Nyt værktøj kan styre risiko for tvangsarbejde

Tvangsarbejde er et globalt fænomen i vækst. Socialministeriets Center Mod Menneskehandel lancerede ved CSR Awards et nyt onlineværktøj som kan hjælpe virksomheder til at forstå og arbejde med emnet.

Anders Lisborg introducerer værktøjet ved CSR Awards 2015..

07.10.2015

CSR.dk

Hvis man skal tro på det seneste Global Slavery Index, så er der i dag over 35 millioner mennesker som lever under slavelignende forhold. Hovedparten af dem befinder sig i Afrika og Asien, men med stadigt mere internationale forsyningskæder og arbejdsmarkeder rykker risikoen for tvangsarbejde tættere på danske virksomheder og forbrugere

Under CSR Awards i Vejle 7. oktober 2015 fortalte David Camp fra den britiske organisation Stronger Together, at mange virksomheder ikke altid kan se, at det er et fænomen der har med dem at gøre.

"Men det er fordi det foregår i det skjulte, det bliver stadig mere udbredt. Og det er vores erfaring, at man i fællesskab kan gøre noget ved det," sagde han. 

Også i Center Mod Menneskehandel i Socialstyrelsen, mærker man at det kan være svært at få hånd om problemet.

"Det er et nyt emne for mange virksomheder og vi laver meget oplysningsarbejde. Vores nye site fokuserer derfor på oplysning og risikostyring," sagde Anders Lisborg fra Socialstyrelsen. 

www.virk.cmm.dk kan man således lære mere om emnet og teste sin virksomhed i forhold til tvangsarbejde. Man kan også se historier om både personer, der har været udsat for tvangsarbejde, og virksomheder der har været ramt af det. 

Blandt andet Steen Gede, direktør i Forenede Service. Han kan fortælle, hvor meget det har kostet hans virksomhed at blive associeret med tvangsarbejde. Bare hvis man har brug for at blive overbevist. 

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

15.12.2025BSR

Sponseret

Community Engagement: A Cornerstone of Effective Stakeholder Engagement

09.12.2025CSR.dk

Salling sælger rekord mange palæstinensiske dadler

03.12.2025CSR.dk

Ny værktøjskasse skal styrke det psykiske arbejdsmiljø

03.12.2025Dagrofa aps

Sponseret

Dagrofa Foodservice juleindsamler til fordel for JunkFood

02.12.2025CSR.dk

Verdens største lakseproducent bag hver tredje alvorlige ulykke i britisk lakseindustri

25.11.2025Etisk Handel Danmark

Sponseret

Grøn energi: Nye ressourcer i Videncenter om oprindelige folks rettigheder

20.11.2025CSR.dk

DTU Skylab modtager Diversitetsprisen 2025

18.11.2025Dansk Erhverv

Sponseret

Sådan måler du S’et i ESG: Nyt værktøj gør det lettere at arbejde strategisk med social bæredygtighed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Karriere i NGOer & Fonde I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi denne gang skarpt på karrieremuligheder i NGOer og fonde.

Dato

18.12.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

18.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online på Teams

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

06.01.2026

Tid

12:30

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 9. januar: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

09.01.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom