Nyt maritimt forskningsprojekt: Maritime Culture Lab

Gør det en forskel om bord på et skib, hvis mindst halvdelen af besætningen er kvinder. Det vil forskere fra tre universiteter nu undersøge i samarbejde med rederiet Hafnia, der lægger fire skibe til projektet.

Foto: BW Hafnia

12.03.2024

CSR.dk

Forskere fra Syddansk Universitet og Aarhus Universitet har udviklet projektet, der sigter mod at forstå den indvirkning, som besætninger på mindst 50 procent kvinder kan have på operationel sundhed og sikkerhed, effektivitet, arbejds- og levemiljøet samt ledelse og teamwork. Malmø Universitet deltager også.

Projektet undersøger yderligere, hvordan landpersonale kan støtte forskellige besætninger og de forskellige udfordringer, de står over for i den henseende. Endelig identificerer projektet best practice som et sæt retningslinjer, der skal hjælpe med at forstå, hvordan mangfoldighed i bemandingen kan omsættes til hverdags- og langsigtede forandringer på tværs af blå organisationer i Danmark og udlandet.

Undersøgelsen vil give branchen empirisk underbyggede analyser, der kan bidrage til ændring i bemandingspraksis og mangfoldighedsledelse, der udnytter det fulde potentiale for bemanding af positioner ombord på en bæredygtig måde.

Der vil blive udarbejdet en rapport, der omfatter analyser baseret på data fra medsejlads og virksomhedsbesøg, og en slutkonference vil blive iværksat med henblik på at formidle resultaterne.

Center for Maritim Sundhed og Samfund på Syddansk Universitet er tovholder på projektet, der er støttet økonomisk af Den Danske Maritime Fond og Hafnia.

-mauh
 

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

25.08.2026CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

19.08.2026Dagrofa aps

Sponseret

Overskudsvarer fra inspirationsmesse kommer mennesker i svære livssituationer til gavn

CSR.dk

Hvad er op og ned i SBTi's nye standard?

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

En halv times daglig fysisk aktivitet kan forebygge alvorlig stress

Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

En lille verden til forskel: Når børn, familier og lokalsamfund skaber forandring sammen

CSR.dk

Aldersdiskrimination på arbejdsmarkedet er steget markant

CSR.dk

Cabi vil geare SMV’er til fremtidens arbejdsmarked

Comwell Hotels

Sponseret

Faglighed, fællesskab og råvarer

Elis Danmark A/S

Sponseret

Elis støtter 23 ferielejre med nyvaskede tekstiler

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

01.09.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

Leverandørstyring og kædeansvar bliver en stadig vigtigere parameter, når din virksomhed skal efterleve krav i gældende ISO-standarder og i nye EU-direktiver. Det er derfor vigtigt, at du har styr på dine leverandører, og om de lever op til din virksomheds krav til kvalitet, miljø, arbejdsmiljø, CSR mv.

Dato

01.09.2026

Sted

Frederikshavn

Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Etisk Handel Danmark
Kursus
Modul 1: Kom godt i gang med due diligence

Lær, hvordan du går fra flotte politikker til konkret arbejde med at finde og prioritere risici i din virksomhed

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Jylland - nærmere lokation følger

Dansk Standard
Kursus
Bliv Sustainability Manager og vær med til at drive forandringen i din virksomhed

På uddannelsen som Sustainability Manager hos Dansk Standard får du den nødvendige viden og ekspertise til at drive indsatser med fokus på bæredygtighed. Fire moduler og otte undervisningsdage fordelt over fire måneder

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København