OECD: Vi vil have bedre klima, men love og regler passer til fossile brændstoffer

Kul er ikke billigt. Regeringer bør overveje alvorligt, om kul egentlig er en god forretning for deres borgere. Det siger OECDs generalsekretær Angel Gurría. Ny rapport regner på mulighederne.

Kulkraft er en af de energiformer, som det meste lovgivning er tilpasset. Det hænger dog ikke sammen med verdens klimaambitioner, viser ny rapport..

27.07.2015

CSR.dk

Tidligt i juli måned var Angel Gurría på London School of Economics for at forelæse om energiforsyning. Og det kan nok være, at generalsekretæren havde noget på hjerte.

”Regeringer bør foretage mere grundige vurderinger af hvad kulenergi egentlig koster. Gør man det, er man nødt til at lægge afledte miljø- og sundhedsmæssige udgifter oveni de finansielle, og så vil man se, at de kulkraftværker, man bygger i dag, nok ikke er rentable på længere sigt”, sagde han.

Hvis man ikke finder på nye måder at bremse udledninger fra kulkraft, så vil kulkraft alene udgøre omkring halvdelen af det carbon-budget, der er opstillet, for tiden fra nu til 2050, hvis temperaturstigningen skal holdes under to graders celsius.

Læs også: Globalt CO2-udslip stagnerer

Hans konklusioner bygger bl.a. på en ny rapport udgivet af OECD, sammen med the International Energy Agency (IEA), the Nuclear Energy Agency (NEA) og the International Transport Forum (ITF), som undersøger, hvordan forskellige politikområder kan fremme eller bremse klimaforbedringer. 

Hovedkonklusionen er, at de erklærede målsætninger om at modvirke klimaforandringer modarbejdes af det faktum, at langt de fleste politikområder og lovgivninger er udviklet til en økonomi baseret på fossile brændstoffer. Der er således brug for tilpasning af alt fra skattepolitik, handelspolitik, regulering af elmarkeder og jordbrugsregler. 

Hent hele rapporten Aligning Policies for a Low-carbon Transition her.

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.06.2026Dansk Retursystem

Sponseret

Flere dåser og flasker med pant bliver designet, så de kan genanvendes til nye igen

05.06.2026Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

CSR.dk

Blinde og kørestolsbrugere fravælges allerede før jobsamtalen

Slow A/S

Sponseret

I hele Sydøstasien findes der kun én Bird Friendly®-certificeret kaffeproducent. Slow.

CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

Schneider Electric

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

MeetDenmark hjælper branchen med at navigere i de nye emballageregler

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Systematiseret risikoledelse efter DS/ISO 31000

Et væsentligt krav i ISO ledelsessystemstandarderne er, at man som certificeret virksomhed skal etablere en systematisk tilgang til at arbejde med risici i ledelsessystemet – også kaldet Risk Thinking.

Dato

10.06.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

10.06.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Sådan forstår, opnår og forbedrer du din EcoVadis-vurdering

EcoVadis er i dag en af de mest anvendte platforme til vurdering af virksomheders bæredygtighedsindsats og anvendes bredt på tværs af brancher verden over.

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Etisk Handel Danmark
Kursus
Briefing: Navigating biodiversity in global supply chains

Navigating biodiversity in global supply chains – but how?

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

11.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

11.06.2026

Sted

Online