Nyt partnerskab vil bidrage med flere grønne gigawatts

Solcelle- og vindmølleparker skal have jord at stå på. Den vil et nyt partnerskab købe af landmænd og leje til energiproducenter. Og måske samtidig finde noget nyt at bruge de meget omtalte lavbundsjorde til.

Der kan dyrkes afgrøder under vindmøller og solcelleanlæg. Det vil det nye partnerskab holde sig for øje. .

15.04.2021

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Novo Holdings, Sampension og European Energy har etableret et nyt partnerskab, Renewable Energy Partnership I, der skal sætte skub i den grønne omstilling i Danmark og Sverige.

De tre partnere tilfører i udgangspunktet 650 mio. kroner i kapital til køb af jordarealer til vedvarende energianlæg, men kan inden for partnerskabet lånefinansiere sig op til en samlet investeringspulje på mere end 1,5 mia. kr. Det vil øge investeringerne i den grønne omstilling i Danmark og Sverige betydeligt.

“European Energy har kendskabet til, hvor det er muligt og attraktivt at udvikle solenergi og landvind. Vi og Sampension har kapitalen og vil gerne bidrage til den grønne omstilling. Derfor går vi sammen med European Energy, der ved en masse om at udvikle grøn energi, og på den måde er det en rigtig god kombination,” siger Morten Beck Jørgensen, ledende partner i Novo Capital Investors, Novo Holdings, i et interview i Børsen.

Et vigtigt bidrag til 70%-målet
Partnerne forventer med samarbejdet at kunne bidrage til, at Danmark kommer et skridt nærmere ambitionerne i den danske klimalov om at reducere udledningen af drivhusgasser med 70 procent allerede i 2030. Derudover vil konvertering af landbrugsjord til grønne energianlæg styrke betingelserne for at opnå renere grundvand.

”Med det nye samarbejde er vi med til at lægge et fundament for yderligere udvikling af solcelleanlæg og vindmølleparker i Danmark og Sverige samtidig med, at vi sikrer vores kunder et godt afkast af investeringen ved udlejning af de opkøbte og udviklede jordarealer. Vi vil gerne bidrage til en øget grøn omstilling på et ansvarligt grundlag, når vi investerer på pensionskundernes vegne, og glæder os til samarbejdet med både Novo Holdings og European Energy, som i forvejen varetager driften af vores vindmølleparker,” siger Henrik Olejasz Larsen, investeringsdirektør i Sampension.

Brug for mange gigawatts
European Energy har opgaven med at købe jorden, og bagefter leje den ud til at opføre solcelle- og vindmølleparker på. Adm. direktør for European Energy, Knud Erik Andersen, har til Børsen udtalt, at han forventer at kunne opføre 4-6 gigawatt grøn energi på den jord, partnerskabet vil købe.

Og der er brug for mange flere grønne gigawatt til elektrificering af transport, energiforsyning og hele potentialet i power to x, som er kerneelementer i den grønne omstilling

”Hvis vi skal i mål med vores grønne ambitioner allerede i 2030, er det vigtigt, at udbygningen af den grønne energiproduktion accelereres, og dette partnerskab er et stort skridt i den rigtige retning, der på markedsvilkår bidrager til at sætte fart på udviklingen,” siger Knud Erik Andersen.

Mulige dobbelte gevinster
De landbrugsarealer, som partnerskabet vil opkøbe, skal naturligvis være velegnede til etablering af vedvarende energianlæg. Men derudover vil partnerskabet afsøge mulighederne for at kombinere fødevareproduktion og energiproduktion, og for at omlægge lavbundsjorder til grøn energiproduktion.

Forbindelsen til fødevareproduktion består i, at man på samme jord som energianlæggene opføres vil kunne dyrke f.eks. proteingræs og/eller have græssende kvæg gående.

En anden dobbeltgevinst for klimaet kan opstå, såfremt parkerne etableres på lavbundsjorde, som dermed tages ud af landbrugsproduktionen.

Kort fortalt er lavbundsjorde naturlige vådområder, som drænes for vand for at blive dyrket. Når det sker, frigives den naturligt lagrede CO2. Der er store klimagevinster forbundet med udtagning af jorden, og på de seneste to finanslove er der afsat omkring 2, 1 mia. kr. til udtagning af lavbundsjorde inden 2029. Det vil dog kun svare til 15-20 procent af den mængde jord, der er brug for at få taget ud, hvis Danmarks 70 procentsmål for reduktion af CO2 skal nås.

Så hvis al den nødvendige udtagning af jord skal ske, skal der, som Dansk Energi skriver på sin hjemmeside, ”… udvikles et marked for opkøb af lavbundsjord, så udviklere af grøn energi enten kan købe eller leje jorden direkte af landmændene og sætte solceller eller vindmøller op”.

Renewable Energy Partnership I er netop et tiltag, som kan være med til at etablere et sådant marked. Der er dog ikke nogen garanti for, at de kommer til at bruge lavbundsjorde, selvom de gerne vil. Skal lavbundsjordene have klimaeffekt skal de oversvømmes, og så bliver etableringen og driften af vedvarende energianlæg dyrere. Og partnerskabet er en forretning uden statsstøtte, som skal skabe et fornuftigt afkast til de involverede partnere.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.03.2026CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

05.03.2026CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

05.03.2026Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

04.03.2026CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

03.03.2026CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

02.03.2026CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

24.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

23.02.2026CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

10.03.2026

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Event
Ring the Bell for Gender Equality

Fra ambition til handling: Hvor står danske virksomheder på ligestilling?

Dato

10.03.2026

Tid

08:10

Sted

Nikolaj Plads 6, Indre By 1067, København, Denmark

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

10.03.2026

Tid

08:30

Sted

Online

JUC SERVICE ApS
Kursus
CSDDD - Introduktion

Dette kursus har til formål at give dig et helhedsindblik i CSDDD-direktivets intention, omfang og krav samt dets rolle i EU’s Green Deal.

Dato

10.03.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Dakofa
Seminar
Refurb af (W)EEE og batterier – hvilke potentialer kan udnyttes i Danmark?

Hvordan kan reparation, istandsættelse og genfremstilling af elektronik og batterier bidrage til mere cirkulære værdikæder i praksis?

Dato

10.03.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V