Ny platform digitaliserer handel med affald

Dansk startup vil gøre det lettere at handle med affald ved at forbinde købere og sælgere via et aktions-princip. Det skal fremme genanvendelse og skabe flere samarbejdsaftaler på tværs af landegrænser.

Den digitale platform, Waste-Outlet.dk, forsøger at forbedre værdikæden i affaldsindustrien, så endnu flere affaldsressourcer bliver genanvendt i produkter. Arkivfoto..

12.07.2018

CSR.dk

Der er en ny digital platform på markedet, www.waste-outlet.dk, som vil gøre det nemmere for kommuner, transportører og virksomheder at sælge eller købe affald. Filosofien bag er, at alt affald er en ressource, der kan genanvendes af nogle andre. I sidste ende er ideen så at færre mængder skrald sendes til deponi eller forbrænding. Og det vil forbedre værdikæden.

Platformen bygger på et aktionsprincip, hvor de interesserede købere kan komme med hver deres bud på den mængde og slags affald, der er til salg. Herefter vælger sælger så det bedste match. Og ifølge holdet bag platformen, så er det noget, som affaldsbranchen har efterspurgt.

Læs også: Danmark sakker bagud med genanvendelse

Det betyder nemlig, at der vil være store tidsbesparelser at inkassere, da sælgere af affald ikke længere skal bruge tid på at kontakte diverse potentielle købere for at indhente tilbud.

Ambitionerne med platformen er, at skabe grobund for mere gennemsigtighed og synlig konkurrence på markedet, der muliggør flere samarbejdsaftaler.

Mere genanvendelse i Europa
Ved oprettelse gennemgår alle brugerne et verificeringstjek. Det skal øge tilliden mellem brugerne. Samtidig opfordres alle virksomheder, der registrerer sig, til at udfylde en CSR formular. På den måde kan brugerne finde handelspartnere ud fra både økonomiske og bæredygtige interesser, der stemmer overens.

Den digitale platform har timingen med sig. EU stiller fortsat flere krav om øget genanvendelse samtidig med, at Kina har ændret sine affaldsregler. Her er indsat et forbud mod import af 24 forskellige affaldstyper, heriblandt plastik og papir, som har medført nye afsætnings udfordringer for virksomheder i den vestlige del af verden.

Kina har igennem mange år været en stor importør af papir og plast. Og i 2016 blev hele 51% af verdens plast affald eksporteret til Kina. Men nu er der kommet andre boller på suppen, og Kina vil ikke længere stå model til at være Europas skraldespand.

Resultatet af det nye regelsæt er, at affaldet i stigende grad eksporteres til andre asiatiske lande, som på længere sigt ikke vil være i stand til at håndtere de enorme mængder. Presset for genanvendelse i Europa vil derfor uundgåeligt blive øget, hvilket stiller vesten overfor en udfording. Det forsøger platforme som Waste-Outlet at komme i forkøbet ved at opfordre til og danne grundlag for mere handel med affald.

- EST

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.03.2026CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

16.03.2026CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Annonce

CSR.dk

Nyt handlingskatalog: Sådan kan Danmark skabe et reelt marked for cirkulær produktion

CSR.dk

16 destinationer fra hele verden besøger København for at lære om grøn omstilling af storbyen og turismen

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Bæredygtighed i event-, møde-, og oplevelsesbranchen med ISO 20121 og Svanemærket

Deltag i dette webinar og få indsigt i, hvordan du konkret og struktureret kan arbejde med bæredygtighed i event-, sport-, oplevelses- og turismebranchen gennem standarden ISO 20121 og Svanemærket.

Dato

23.03.2026

Tid

13:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Production Part Approval Process (PPAP)

PPAP er et værktøj bestående af en arbejdsform og en række dokumenter, som tilsammen sikrer, at leverandøren har forstået kundens design- og specifikationskrav, og at leverandøren har opbygget de rette produktionsprocesser, som sikrer ret kvalitet fra produktionsstart.

Dato

24.03.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus (Engelsk)

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

24.03.2026

Sted

Odense

PwC Danmark
Webinar
Climate Transition Plans in Practice

Sign up and gain practical insights into how companies develop and implement climate transition plans, illustrated through Carlsberg’s work with emissions reduction and regenerative agriculture in raw material supply chains.

Dato

24.03.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Bæredygtighed og byggematerialer

På dette seminar bliver du klogere på, hvordan du kan arbejde med byggematerialer, som tilgodeser miljøet. Dagen giver dig også rig mulighed for at indhente vigtig læring fra andre i branchen, som arbejder bevidst med materialer udvalgt ud fra bæredygtig omstilling. Seminaret udbydes i samarbejde med Bygherreforeningen.

Dato

24.03.2026

Tid

09:00

Sted

Blox, København