Nyt samarbejde skal skaffe job til langtidsledige

Elite Miljø har i partnerskab med Ikast-Brande Kommune og 3F skabt en ny samarbejdsform, hvor udbud af rengøringsopgaven kombineres med en ekstra ordinær indsats for at skaffe job til langtidsledige.

Hos Elite Miljø vil man gerne kunne garantere et job til langtidsledige. Derfor har man udviklet en model i samarbejde med Ikast-Brande Kommune og 3F, der har bragt virksomheden frem i finalefeltet til CSR People Prize 2017. Arkivfoto..

06.11.2017

CSR.dk

Er det muligt for en virksomhed at garantere et job til langtidsledige? Det er det for Elite Miljø, der sammen med Ikast-Brande Kommune og fagforeningen 3F har skabt en ny samarbejdsform, som kombinerer udbud af rengøringsopgaver med en aftale om at skaffe job til langtidsledige.

Modellen går ud på, at kommunen betaler Elite Miljø lidt mere end det, det koster at få løst sine rengøringsopgaver – til gengæld forpligter Elite Miljø sig i samarbejde med Ramsdal Gruppen til at tage imod 15 langtidsledige i et kombineret klargørings- og praktikforløb.

Det er en model, man har fået øjnene op for hos Virksomhedsforum for Socialt Ansvar (VFSA), hvorfor man har nomineret Elite Milj ø til CSR People Prize 2017, som går til virksomheder, der løfter et særligt socialt ansvar.

Jobgaranti til gennemført forløb
Hos Elite Miljø har man valgt at give jobgaranti til de, som gennemfører forløbet, og hver gang en gennemfører, bliver der visiteret en ny ledig til forløbet.

I løbet af ti måneder har syv gennemført forløbet og er blevet selvforsørgende, og det er langt over forventning, vurderer Annette Vindstrup Jensen, der er regionsdirektør i Elite Miljø:

”At have 15 personer i forløb ad gangen er et højt tal, og vores nye medarbejdere har brug for ekstra støtte i den indledende fase. Det tætte samarbejde med Ikast-Brande Kommunes jobcenter og Ramsdal Gruppen har været helt afgørende for vores resultater”, siger hun.

Læs også: Rapport: Cirkulær økonomi kræver en gentænkning af vores samfund

De gode resultater skyldes ifølge Anette Vindstrup Jensen i høj grad også den buddy-funktion, som man har skabt hos Elite Miljø. Det betyder, at medarbejdere fra første dag i jobpraktikken bliver knyttet til en buddy i form af en erfaren medarbejder.

Foruden samarbejdet med Ikast-Brande Kommune tager Elite Miljø også socialt ansvar på en række andre områder. Således tager virksomheden imod flygtninge gennem integrationsgrunduddannelsen (IGU) og har et stærkt fokus på at forebygge sygefravær blandt medarbejderne.

- EL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

02.02.2026Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Hold dig et skridt foran med vores TechTalks

30.01.2026CSR.dk

Gratis arbejdsklausuler skal løfte social ansvarlighed på byggepladserne

28.01.2026CSR.dk

Overraskende svag indsats for menneskerettigheder i finanssektoren

26.01.2026Forenede Service

Sponseret

Sådan passer vi på vores rengøringsassistenters arbejdsmiljø

20.01.2026CSR.dk

Ny undersøgelse: Økonomi er danskernes stærkeste motivation til at undgå madspild i 2026

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Få guides og vejledning: Sådan fremmer du diversitet og inklusion i din virksomhed

07.01.2026Toms Gruppen A/S

Sponseret

Nyt initiativ: Toms Gruppen faciliterer dialog om ansvarligt forbrug på tværs af generationer

06.01.2026CSR.dk

Finansiel ustabilitet truer verdenshandlen – udviklingslande rammes hårdest

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Event
Sådan skaber salgs- og driftsplanlægning bedre forsyningskæder

Gratis event på fredag den 6. februar i Aarhus om S&OP og styring af forsyningskæder.

Dato

06.02.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J.

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

08.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.02.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J