Nystartet blomstervirksomhed går forrest i klimakampen

Living Flowers i Århus har siden januar solgt bæredygtige, naturlige og organiske buketter, som kan holde i op til et halvt år. Konceptet er det første af sin slags i Danmark.

Blomsterne er dyrket fuldstændig uden brug af pesticider og med brug af solceller og regnvand til produktionen. Arkivfoto..

23.07.2020

CSR.dk

Hele processen er bæredygtig, og konceptet er spritnyt i Danmark.

Henrik Overgaard er direktør i virksomheden, der siden januar måned – med en mindre corona-krølle på vejen – har sendt bæredygtige buketter ud til danskerne.

”Det handler om at tænke forbrug og miljø på en ny måde. Vores virksomhed har i høj grad fokus på klimaet og vores fælles jord, men vi er ikke fanatiske. Jeg synes bare, at man skal kunne leve sit liv, samtidig med, at man ikke øger CO2-aftrykket, og derfor handler det om at finde en god balance og forbruge ansvarligt. Og det gør man med vores blomster. Ja, man behøver dem jo basalt ikke. Men man er med til at bakke op om en bæredygtig produktion i alle led, og samtidig har du et nyt indretningselement derhjemme, som du kan nyde med god samvittighed i mindst et halvt år. Så det er både bæredygtigt, økonomisk og smukt på en ny måde i hjemmet eller kontoret. Og jeg tror, at den langtidsholdbare tankegang bag vores produktion og produkter kan være med til at ændre vores vaner”, forklarer Henrik Overgaard.

Håndplukket i Spanien
Blomsterne bliver håndplukket under åben himmel i Spanien, mens de er på deres højeste.

Derefter udskiftes blomstens vand med en biologisk nedbrydelig plantebaseret nektar inden for en time, og dermed bevares blomsternes duft og udseende på en 100 procent naturlig måde, inden de fragtes til Danmark i lastbiler – ingen brug af fly.

På den måde bliver den biologiske aldringsproces sat i stå, og blomsterne holder sig friske og bevarer både duft og udseende.

De er desuden dyrket fuldstændig uden brug af pesticider og med brug af solceller og regnvand til produktionen.

Virksomheden arbejder desuden med fokus på tre af FN´s verdensmål: Livet på land, klimaindsats og ansvarligt forbrug og produktion.

Læs også: 1 milliard euro på vej til grønne projekter i 2020

Buketterne bliver bundet i Hinnerup og fordelt til godt og vel 40 forskellige butikker i Danmark.

- SMF

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

01.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Giv en ged, Den perfekte firmagave til jul!

31.10.2025CSR.dk

Klimarådet vil have 35-mål og reelle CO2-reduktioner

31.10.2025CSR.dk

Cirkulær betonløsning vinder pris på Building Green

30.10.2025CSR.dk

Ny bydel i Billund skal sætte ny standard for klimavenligt byggeri

30.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Skab stemning med ekstra store lys fra Vance Kitira

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Scope 3 Strategy: Addressing Emissions Through Business Model Adaptation

This webinar will explore how companies are utilising Scope 3 insights to justify more fundamental business model shifts and transformation. It will demonstrate how leading businesses are realising the deepest emissions reductions through reducing their impact on resource use and regenerating nature, as well as exploring how they first uncovered the potential of these strategies through their Scope 3 insights.

Dato

06.11.2025

Tid

15:00

Sted

Online via Zoom

DTU
Efteruddannelse
Jernbaneteknologi, -drift og -kapacitet

Deltag i tre dages spændende kursus, hvor du får en hurtigt og bekvem introduktion til jernbaneteknologi og driftsstyring. Midt i kurset tager vi til Berlin, hvor vi besøger Tekniske Universitet Berlins signal- og driftsstyring laboratorium.

Dato

07.11.2025

Tid

08:30

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Byggebranchen I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i byggebranchen.

Dato

07.11.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Valified
Webinar
Webinar: Gratis introduktion til ESG-rapportering

Gratis webinar med fokus på at hjælpe din virksomhed i gang med ESG-rapporteringsarbejdet

Dato

07.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 7. november: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

07.11.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom