Nyt projekt skal gøre Ørestad til et grønt epicenter

Flere virksomheder er gået sammen i et ambitiøst projekt om at skabe verdens første selvfinansierede og energieffektive bydel i Ørestad i København – og her spiller bydelens ejendomme en helt afgørende rolle.

Bella Centers mange solceller skal fungere som en art reservebatterier i projektet. Foto: Martin Sølyst. .

18.09.2023

CSR.dk

På taget af Bella Center kan man snart finde et energieffektivt hav af 16.000 kvadratmeter solceller.

Bellagroup-initiativet blev annonceret allerede i februar 2023.

Men nu har det fundet ny aktualitet gennem Ørestad Innovation City Copenhagen (ØICC), som sammen med en række af Ørestadens største aktører vil skabe verdens første selvfinansierede og energieffektive bydel.

Læs også: Massivt solcelleanlæg skal monteres på taget af Bella Center

Det skal ske gennem energiløsninger og fleksible bygninger, der sikrer en bæredygtig, stabil og sikker strømforsyning og reducerer CO2-udledningen.

”ØICC har fokus på at fremme innovative, bæredygtige løsninger på energiområdet og som den første bydel i verden kan Ørestad nu blive omdannet til et energi-testcenter Vi håber, at effekten af vores forsøg vil dokumentere, at når vi løfter i flok, så kan vi opnå betydelige grønne fremskridt,” lyder det fra Sophie Bruun, sekretariatsleder hos ØICC, i en pressemeddelelse.

Og her skal Bella Centers kommende solceller fungere som en salgs reservebatterier, hvis nu der ikke er nok strøm i elnettet.

At være med i projektet giver god mening, hvis man spørger Frida-Ulrik Petersen, som er ansvarlig for responsible hospitality i Bellagroup.

“Det ene øjeblik kan vi have tusindvis af konferencegæster i huset med fuld knald på alt fra lys og wi-fi til madlavning og kaffebrygning, og det næste øjeblik er de alle væk igen, og aktiviteterne lukker ned. Derfor har vores energiforbrug store udsving. Det er interessant at se, hvordan vi kan udnytte det udsving smartere og dermed mere bæredygtigt,” siger hun til Børsen.

’The missing link’
Projektet, der går under navnet ’Energy Flexlab Ørestad, tæller også andre aktører – blandt andet TDC NET, Københavns Kommune, Salling Group, Andel Energi, Energidanmark og IBM Danmark.

De skal alle bidrage med bygninger, som kan optimere, lagre og producere vedvarende energi – og dermed bidrage til et elnet i balance.

”Forbrugsfleksibilitet er ’the missing link’ i vores rejse mod et mere vedvarende energiforbrug. Der er et stort potentiale hos energiforbrugerne, som kan hjælpe energimarkederne til at komme mere effektivt i balance. Med flexplatformen ser vi i Andel Energi, at det hul fyldes ud,” fortæller Jack Kristensen, der er funktionschef i energiselskabet, i meddelelsen.

Læs også: Royal Unibrew åbner solcellepark i Faxe

Hos Salling Group indgik man i projektet i 2022, hvor alle Netto-butikker blev koblet på forsøget. Nu vil man også teste det på de Bilka- og Føtex-butikker, der er i Ørestad.

TDC NET skal bidrage med forbrugsfleksibilitet gennem sine telecentraler. Koncernen kan reagere på ubalancer i nettet ved at slukke for sending og i stedet aktivere nødbatterier.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.09.2026CSR.dk

Ny analyse: Forlænget olie- og gasjagt vil have et enormt klimaaftryk

27.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Ny analyse styrker sikkerheden i fremtidens AI-datacentre

CSR.dk

Deloitte betaler 21,5 mio. dollar for at afslutte DEI-sag med amerikanske myndigheder

CSR.dk

EU's offentlige indkøb for 2.500 mia. euro kan blive grønnere – erhvervskoalition presser på

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

Bureau Veritas
Seminar
ISO 45001 Inspirationsseminar

ISO 45001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for kravelementerne i ISO 45001 standarden, og hvad det vil sige at være certificeret efter standarden.

Dato

03.09.2026

Sted

Fredericia

DTU
Efteruddannelse
Operations Management

Få kompetencerne til at optimere din virksomheds driftsprocesser og produktions-flows. Og skab mere værdi for virksomheden ved at planlægge og styre driftsopgaver mere effektivt.

Dato

03.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Etisk Handel Danmark
Webinar
Launch of Responsible Procurement of Solar Panels Guide – Webinar

This webinar, hosted by the ethical trading initiatives of Sweden, Norway and Denmark launches a guide for responsible procurement of solar panels in light of the risks of forced labour in the supply chain.

Dato

03.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online

PwC Danmark
Webinar
Revised ESRS standards: What do they mean in practice?

The revised ESRS Delegated Act introduces significant simplifications to sustainability reporting requirements. In this webinar, we will provide an overview of the key changes and explore what they mean in practice for companies preparing for CSRD and ESRS-aligned reporting.

Dato

03.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online