Nyt EU-udspil: Plast skal ikke kun sorteres, men også genanvendes

Plastikemballage skal reguleres, så virksomheder i højere grad tager genanvendt plastik i brug i stedet for at indkøbe ny råolie. Sådan lyder tonerne fra EU i et nyt bæredygtighedsudspil.

Der er ikke nok af den slags plastik, RPET, i Danmark eller Europa, som har kvalitet nok til at blive genanvendt, vurderer Dansk Industri. Foto: Roman Zaiets / 123RF.

01.12.2022

CSR.dk

I Danmark såvel som EU har plastiksortering fået øget opmærksom i takt med en voksende miljøbevidsthed har bredt sig. Målet har været genanvendelse. Men selvom der bliver sorteret mere plastik i dag end tidligere, bliver for lille en andel reelt genanvendt.

Den opfattelse har man i Dansk Affaldsforening, men også i Bruxelles, hvorfra der netop er blevet lækket et udkast til et nyt udspil om cirkulær økonomi.

”Det er en positiv udvikling, fordi for første gang tager EU fat om emballagerne og vil regulere dem. Tidligere har fokus næsten udelukkende været på sorteringen af vores plastaffald” siger Niels Toftegaard, der er kommunikationschef i Dansk Affaldsforening, ifølge Ritzau. 

”Men nu forholder EU-Kommissionen sig også til, hvordan det her plast produceres og designes”, uddyber han.

Læs også: Tekstilgenanvendelse er et guldæg, der venter på at blive klækket

Det er afgørende, at der skabes incitamenter og regulering, som presser erhvervslivet til at inkludere mere genanvendt plastik i deres emballageproduktion, mener Niels Toftegaard. Sortering alene udgør ingen cirkulær økonomi.

Samme entusiasme for forslaget er dog ikke at finde hos Dansk Industri. Men det skyldes ikke, at erhvervsorganisationen ikke er klar på den cirkulære økonomi, understreger Karin Klitgaard, miljøpolitisk chef i interesseorganisationen Dansk Industri (DI).

”Der er rigtig mange virksomheder, der er med på den grønne bølge, og som meget gerne vil bruge flere genanvendte materialer i deres produktion. Men det er vigtigt, at der er genanvendte materialer nok i den rette kvalitet,” siger hun.

Læs også: Miljøorganisationer rydder op i verdens floder

Blandt andet fordi der ikke er nok af den slags plastik, RPET, i Danmark eller Europa, som har kvalitet nok til at blive genanvendt, vurderer Dansk Industri, at virksomhederne får svært ved at efterleve reglerne i EUs nye udspil.

Det kræver bedre sortering af plasten og investeringer i genanvendelsessektoren, hvis EU seneste tiltag på plastområdet skal få positive effekter, tilføjer Karin Klitgaard.

- KCP

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.04.2026CSR.dk

Bygge- og anlægsbranchen råber på national råstofstrategi

10.04.2026CSR.dk

Næste-generation tekstiler kan redefinere forsyningskæden

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

Ny analyse fra Danske Bank: PFAS er den glemte risiko i AI-boomet

Fristads Kansas

Sponseret

Fem trin der gør det lettere at vælge PPE med lavere miljøpåvirkning

CSR.dk

Globaliseringen er i højt gear - og Europa ligger forrest

CSR.dk

L’Oréal vil lave emballage af fanget CO2 i nyt partnerskab

CSR.dk

Elgiganten lancerer pant på elektronik for at få danskerne til at rydde op

CSRD+CO

Sponseret

Hvem tager skraldet for manglende ESG-data?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Event
HELLO! Reporting

HELLO! networking event, is where we bring UN Global Compact participanting companies together to explore how ESG reporting can be used beyond compliance, to strengthen business strategy, competitiveness and organisational resilience.

Dato

22.04.2026

Tid

08:30

Sted

Halmtorvet 15 København V, 1700 København, Denmark

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 i praksis Videreudvikling og systemoptimering

For tidligere deltagere på Lead Auditor-kurser og andre erfarne miljøfolk

Dato

23.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

23.04.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Mød den nye Privacy standard ISO 27701

Nu kommer ISO 27701 som en selvstændig standard en certificering I et ledelsessystem for privatlivsbeskyttelse, og dermed et certifikat der dokumenterer at I har styr på de processer der sikrer at bl.a. GDPR overholdes.

Dato

24.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Klimamål i praksis: balancen mellem ambitioner og realisme

Mange virksomheder satte ambitiøse klimamål for 2030 og 2050, men står i dag over for at skulle genbesøge dem, fordi de måske ikke var tilstrækkeligt forankret i realiteten. At sætte klimamål handler om mere end at definere et ambitionsniveau. Det kræver en klar afvejning mellem ambition og det, der realistisk kan opnås. Kom med til webinar den 24. april kl. 11.05, hvor Co-founder & ESG Director Line Amtorp dykker ned i, hvordan virksomheder arbejder med at genbesøge deres klimamål, og hvordan man fremadrettet kan arbejde struktureret med at sætte mål, der både er ambitiøse og realistiske fra start.

Dato

24.04.2026

Tid

13:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

27.04.2026

Sted

Kgs Lyngby