Nyt tilbud om upcycling: Gamle whiteboards bliver som nye

Nordisk Group, den eneste danske tavlefabrik, tilbyder nu upcycling af gamle tavler og whiteboards under navnet REMADE.

01.06.2021

CSR.dk

De fleste af de tavler og whiteboards, der bruges i danske virksomheder, er lavet med en stålkeramisk overflade, som har en levetid på helt op til 50 år. Det betyder, at selvom man synes, ens tavle er blevet for gammel og slidt – eller måske endda er gået i stykker – så kan den ofte holde mange år endnu. Hvis de bare kommer i hænderne på fagfolk.

Derfor har Nordisk Group udviklet et cirkulært  koncept: REMADE, så man i stedet for at skifte til nyt får sin egen tavle retur.

Hvordan virker det?
Konceptet er ganske simpelt. Nordisk Group afhenter tavlerne hos kunden og nummererer hver enkelt tavle, så tavlerne kan følges gennem hele processen. Alle tavler vurderes grundigt, hvorefter de bliver vasket ned og repareret.

Derefter bliver de redesignet; de bliver måske skåret op i nye mål og får nye rammer i bæredygtige materialer; FSC®-certificeret bambus eller CO2- reduceret aluminium, hvorefter de upcyclede tavler leveres tilbage til kunden.

Hvis nogle tavler er for beskadigede til at kunne upcycles, kommer de efter aftale med kunden ind i Nordisk Groups donationsnetværk. Alle restprodukter, der ikke kan genbruges – gamle rammer, plasthjørner og beslag – bliver sorteret og sendt til genbrug.

Hele processen bliver grundigt dokumenteret i en rapport, som kunderne får udleveret og kan anvende i CSR-regnskabet.

Andre bæredygtige produkter hos Nordisk
Nordisk Groups sortiment af nye produkter har allerede bæredygtige produktlinjer med fokus på anvendelse af bæredygtige materialer – som genbrugsplast, genanvendt aluminium og FSC®-certificeret bambus, og produktionen er baseret på 100% ren energi fra vindkraft.

“I produktudvikling og produktion skal man foretage en lang række valg. Ofte er de bæredygtige løsninger hverken dyrere eller mere besværlige. Tværtimod opstår der ofte nye og spændende muligheder og produkter, når man tænker cirkulært – som for eksempel vores upcyclede tavler. Så det er egentlig mest af alt sund fornuft,” lyder det fra Nicky Thybo, der er 3. generation i den familieejede koncern.

- EHS

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.04.2026CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

CSR.dk

Kjær & Sommerfeldt halverer CO2-udledning og sætter ny kurs for bæredygtighed i vinbranchen

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København