Nyt fælles fyrtårn for vand og afløb

Et helt nyt og målrettet arrangement inden for vand og afløb er kommet i stand gennem et tæt samarbejde med branchens...

24.10.2008

CSR.dk

Et helt nyt og målrettet arrangement inden for vand og afløb er kommet i stand gennem et tæt samarbejde med branchens førende organisationer og leverandører og MCH Messecenter Herning. Navnet for det nye samlede fyrtårn er VandTek09, og finder sted 11.-14. november 2009.
- VandTek09 er kommet i stand ud fra et fælles ønske i branchen om et stærkt og målrettet arrangement for vand og afløb. Arrangementet er desuden super aktuelt, da det finder sted lige op til FN's Klimatopmøde 2009 i København. Dertil kommer, at forsyningsselskaberne snart skal være selvstændige og kommunerne står over for enorme renoveringsopgaver. Det giver vores branche store udfordringer, både hvad angår produkter men i særdeleshed også politik og lovgivning. Derfor har vi brug for et stærkt fællesarrangement med højt fagligt indhold målrettet vores fagområde, udtaler senior konsulent Niels Winther, Danfoss.

Fire stærke fokusområder
Konceptet bag VandTek09 er skabt i fællesskab med MCH og branchens organisationer og leverandører, og der er lagt op til fire nye stærke fokusområder: Udstilling – Konferencer – Oplevelser & Netværk – Nyheder & Inspiration. Flere tiltag er allerede lagt i støbeskeen bl.a. et Forskerforum, Guru Lounge, Rådgivning, events, konferencer og nyhedsforum, hvor der bliver rig mulighed for at se de seneste tendenser og hente inspiration med hjem.
- Det er lykkedes at stable VandTek09 på benene med en samlet branche, og det er en helt unik mulighed for at skabe et fælles fyrtårn med knivskarp fokus på vand og afløb, siger adm. direktør Georg Sørensen, MCH Messecenter Herning, der er arrangør af VandTek09, og tilføjer:
- VandTek09 er højaktuel fokus på klima, og dermed et seriøst bidrag i forbindelse med FN's Klimatopmøde.

Et samlet og stærkt fyrtårn
VandTek09 byder både på nye spændende og innovative fokusområder og samler samtidigt branchens nuværende små arrangementer i et fællesforum. Et af arrangementerne, der flyttes til VandTek09, er "Nordisk Spildevands Konference".
- Vi ser en klar fordel i at afholde vores konference på VandTek09. På den måde opnår vi to fluer med et smæk – gæsterne får både mulighed for at deltage i konferencen og kan i samme forbindelse opleve de seneste fagnyheder på messeområdet. Desuden er det en enestående mulighed for at opbygge et netværk i hele branchen, dele viden og danne samarbejdsmuligheder med henblik på de mange store udfordringer branchen står over for, fortæller funktionschef Kristian Friis, DANVA, der står bag "Nordisk Spildevands Konference" i samarbejde med Spildevandteknisk Forening. Se mere på: www.vandtek09.dk
www.miljohorisont.dk/vand

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

26.11.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

85 % af HimmerLands medarbejdere er stolte af at arbejde et sted, der er svanemærket

26.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny inspirationsbutik i Aalborg

25.11.2025CSR.dk

Hvad COP30 viste: Fremskridt skabes uden for det globale fællesskab

24.11.2025CSR.dk

Forskere: Svækkede havstrømme bremser ikke den danske opvarmning

24.11.2025CSR.dk

Nyt australsk byggemateriale vil udfordre cementens plads i byggeriet

20.11.2025Schneider Electric

Sponseret

Velkommen til podcasten The Great Switch

19.11.2025Lemvigh-Müller

Sponseret

Energioptimering er en investering i fremtiden

19.11.2025CSR.dk

Greenpeace vinder sager i både Danmark og Norge og bremser ny oliejagt i Nordsøen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenmøde for danske SMV'er

Deltag i vores online morgenmøde, hvis du vil vide mere om hvordan UN Global Compact Network Denmark kan støtte jer i arbejdet med bæredygtighed.

Dato

27.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Sådan rapporterer du effektivt med VSME-standarden

I dette 45-minutters webinar kan du blive klogere på den frivillige standard målrettet til virksomheder, der ønsker at arbejde med bæredygtighedsrapportering.

Dato

27.11.2025

Tid

10:05

Sted

Teams

Dansk Standard
Event
DS Bæredygtighedsdag

Hvordan prioriterer man bæredygtighed i en brydningstid? Til DS Bæredygtighedsdag sætter vi fokus på, hvordan virksomheder kan stå fast på deres principper i en foranderlig verden – og hvorfor bæredygtighed stadig er en strategisk fordel.

Dato

27.11.2025

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard, Gôteborg Plads 1, 2150 Nordhavn og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Selvstændige Konsulenter I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på karrieremuligheder som rådgiver inden for ESG, CSR og bæredygtighed.

Dato

28.11.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Valified
Webinar
Webinar: Gratis introduktion til ESG-rapportering

Gratis webinar med fokus på at hjælpe din virksomhed i gang med ESG-rapporteringsarbejdet

Dato

28.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 28. november: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

28.11.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom