Nyt projekt hjælper ledige og Scandic Roskilde

Et hotel kan hente store gevinster ved at ansætte ledige, der kan have det svært i et normalt job. Det har Scandic i Roskilde erfaret.

Hos Scandic Roskilde har man oplevet succes ved at ansætte ledige gennem projektets beskæftigelsesmodel. Foto: Scandic Roskilde..

15.08.2023

CSR.dk

Ifølge beregninger fra Dansk Erhverv kostede manglen på arbejdskraft danske virksomheder mindst 49 milliarder kroner i 2022. Det understreger nødvendigheden af projekter som ’Varig tilknytning til arbejdsmarkedet’, der kan medvirke til at få løfte flere mennesker over i permanente job.

På Scandic Roskilde har General Manager Nicholine Treldal gjort sig flere overvejelser om at hjælpe ledige ind på arbejdsmarkedet og sagde derfor ja til at deltage i projektet ’Varig tilknytning til arbejdsmarkedet’, der udvikler og tester en ny beskæftigelsesmodel.

"Vi er en branche, der rummer rigtig mange forskellige mennesker, og med nogle opgaver, som kan løses af de fleste. Så vi har fået to kandidater ind, hvoraf den ene er blevet fastansat, og det er jo en succeshistorie," fortæller hun.

Læs også: Nyt projekt bygger bro mellem socialt udsatte og lokale virksomheder

Opgaverne for de to er centreret om housekeeping, hvor alle ansatte er på deltid. Ifølge Nicholine Treldal har det ikke været nogen synderlig stor udfordring at få de to kandidater fra projektet ind, da man
allerede har stor erfaring med den type ansættelser.

"Det kræver, at man tager sig lidt mere tid og måske forklarer tingene et par gange mere end normalt, men når den del er klaret, så kører det fint. Og vi har oplevet nogle mennesker, som rigtig gerne vil det her arbejde, hvilket er helt afgørende for mig," siger hun.

Friske input
Projektet faciliteres af Corolab, der er et nonprofit, medlemsdrevet innovationslaboratorium. Projektet har til formål at udvikle en ny beskæftigelsesmodel og samtidig teste den ved at sikre beskæftigelse til ledige gennem småjobs.

Via projektet får en virksomhed trænet egne medarbejdere i at tage godt imod de nye gennem en buddyordning, tæt opfølgning fra jobcentret de første seks måneder af ansættelsen samt mulighed for et skræddersyet kompetenceløft til de nye medarbejdere.

Samtidig frigiver det virksomhedens fuldtidsansatte til andre arbejdsopgaver, der giver øget værdi for virksomheden.

Læs også: Carl Ras vinder inklusionspris for at tage socialt udsatte i beskæftigelse

Projektet bidrager samtidig til at styrke virksomhedens indsats inden for social bæredygtighed.

For personalegruppen på hotellet er inklusionen af de nye medarbejdere en god mulighed for at lære nogle nye mennesker at kende og få noget frisk input - også ved selv at lære fra sig.

"Man kan hurtigt blive lidt ’husblind’, så det er rigtig godt med noget perspektiv udefra, der sætter spørgsmålstegn ved nogle af vores rutiner og den måde, vi gør tingene på. Og så løser vi de praktiske ting undervejs, det er vi vant til," siger Nicholine Treldal.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

19.08.2026Dagrofa aps

Sponseret

Overskudsvarer fra inspirationsmesse kommer mennesker i svære livssituationer til gavn

17.08.2026CSR.dk

Hafnia vinder Danske Rederiers di­ver­si­tets­pris - igen

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

CSR.dk

Økologer vil have mere handling fra politisk hold

Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

En lille verden til forskel: Når børn, familier og lokalsamfund skaber forandring sammen

CSR.dk

Aldersdiskrimination på arbejdsmarkedet er steget markant

CSR.dk

Cabi vil geare SMV’er til fremtidens arbejdsmarked

Comwell Hotels

Sponseret

Faglighed, fællesskab og råvarer

Elis Danmark A/S

Sponseret

Elis støtter 23 ferielejre med nyvaskede tekstiler

CSR.dk

Nyt logistisk kriseberedskab for Danmarks mest udsatte

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Styrk konkurrenceevnen - få styr på frivillig rapportering efter VSME-standarden

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I ensretter jeres bæredygtighedsrapportering og skaber plads til innovation, investeringer og nye samarbejder.

Dato

27.08.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 27. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

27.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Revision af standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001

Deltag og få en status på revisionen standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001. Få indblik i ændringerne, de kommende krav, timeline og koblingen til de øvrige standarder inden for arbejdsmiljø.

Dato

27.08.2026

Tid

14:00

Sted

Online, webinar

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup