Ny kortlægning: Over halvdelen af de videregående uddannelser giver nu kompetencer inden for grøn omstilling

For første gang er det kortlagt, hvilke videregående uddannelser som giver kompetencer med relevans for den grønne omstilling. Tallene viser, at 65 procent af landets videregående uddannelsesudbud nu arbejder aktivt med grøn omstilling i uddannelsen.

06.05.2022

CSR.dk

Et stort antal uddannelser på tværs af uddannelsesområder arbejder aktivt med bæredygtighed og grøn omstilling som en integreret del af uddannelserne. Det viser en ny kortlægning, som Uddannelses- og Forskningsstyrelsen har lavet baseret på indmeldinger fra landets videregående uddannelsesinstitutioner.

Kortlægningen, der er gennemført for første gang, dokumenterer, at 65 procent af de videregående uddannelsesudbud i dag indeholder grønt læringsudbytte – enten som obligatoriske eller valgfrie fag. Det samme gør sig gældende for 39 procent af de videregående efteruddannelser.

Uddannelses- og Forskningsstyrelsen har i projektet defineret grønt læringsudbytte som viden, færdighed og kompetencer, der kan bidrage væsentligt til at komme i mål med regeringens 2030-målsætning. Definitionen tager udgangspunkt i regeringens grønne forskningsstrategi, der har identificeret syv områder, hvor grønne løsninger er fundamentet for grøn omstilling. Det er bl.a. inden for energi-, miljø- og transportområdet.

Kortlægningen viser også, at man på næsten halvdelen af de videregående uddannelsesudbud kan lære om bæredygtig adfærd. I kortlægningen er der endvidere eksempler på, hvordan alle uddannelsessektorer og fagområder arbejder for at integrere grøn omstilling i uddannelserne. For eksempel bliver ernæring og sundhedsstuderende undervist i at undgå madspild, mens der på maskinmesteruddannelsen er forløb om varmepumper, Power-to-X osv.

Læs også: Power-to-x kan blive Danmarks næste eksporteventyr

Endelig viser kortlægningen et stort potentiale i at udbrede de gode erfaringer og den megen viden, der allerede findes på de videregående uddannelser. Der er i den forbindelse udarbejdet et inspirationskatalog med 9 eksempler på uddannelser med et grønt læringsudbytte på tværs af de videregående uddannelser. Casekataloget indeholder en række eksempler på, hvordan forskellige slags uddannelser arbejder med grønt læringsudbytte – fra bygningskonstruktøruddannelsen, læreruddannelsen og maskinmesteruddannelsen til kandidatuddannelser i klimaforandringer, master i vindenergi og designuddannelser med grøn profil. 

"Danmark skal tage lederskab i den grønne omstilling og med vores eksempel vise en ambitiøs vej frem, hvor vi samtidig har høj beskæftigelse, lighed og fremgang. Og i mange virksomheder og i samfundet i det hele taget er forskellige grønne kompetencer og viden om grøn omstilling vigtig. Skal vi lykkes med den grønne omstilling, skal det også afspejle sig i vores uddannelser," lyder det fra uddannelses- og forskningsminister Jesper Petersen og fortsætter:

"Kortlægningen giver en pejling af, at uddannelsesinstitutionerne de senere år har tænkt behovet for grønne løsninger og kompetencer ind i læringen mange steder. Det kan jeg som minister kun være tilfreds med. Der er givetvis potentiale til at gå endnu videre, og det vil jeg opfordre til, at institutioner og uddannelsesledere gør. Omvendt er der selvfølgelig også uddannelser, hvor det kan blive kunstigt eller påklistret at gennemtvinge særlige grønne fag. Jeg vil følge op på udviklingen herfra, og det er som sagt vigtigt for regeringen, at måden, vi uddanner på, bidrager til, at vi lykkes med den grønne omstilling."

- MTN

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

07.11.2025CSR.dk

Amerikanske delstater truer med retssager mod techgiganter der følger EU-regler

24.10.20253H Law

Sponseret

Kan selv en grøn farve være vildledende?

10.10.20253H Law

Sponseret

Når mærker vildleder: EU strammer reglerne for grøn markedsføring

08.10.20253H Law

Sponseret

Nye regler om mærkningsordninger

29.09.20253H Law

Sponseret

Løsninger frem for begrænsninger – juridisk rådgivning

24.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Fire ud af fem forbrugere ser bæredygtighed som lige så vigtig som pris og bekvemmelighed

15.09.2025BSR

Sponseret

Partnering with Suppliers to Advance Human Rights Due Diligence

08.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

UNGA & Leaders Summit 2025

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København