Ny kortlægning: Over halvdelen af de videregående uddannelser giver nu kompetencer inden for grøn omstilling

For første gang er det kortlagt, hvilke videregående uddannelser som giver kompetencer med relevans for den grønne omstilling. Tallene viser, at 65 procent af landets videregående uddannelsesudbud nu arbejder aktivt med grøn omstilling i uddannelsen.

06.05.2022

CSR.dk

Et stort antal uddannelser på tværs af uddannelsesområder arbejder aktivt med bæredygtighed og grøn omstilling som en integreret del af uddannelserne. Det viser en ny kortlægning, som Uddannelses- og Forskningsstyrelsen har lavet baseret på indmeldinger fra landets videregående uddannelsesinstitutioner.

Kortlægningen, der er gennemført for første gang, dokumenterer, at 65 procent af de videregående uddannelsesudbud i dag indeholder grønt læringsudbytte – enten som obligatoriske eller valgfrie fag. Det samme gør sig gældende for 39 procent af de videregående efteruddannelser.

Uddannelses- og Forskningsstyrelsen har i projektet defineret grønt læringsudbytte som viden, færdighed og kompetencer, der kan bidrage væsentligt til at komme i mål med regeringens 2030-målsætning. Definitionen tager udgangspunkt i regeringens grønne forskningsstrategi, der har identificeret syv områder, hvor grønne løsninger er fundamentet for grøn omstilling. Det er bl.a. inden for energi-, miljø- og transportområdet.

Kortlægningen viser også, at man på næsten halvdelen af de videregående uddannelsesudbud kan lære om bæredygtig adfærd. I kortlægningen er der endvidere eksempler på, hvordan alle uddannelsessektorer og fagområder arbejder for at integrere grøn omstilling i uddannelserne. For eksempel bliver ernæring og sundhedsstuderende undervist i at undgå madspild, mens der på maskinmesteruddannelsen er forløb om varmepumper, Power-to-X osv.

Læs også: Power-to-x kan blive Danmarks næste eksporteventyr

Endelig viser kortlægningen et stort potentiale i at udbrede de gode erfaringer og den megen viden, der allerede findes på de videregående uddannelser. Der er i den forbindelse udarbejdet et inspirationskatalog med 9 eksempler på uddannelser med et grønt læringsudbytte på tværs af de videregående uddannelser. Casekataloget indeholder en række eksempler på, hvordan forskellige slags uddannelser arbejder med grønt læringsudbytte – fra bygningskonstruktøruddannelsen, læreruddannelsen og maskinmesteruddannelsen til kandidatuddannelser i klimaforandringer, master i vindenergi og designuddannelser med grøn profil. 

"Danmark skal tage lederskab i den grønne omstilling og med vores eksempel vise en ambitiøs vej frem, hvor vi samtidig har høj beskæftigelse, lighed og fremgang. Og i mange virksomheder og i samfundet i det hele taget er forskellige grønne kompetencer og viden om grøn omstilling vigtig. Skal vi lykkes med den grønne omstilling, skal det også afspejle sig i vores uddannelser," lyder det fra uddannelses- og forskningsminister Jesper Petersen og fortsætter:

"Kortlægningen giver en pejling af, at uddannelsesinstitutionerne de senere år har tænkt behovet for grønne løsninger og kompetencer ind i læringen mange steder. Det kan jeg som minister kun være tilfreds med. Der er givetvis potentiale til at gå endnu videre, og det vil jeg opfordre til, at institutioner og uddannelsesledere gør. Omvendt er der selvfølgelig også uddannelser, hvor det kan blive kunstigt eller påklistret at gennemtvinge særlige grønne fag. Jeg vil følge op på udviklingen herfra, og det er som sagt vigtigt for regeringen, at måden, vi uddanner på, bidrager til, at vi lykkes med den grønne omstilling."

- MTN

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.09.20263H Law

Sponseret

Nye regler for grøn markedsføring: ESG-arbejdet skal nu kunne tåle markedsføringens virkelighed

08.09.2026CSR.dk

Rigsrevisionen skælder ud på Miljøministeriet

CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Dansk Erhverv
Konference
ESGdag 2026: ESG som strategisk drivkraft for et robust og konkurrencedygtigt erhvervsliv

Kom med til ESGdag 2026 den 29. oktober, hvor Dansk Erhverv og FSR – danske revisorer sætter fokus på, hvordan ESG kan udvikle sig fra et compliance-projekt til en strategisk drivkraft for konkurrenceevne, risikostyring og markedsposition i en post-Omnibus-virkelighed.

Dato

29.10.2026

Tid

13:00

Sted

Axelborg, Vesterbrogade 4a, 1620 København V

DTU
Efteruddannelse
Sikker implementering af systemer

Er det dit ansvar, når virksomheden skal sikre data under transport og ved opbevaring? Så er det vigtigt at vælger en sikker og tilstrækkelig hurtig kryptografisk algoritme.

Dato

29.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

30.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA) English

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby