Sådan passer vi på vores rengøringsassistenters arbejdsmiljø

En integreret løsning der styrker drift, trivsel og medarbejderoplevelser på tværs af fire lokationer

Foto: Forenede Service

Klokken er 05.17, og Lidia låser sig ind på en folkeskole i Vejle. Mens hun går ned ad gangen med klasseværelserne, hilser hun på pedellen og tager dagens udstyr med sig.

For mange af vores 2.500 rengøringsassistenter starter dagen, længe før alle andre står op. Den daglige rengøring er stille, koncentreret arbejde med rengøringsmidler tæt på hud, hænder og luftveje, og hvor kvaliteten af udstyret betyder meget for både krop og trivsel.

“Vi kan altid købe billigere rengøring. Men vi kan ikke købe nye medarbejdere,” som Kenneth Mikkelsen, arbejdsmiljøpartner og ansvarlig for certificeringer i Forenede Service, siger.

Det er grundlæggende udgangspunktet for vores tilgang til arbejdsmiljø i rengøring. For os handler det om at passe på vores kolleger.

Fra kemi til omsorg for mennesker

I mange år har rengøring været en branche præget af stærke kemikalier, tunge løft og højt tempo. I 2022 tog vi et betydningsfuldt valg: at skifte alle vores rengøringsmidler til certificerede produkter, der skåner både miljø og mennesker.

“I dag er 95 % af alle vores midler enten Cradle to Cradle-, Svanemærkede eller EU Ecolabel-produkter,” fortæller Kenneth. “Vores beslutning handlede om at tage ansvar for miljø og værne om sundhed for mennesker.”

Men kemien er kun én del af historien.

 

Foto: Forenede Service

Når teknologien tager de tunge løft

Et godt arbejdsmiljø handler også om kroppen. Derfor ser Lidia og hendes kolleger i dag robotstøvsugere tage de lange kontorgange, mens robotgulvvaskere klarer de store arealer i industribygninger.

“Robotterne fjerner ikke jobs. De fjerner det tunge arbejde,” som Kenneth siger.

Medarbejdernes sundhed og velvære er også baggrunden for vores standard i dag:

✓ forfugtede mopper og klude, så hænderne skånes
✓ ergonomiske remedier tilpasset højde og fysik
✓ drop-and-go støvsugere, der selv klarer ét rum ad gangen

Det er praktiske tiltag, men effekten er menneskelig: Det skaber færre skader og bedre trivsel.

Fra ufaglært til faglært på tre måneder

Arbejdsmiljø handler også om faglighed. Derfor tilbyder vi alle medarbejdere med 1-2 års anciennitet en uddannelse til rengøringstekniker.

På tre måneder går de fra ufaglært til faglært, og mange oplever for første gang at få papir på deres kompetencer.

“For os handler ansvarlighed om mere end kemi og ergonomi. Det handler også om at give folk muligheder,” siger Kenneth.

Svanemærkning: én samlet ramme gør det lettere i hverdagen

Næste tiltag for at styrke arbejdsmiljøet handler om at samle vores tilgang i én ramme. Og da rengøring er en aktivitet med høj frekvens og tæt kontakt mellem medarbejdere og produkter, skal krav til kemi, dosering og anvendelse være klare og lette at arbejde med i hverdagen.

Derfor er vi nu i gang med at blive Svanemærket som rengøringsselskab. Svanemærket giver en samlet og velkendt ramme, der kombinerer hensyn til arbejdsmiljø, sundhed og miljøpåvirkning med klare krav til brug, dosering og dokumentation. Det sikrer, at ansvarlige valg ikke afhænger af enkeltprodukter, men er indbygget i hele rengøringsløsningen.

“Rengøring er en high-touch-ydelse,” forklarer Kenneth. “Det sker hver dag, og det sker tæt på mennesker. Derfor skal standarderne være klare og konsekvente.”

Ansvarlig rengøring handler om mennesker

Når man har 2.500 rengøringsassistenter som kolleger, har man ikke kun et operationelt ansvar. Man har et moralsk.

Det handler om at beskytte de mennesker, der gør skoler indbydende og velduftende kl. 06.52 og fabrikker sikre og hygiejniske at færdes i. Og det handler samtidigt om at dokumentere ansvar overfor kunder, miljø og samfund.

“Jeg er stolt af, at vi passer på vores kolleger, og at vi gør det på en måde, der lever op til Servicenormen og dokumentationskrav,” slutter Kenneth.

Læse mere her

Fakta om miljømærket rengøring

Cradle to Cradle
Fokus på cirkularitet, kemisk sundhed og ansvar i værdikæden

Svanemærket
Strenge krav til kemi, sundhed, anvendelse, dosering og dokumentation

EU Ecolabel
Livscykluskrav og effektive produkter med lav miljøbelastning

26.01.2026Forenede Service

Sponseret

Sådan passer vi på vores rengøringsassistenters arbejdsmiljø

15.12.2025Forenede Service

Sponseret

Kokkenes Køkken fordobler økologien i fire kantiner – uden meromkostninger

27.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service investerer i nordisk klimaskov for at balancere CO₂-udledningen frem til 2030

17.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service bidrager til produktion af solenergi i nyt partnerskab

12.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service forankrer ESG-tiltag i driften for at styrke kundernes rapportering

08.05.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service Danmark offentliggør årsrapport for 2024