Ny kortlægning: Over halvdelen af de videregående uddannelser giver nu kompetencer inden for grøn omstilling

For første gang er det kortlagt, hvilke videregående uddannelser som giver kompetencer med relevans for den grønne omstilling. Tallene viser, at 65 procent af landets videregående uddannelsesudbud nu arbejder aktivt med grøn omstilling i uddannelsen.

06.05.2022

CSR.dk

Et stort antal uddannelser på tværs af uddannelsesområder arbejder aktivt med bæredygtighed og grøn omstilling som en integreret del af uddannelserne. Det viser en ny kortlægning, som Uddannelses- og Forskningsstyrelsen har lavet baseret på indmeldinger fra landets videregående uddannelsesinstitutioner.

Kortlægningen, der er gennemført for første gang, dokumenterer, at 65 procent af de videregående uddannelsesudbud i dag indeholder grønt læringsudbytte – enten som obligatoriske eller valgfrie fag. Det samme gør sig gældende for 39 procent af de videregående efteruddannelser.

Uddannelses- og Forskningsstyrelsen har i projektet defineret grønt læringsudbytte som viden, færdighed og kompetencer, der kan bidrage væsentligt til at komme i mål med regeringens 2030-målsætning. Definitionen tager udgangspunkt i regeringens grønne forskningsstrategi, der har identificeret syv områder, hvor grønne løsninger er fundamentet for grøn omstilling. Det er bl.a. inden for energi-, miljø- og transportområdet.

Kortlægningen viser også, at man på næsten halvdelen af de videregående uddannelsesudbud kan lære om bæredygtig adfærd. I kortlægningen er der endvidere eksempler på, hvordan alle uddannelsessektorer og fagområder arbejder for at integrere grøn omstilling i uddannelserne. For eksempel bliver ernæring og sundhedsstuderende undervist i at undgå madspild, mens der på maskinmesteruddannelsen er forløb om varmepumper, Power-to-X osv.

Læs også: Power-to-x kan blive Danmarks næste eksporteventyr

Endelig viser kortlægningen et stort potentiale i at udbrede de gode erfaringer og den megen viden, der allerede findes på de videregående uddannelser. Der er i den forbindelse udarbejdet et inspirationskatalog med 9 eksempler på uddannelser med et grønt læringsudbytte på tværs af de videregående uddannelser. Casekataloget indeholder en række eksempler på, hvordan forskellige slags uddannelser arbejder med grønt læringsudbytte – fra bygningskonstruktøruddannelsen, læreruddannelsen og maskinmesteruddannelsen til kandidatuddannelser i klimaforandringer, master i vindenergi og designuddannelser med grøn profil. 

"Danmark skal tage lederskab i den grønne omstilling og med vores eksempel vise en ambitiøs vej frem, hvor vi samtidig har høj beskæftigelse, lighed og fremgang. Og i mange virksomheder og i samfundet i det hele taget er forskellige grønne kompetencer og viden om grøn omstilling vigtig. Skal vi lykkes med den grønne omstilling, skal det også afspejle sig i vores uddannelser," lyder det fra uddannelses- og forskningsminister Jesper Petersen og fortsætter:

"Kortlægningen giver en pejling af, at uddannelsesinstitutionerne de senere år har tænkt behovet for grønne løsninger og kompetencer ind i læringen mange steder. Det kan jeg som minister kun være tilfreds med. Der er givetvis potentiale til at gå endnu videre, og det vil jeg opfordre til, at institutioner og uddannelsesledere gør. Omvendt er der selvfølgelig også uddannelser, hvor det kan blive kunstigt eller påklistret at gennemtvinge særlige grønne fag. Jeg vil følge op på udviklingen herfra, og det er som sagt vigtigt for regeringen, at måden, vi uddanner på, bidrager til, at vi lykkes med den grønne omstilling."

- MTN

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.09.20263H Law

Sponseret

Nye regler for grøn markedsføring: ESG-arbejdet skal nu kunne tåle markedsføringens virkelighed

08.09.2026CSR.dk

Rigsrevisionen skælder ud på Miljøministeriet

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Cabi
Webinar
Når stress rammer arbejdspladsen

Stress er et komplekst fænomen. Det opstår sjældent kun ét sted, men i samspil mellem arbejdsliv, privatliv og den enkeltes livssituation. På dette webinar får du viden om udviklingen i stress, hvor belastningen kan komme fra, og hvad arbejdspladsen kan gøre for at gribe tidligt ind og balancere imellem omsorg, drift og fælles ansvar.

Dato

28.10.2026

Tid

13:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 2: CSRD og ledelsessystemet

Hvordan du bruger dit ledelsessystem til at overholde CSRD.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

29.10.2026

Sted

Online