OECD: Vi vil have bedre klima, men love og regler passer til fossile brændstoffer

Kul er ikke billigt. Regeringer bør overveje alvorligt, om kul egentlig er en god forretning for deres borgere. Det siger OECDs generalsekretær Angel Gurría. Ny rapport regner på mulighederne.

Kulkraft er en af de energiformer, som det meste lovgivning er tilpasset. Det hænger dog ikke sammen med verdens klimaambitioner, viser ny rapport..

27.07.2015

CSR.dk

Tidligt i juli måned var Angel Gurría på London School of Economics for at forelæse om energiforsyning. Og det kan nok være, at generalsekretæren havde noget på hjerte.

”Regeringer bør foretage mere grundige vurderinger af hvad kulenergi egentlig koster. Gør man det, er man nødt til at lægge afledte miljø- og sundhedsmæssige udgifter oveni de finansielle, og så vil man se, at de kulkraftværker, man bygger i dag, nok ikke er rentable på længere sigt”, sagde han.

Hvis man ikke finder på nye måder at bremse udledninger fra kulkraft, så vil kulkraft alene udgøre omkring halvdelen af det carbon-budget, der er opstillet, for tiden fra nu til 2050, hvis temperaturstigningen skal holdes under to graders celsius.

Læs også: Globalt CO2-udslip stagnerer

Hans konklusioner bygger bl.a. på en ny rapport udgivet af OECD, sammen med the International Energy Agency (IEA), the Nuclear Energy Agency (NEA) og the International Transport Forum (ITF), som undersøger, hvordan forskellige politikområder kan fremme eller bremse klimaforbedringer. 

Hovedkonklusionen er, at de erklærede målsætninger om at modvirke klimaforandringer modarbejdes af det faktum, at langt de fleste politikområder og lovgivninger er udviklet til en økonomi baseret på fossile brændstoffer. Der er således brug for tilpasning af alt fra skattepolitik, handelspolitik, regulering af elmarkeder og jordbrugsregler. 

Hent hele rapporten Aligning Policies for a Low-carbon Transition her.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.05.2026Dansk Retursystem

Sponseret

Antallet af pant- og retursystemer i EU mere end fordobles frem mod 2030

21.05.2026CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

CSR.dk

Danskerne stoler stadig ikke på virksomheders grønne markedsføring

CSR.dk

Transparens er byrde og gevinst - og løber nedad

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Carbon-Storing Acoustic Panels from Seagrass: Søuld’s Reinvention of a Forgotten Material

Dansk Retursystem

Sponseret

EU's krav om flere genbrugsflasker hjælper ikke klimaet

Elis Danmark A/S

Sponseret

Bæredygtighedsredegørelse 2025: Stabilt ressourceforbrug og positiv fremgang i cirkulære løsninger

CSR.dk

Halvdelen af danskerne kan mærke tabet af natur

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Internal Auditor Training

The aim of the course is to provide you with knowledge of the entire audit process and plenty of practice in delivering effective internal audits that create value for the organization.

Dato

28.05.2026

Sted

Odense

JUC SERVICE ApS
Konference
Konference om HR-jura og ansættelsesret

I samarbejde med Accura og SIRIUS Advokater byder JUC velkommen til årets store konference om HR-jura og ansættelsesret. Med fokus på temaer som løngennemsigtighed, jura og ledelse i forbindelse med masseafskedigelser, hjemmearbejde og neurodivergens på arbejdsmarkedet.

Dato

28.05.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Spectrum Kalvebod Brygge 10, 6. sal 1560 København V

Dansk Industri
Webinar
Bliv klar til ECGT-direktivet: Lev op til de skærpede krav om klimakommunikation

Fra september 2026 skal din virksomhed leve op til nye, skærpede regler for grøn markedsføring, når ECGT-direktivet bliver en del af dansk markedsføringslov. Er du klar til de nye regler – og ved du, hvor faldgruberne er? Tilmeld dig webinaret nu.

Dato

28.05.2026

Tid

13:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 29. maj: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

29.05.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby