Nyt EU-udspil: Plast skal ikke kun sorteres, men også genanvendes

Plastikemballage skal reguleres, så virksomheder i højere grad tager genanvendt plastik i brug i stedet for at indkøbe ny råolie. Sådan lyder tonerne fra EU i et nyt bæredygtighedsudspil.

Der er ikke nok af den slags plastik, RPET, i Danmark eller Europa, som har kvalitet nok til at blive genanvendt, vurderer Dansk Industri. Foto: Roman Zaiets / 123RF.

01.12.2022

CSR.dk

I Danmark såvel som EU har plastiksortering fået øget opmærksom i takt med en voksende miljøbevidsthed har bredt sig. Målet har været genanvendelse. Men selvom der bliver sorteret mere plastik i dag end tidligere, bliver for lille en andel reelt genanvendt.

Den opfattelse har man i Dansk Affaldsforening, men også i Bruxelles, hvorfra der netop er blevet lækket et udkast til et nyt udspil om cirkulær økonomi.

”Det er en positiv udvikling, fordi for første gang tager EU fat om emballagerne og vil regulere dem. Tidligere har fokus næsten udelukkende været på sorteringen af vores plastaffald” siger Niels Toftegaard, der er kommunikationschef i Dansk Affaldsforening, ifølge Ritzau. 

”Men nu forholder EU-Kommissionen sig også til, hvordan det her plast produceres og designes”, uddyber han.

Læs også: Tekstilgenanvendelse er et guldæg, der venter på at blive klækket

Det er afgørende, at der skabes incitamenter og regulering, som presser erhvervslivet til at inkludere mere genanvendt plastik i deres emballageproduktion, mener Niels Toftegaard. Sortering alene udgør ingen cirkulær økonomi.

Samme entusiasme for forslaget er dog ikke at finde hos Dansk Industri. Men det skyldes ikke, at erhvervsorganisationen ikke er klar på den cirkulære økonomi, understreger Karin Klitgaard, miljøpolitisk chef i interesseorganisationen Dansk Industri (DI).

”Der er rigtig mange virksomheder, der er med på den grønne bølge, og som meget gerne vil bruge flere genanvendte materialer i deres produktion. Men det er vigtigt, at der er genanvendte materialer nok i den rette kvalitet,” siger hun.

Læs også: Miljøorganisationer rydder op i verdens floder

Blandt andet fordi der ikke er nok af den slags plastik, RPET, i Danmark eller Europa, som har kvalitet nok til at blive genanvendt, vurderer Dansk Industri, at virksomhederne får svært ved at efterleve reglerne i EUs nye udspil.

Det kræver bedre sortering af plasten og investeringer i genanvendelsessektoren, hvis EU seneste tiltag på plastområdet skal få positive effekter, tilføjer Karin Klitgaard.

- KCP

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

07.11.2025Uniteam Group

Sponseret

Sådan bliver samarbejde om Scope 3-data en god forretning for hele værdikæden

28.10.2025CSR.dk

Gode data kan give nye forretningsmuligheder

27.10.2025CSR.dk

Logistikvirksomhed vokser, men har lavere energiforbrug end for otte år siden

17.10.2025CSR.dk

Isoleringsvirksomhed vil gøre tekstilaffald til byggemateriale

15.10.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric deltager ved Dansk Fjernvarme Landsmøde 2025

09.10.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Solidaritet som forretningsmodel: Isangs og Folkekirkens Nødhjælp viser vejen

03.10.2025Dansk Industri

Sponseret

Bæredygtighed som strategi: AV Group Denmark vil arbejde med bæredygtighed i hele værdikæden

01.10.2025Schneider Electric

Sponseret

Ny fleksibel ladeløsning reducerer udfordringer med el-kapaciteten

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København