Nyt værktøj til klimavurdering af fonde klar

Verdens første rangering af fonde på baggrund af deres klimapåvirkning er i dag blevet lanceret. Bedømmelserne skal gøre det nemmere for investorerne at integrere og bruge klimahensyn i deres beslutninger. Flere danske fonde er med i rangeringen.

Den nye fondsrangering skal hjælpe investorer med at foretage de grønne beslutninger, når det kommer til at placere sine midler..

06.07.2017

CSR.dk

Det skal være simplere for investorer at tage klimaovervejelser med ind i deres beslutningsprocesser, når midler skal placeres i forskellige fonde. Derfor lancerer tre partnere i dag det, de selv kalder verdens første klimapåvirkningsrangering af netop fonde, for på den måde at give de klimabevidste investorer et nyt værktøj.

Læs også: Rapport: Indkøb er centralt for en bæredygtig fremtid

Rangeringen hedder Climetrics og uddeler karakterer i form af grønne blade på en skala fra 1 til 5. Med disse vurderinger ved hånden, kan investorerne ”… se og sammenligne klimaaftrykket fra investeringer i fonde og potentielt fremme vækst i klimaansvarlige fondsprodukter”, som det hedder i en pressemeddelelse.

Egenkapitalfondsmarkedet, der ifølge Climetrics har en værdi på over 20.000 mia. kr. alene i Europa, kan blive et vigtigt redskab i kampen mod klimaforandringerne. Men trods en stigende efterspørgsel på ansvarlige investeringer på klimaområdet, har der indtil nu ikke været en rangering i stil med den, Climetrics nu udgør, lyder det.

Rangeringen er skabt af non-profit miljødataselskabet CDP (det tidligere Carbon Disclosure Project) i samarbejde med ISS-Ethix Climate Solutions, der arbejder med ansvarlige investeringer i Institutional Shareholder Services. Endelig er projektet finansieret af EU-initiativet Climate-KIC.

Investeringer og innovation i den grønne retning
”For første gang vil fondsinvestorer blive gjort opmærksomme på deres fondes klimapåvirkning og kan bedømme deres investeringer derefter. Climetrics er det manglende led mellem individuelle investeringsvalg og det globale problem med klimaforandringer, og det vil skubbe udviklingen i retning af at motivere både investorer og virksomheder til at bidrage til den grønne omstilling”, siger executive chair for CDP, Paul Dickinson

Der er en lang række danske fonde med i rangeringen, bl.a. forskellige enheder under Danske Bank og Nordea, og fonde som Handelsinvest Danmark og LI Aktier. Karakteren til flere af disse er imidlertid, i lighed med størstedelen af fondene i rangeringen, ikke offentliggjort på sitet, men man kan hente en mængde yderligere oplysninger på siden yourSRI.com, som Climetrics linker til.

Læs også: Bill Gates klar med grønne investeringer i milliardklassen

”Climetrics er en unik rangering designet til at transformere investeringsbeslutninger og understøtte klimapositive resultater. Som en katalysator for klimainnovation arbejder vi med partnere for at identificere og fremhandle system-ændrende samarbejder med det største potentiale for vækst og miljømæssige gevinster. Dette projekt er et perfekt eksempel på potentialet i samlet innovation til at opdyrke den nødvendige finansiering til at opskalere klimaindsatsen”, siger CEO for Climate-KIC, Dr Kirsten Dunlop.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

CSR.dk

Klimarisiko er ikke fremtidens problem – det er nu

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

20.05.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

20.05.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

20.05.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

20.05.2026

Tid

08:30

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

20.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

20.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus