Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Golden Goose: Fibre-Led Circularity in Luxury Fashion

CSR.dk

Medarbejderne på Sunset Boulevards hovedkontor har nu haft fri i et år

CSR.dk

Standarder for det digitale produktpas er klar

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Ny EU-kurs for kemi kan gøre det sværere for forbrugerne

CSR.dk

Vi kan ikke løse klimakrisen som forbrugere

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor indtog Madens Folkemøde: Grøn smag og god dialog på menuen

CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT opnår sin første CO₂‑neutrale fabrik i Nordenham

Schneider Electric

Sponseret

Når IT flytter ind i OT – en ny virkelighed for automation

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

22.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

22.06.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 22. juni: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

22.06.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

23.06.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Møde
Alliancemøde: Arbejdstagerrettigheder i energiprojekter

At this meeting, we will take a closer look at workers’ rights in the construction of green energy — and how you can work more systematically with due diligence, grievance mechanisms and remediation in this area.

Dato

23.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online