Nyt samarbejde skal styrke grønne og teknologitunge start-ups

Efter mange års fokus på hurtigt voksende software-virksomheder skal vi gentænke måden, vi finansierer og udvikler teknologivirksomheder, hvis den grønne omstilling skal lykkes. Det mener parterne CBS og Nordic Alpha Partners i et nyt samarbejde mellem erhvervslivet og forskningsmiljøet.

Billedet fra venstre; Hanne Harmsen (prodekan for grøn omstilling på CBS), Laurits Bach Sørensen (medstifter og partner, Nordic Alpha Partners), Malte Werner (President CBS Climate Club). PR-foto: CBS.

08.02.2023

CSR.dk

Danskerne er dygtige iværksættere og gode til bæredygtige ideer og løsninger. Men både herhjemme og internationalt er investorer vant til at kigge mod Silicon Valley og hurtigtvoksende tech-selskaber med apps eller software uden et fysisk produkt.

Det er et problem, for der er netop behov for fysiske løsninger, hvis den grønne omstilling skal accelereres i det tempo, der er behov for. Derfor skal der skabes en ny tilgang til investering og skalering af såkaldte “HardTech”-virksomheder, såsom fabrikker, der producerer grønne produkter, nye avancerede transformative teknologier eller genbruger materialer. 

HardTech-virksomheder kræver en anden investeringstilgang i den tidlige vækstfase, da de er langt tungere, dyrere og meget komplekse at skalere.

Derfor har Nordic Alpha Partners, der netop er en growthfond med fokus på HardTech, indgået et samarbejde med Copenhagen Business School (CBS) og studenterorganisationen CBS Climate Club for at dykke ned i den udfordring.

Læs også: Samlet byggebranche sætter grønnere retning for branchen med 12 anbefalinger

“Der er både markedsbetingede og regulative udfordringer for skalering af HardTechs, og derfor har vi udviklet en række modeller og investeringsmetoder, der kan identificere og drive høj vækst baseret på frie markedskræfter: det såkaldte Economic Sustainability,” siger Laurits Bach Sørensen, som er medstifter og partner i Nordic Alpha Partners, og fortsætter:

”Vores erfaringer og modeller glæder vi os til at dele med den akademiske verden og den næste generation af virksomhedsledere for at analysere problematikken og løse problemet sammen”.

Eksempler på HardTechs fra Nordic Alpha Partners' investeringsportefølje er danske Re-Match, der genanvender kunstgræs, eller Wiferion, der muliggør trådløs opladning af industrielle robotter.

Behov for større samarbejde

Det nye samarbejde består af en række forskellige aktiviteter ud over løbende dialog mellem de tre samarbejdspartnere. Der skal blandt andet afholdes events og skabes en grundig forståelse af problemets omfang og løsningsmodeller.

“Jeg ser virkelig frem til dette samarbejde. For det første er det hovedet på sømmet, at Nordic Alpha Partners ser på et overset problem i forhold til at skabe den nødvendige vækst fra bæredygtige HardTech start-ups. For det andet ved jeg, at de studerende rigtig gerne vil ud og gøre en forskel på området,” siger Hanne Harmsen, der er prodekan for grøn omstilling på CBS.

Samlet set skal samarbejdet bygge på tre ben, hvoraf det første handler om at udbygge og udbrede værktøjskassen til skalering af GreenTech-virksomheder. Det andet ben går på at udfordre mindsettet i investeringsøkosystemet omkring tilgang og kapitalbehov for nye grønne teknologier. Sidst men ikke mindst vil samarbejdspartnerne engagere den unge generation i den grønne omstilling.

- KCP

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

11.12.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Illusionen om net-zero

11.12.2025CSR.dk

Aalborg Portland bygger 40.000 kvm CO2-fangst-anlæg med start i 2027

11.12.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

Private virksomheder vælger miljømærket rengøringsservice

10.12.2025CSR.dk

Otte frontløbere skal bygge med biobaserede løsninger og inspirere byggebranchen

09.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

LIFA skaber grønne vaner med Klimakampen

09.12.2025CSR.dk

EU Ecolabel slår rekord

08.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

"Vi er klar til mere grøn handling": Klimakampen skaber motivation på tværs af virksomheder

03.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Firmajulegaven har betydning for klimaet - Sådan gør du dem mere bæredygtige

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Online morgenmøder: Få mere værdi ud af dine aktiver med et ledelsessystem

Hvordan kan organisationer systematisk og bæredygtigt få mere værdi ud af sine aktiver og samtidig sikre, at det sker i overensstemmelse med de strategiske mål og krav fra interessenter? Svaret kan ligge i et velfungerende asset management-ledelsessystem som du kan høre mere om på to kommende morgenmøder.

Dato

10.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

SustainImpact ApS
Webinar
Drop-in webinar om National ESG undersøgelse - få hjælp

Har du et spørgsmål du har brug for at få afklaret om privatlivspolitik eller hvordan dine data bliver brugt, eller hvilke typer af svar undersøgelsen kan give så dropper du bare ind i det åbne webinar på fredag.

Dato

12.12.2025

Tid

11:30

Sted

Virtuelt Teams Møde

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 12. december: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

12.12.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Fra strategi til handling - ESG Masterclass (2,5-dage) December 2025

Er din organisation klar til at tage de næste skridt mod større bæredygtighed? Med stigende krav fra kunder, medarbejdere og lovgivning bliver det stadig vigtigere at integrere bæredygtighed i hjertet af forretningen. På dette kursus lærer du, hvordan du kan skabe en konkret og målrettet bæredygtighedsstrategi, der omsætter ambitioner til handling.

Dato

15.12.2025

Tid

09:00

Sted

København

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Briefing on Regulatory Trends in the European Union and at the International Level

A joint initiative of the Global Compact Country Networks in Europe and the USA.

Dato

15.12.2025

Tid

14:00

Sted

Online via Zoom

Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

17.12.2025

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense