Nyt samarbejde skal styrke grønne og teknologitunge start-ups

Efter mange års fokus på hurtigt voksende software-virksomheder skal vi gentænke måden, vi finansierer og udvikler teknologivirksomheder, hvis den grønne omstilling skal lykkes. Det mener parterne CBS og Nordic Alpha Partners i et nyt samarbejde mellem erhvervslivet og forskningsmiljøet.

Billedet fra venstre; Hanne Harmsen (prodekan for grøn omstilling på CBS), Laurits Bach Sørensen (medstifter og partner, Nordic Alpha Partners), Malte Werner (President CBS Climate Club). PR-foto: CBS.

08.02.2023

CSR.dk

Danskerne er dygtige iværksættere og gode til bæredygtige ideer og løsninger. Men både herhjemme og internationalt er investorer vant til at kigge mod Silicon Valley og hurtigtvoksende tech-selskaber med apps eller software uden et fysisk produkt.

Det er et problem, for der er netop behov for fysiske løsninger, hvis den grønne omstilling skal accelereres i det tempo, der er behov for. Derfor skal der skabes en ny tilgang til investering og skalering af såkaldte “HardTech”-virksomheder, såsom fabrikker, der producerer grønne produkter, nye avancerede transformative teknologier eller genbruger materialer. 

HardTech-virksomheder kræver en anden investeringstilgang i den tidlige vækstfase, da de er langt tungere, dyrere og meget komplekse at skalere.

Derfor har Nordic Alpha Partners, der netop er en growthfond med fokus på HardTech, indgået et samarbejde med Copenhagen Business School (CBS) og studenterorganisationen CBS Climate Club for at dykke ned i den udfordring.

Læs også: Samlet byggebranche sætter grønnere retning for branchen med 12 anbefalinger

“Der er både markedsbetingede og regulative udfordringer for skalering af HardTechs, og derfor har vi udviklet en række modeller og investeringsmetoder, der kan identificere og drive høj vækst baseret på frie markedskræfter: det såkaldte Economic Sustainability,” siger Laurits Bach Sørensen, som er medstifter og partner i Nordic Alpha Partners, og fortsætter:

”Vores erfaringer og modeller glæder vi os til at dele med den akademiske verden og den næste generation af virksomhedsledere for at analysere problematikken og løse problemet sammen”.

Eksempler på HardTechs fra Nordic Alpha Partners' investeringsportefølje er danske Re-Match, der genanvender kunstgræs, eller Wiferion, der muliggør trådløs opladning af industrielle robotter.

Behov for større samarbejde

Det nye samarbejde består af en række forskellige aktiviteter ud over løbende dialog mellem de tre samarbejdspartnere. Der skal blandt andet afholdes events og skabes en grundig forståelse af problemets omfang og løsningsmodeller.

“Jeg ser virkelig frem til dette samarbejde. For det første er det hovedet på sømmet, at Nordic Alpha Partners ser på et overset problem i forhold til at skabe den nødvendige vækst fra bæredygtige HardTech start-ups. For det andet ved jeg, at de studerende rigtig gerne vil ud og gøre en forskel på området,” siger Hanne Harmsen, der er prodekan for grøn omstilling på CBS.

Samlet set skal samarbejdet bygge på tre ben, hvoraf det første handler om at udbygge og udbrede værktøjskassen til skalering af GreenTech-virksomheder. Det andet ben går på at udfordre mindsettet i investeringsøkosystemet omkring tilgang og kapitalbehov for nye grønne teknologier. Sidst men ikke mindst vil samarbejdspartnerne engagere den unge generation i den grønne omstilling.

- KCP

Bureau Veritas

Sponseret

Understand Climate Footprint Calculations – LCA, EPD, PEF and the GHG Protocol Explained

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

12.09.2025CSR.dk

Ramaskrig om producentansvar midlertidigt slukket af Regeringen

11.09.2025Klimaklar

Sponseret

Sidder du alene med klimaregnskab? Få en klimasparringspartner.

11.09.2025Dagrofa aps

Sponseret

Ny digital løsning skal lette klimarapportering og bekæmpe madspild i danske professionelle køkkener

11.09.2025Fristads Kansas

Sponseret

Fristads Kansas tager næste skridt i udfasningen af PFAS

09.09.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh tilføjer varme og elegance til julen med farven Wine

09.09.2025CSR.dk

Rekordstor skovpulje er nu åben for ansøgninger

08.09.2025JUC SERVICE ApS

Sponseret

Miljøkonferencen 2025 sætter retning for fremtidens miljølovgivning

05.09.2025CSR.dk

Østjyllands største solcellepark sætter skub i STARKs grønne omstilling

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Schneider Electric
Kursus
Bliv en ægte ekspert på EcoStruxure Machine Expert PLC'er og softwaren bag

Er du automatiktekniker, ingeniør, systemintegrator, eller har du blot en interesse i at programmere PLC? Så bør du sætte kryds i kalenderen.

Dato

15.09.2025

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

15.09.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

15.09.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar September 15, 2025: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

15.09.2025

Tid

14:00

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense