Klimavismænd: Danmark skal satse mindre på biomasse

Danmarks grønne omstilling til vedvarende energi har længe været forbundet til biomasse. Men nu slår Klimarådet fast, at afbrænding af biomasse ofte udleder flere klimaskadelige gasser end kul.

I Danmark har vi tradition for at basere den grønne omstilling på biomasse, men ikke al biomasse er godt for klimaet, mener Klimarådet. Arkivfoto..

08.05.2018

CSR.dk

Mere af Danmarks vedvarende energi skal komme fra biomasse. Sådan har udmelding og planen for den såkaldte grønne omstilling lydt i mange år. Og snart vil to tredjedele af Danmark have nået dette mål. Men nu fastslår ny rapport fra Klimarådet, at forbrændingen af biomasse ofte udleder mere CO2 sammenlignet med kul.

”Umiddelbart er den mest sikre effekt ved biomasse, at der bliver udledt CO2, når det brændes af – ovenikøbet ofte mere, end når man brænder kul af,” siger formanden for Klimarådet, Peter Birch Sørensen, til Altinget.

Læs også: Industrigiganter stiller eget hold i kampen energipolitikken

Det er nemlig en stærk generalisering at betragte biomasse som en samlet CO2-neutral energikilde. Flere forudsætninger skal være opfyldt, før det garanteres at biomasse vil udgøre et grønnere alternativ til fossile brændsler. Det forsøger Klimarådet med sin rapport at gøre opmærksom på.

Rapporten kommer lige tidsnok inden de kommende energiforhandlinger, hvor Danmarks fremtidige energipolitik skal besluttes. Og det er, ifølge Peter Birch Sørensen, vigtigt, at regeringen forholder sig til de problemer, som rapporten påpeger.

”Der står ikke ret meget om biomasse i regeringens udspil, selvom der er udsigt til en stor stigning i vores forbrug. Man kunne godt ønske sig en diskussion af, hvordan vi sikrer, at det faktisk gavner klimaet, at vi omstiller til biomasse,” siger han til Altinget.

Læs også: Danmarks første økologiske biogasanlæg indviet 

Danmark har, foruden den største import af biomasse i hele EU, et biomasse-forbrug per indbygger på langt over det globale gennemsnittet. Derfor forslår Klimarådet, at man lægger en CO2-afgift på den ikke-bæredygtige biomasse.

Skarpere krav til Danmarks kommende energipolitik
Også Danmarks Naturfredningsforening (DN) ønsker højere ambitioner for vedvarende energi i den forstående energiaftale.

”Det vigtige for os er, at man laver en plan nu, hvor man sørger for, at de her værker bliver sendt på pension. Det er nødvendigt at anerkende, at biomasse er problematisk for klimaet, og at presset på verdens skove er for stort,” siger foreningens præsident, Maria Reumert Gjerding, til Altinget.

DN ser gerne biomasse udfaset inden 2040.

- EST

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.06.2026Dansk Retursystem

Sponseret

Flere dåser og flasker med pant bliver designet, så de kan genanvendes til nye igen

05.06.2026Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

CSR.dk

Blinde og kørestolsbrugere fravælges allerede før jobsamtalen

Slow A/S

Sponseret

I hele Sydøstasien findes der kun én Bird Friendly®-certificeret kaffeproducent. Slow.

CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

Schneider Electric

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

MeetDenmark hjælper branchen med at navigere i de nye emballageregler

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Systematiseret risikoledelse efter DS/ISO 31000

Et væsentligt krav i ISO ledelsessystemstandarderne er, at man som certificeret virksomhed skal etablere en systematisk tilgang til at arbejde med risici i ledelsessystemet – også kaldet Risk Thinking.

Dato

10.06.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

10.06.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Sådan forstår, opnår og forbedrer du din EcoVadis-vurdering

EcoVadis er i dag en af de mest anvendte platforme til vurdering af virksomheders bæredygtighedsindsats og anvendes bredt på tværs af brancher verden over.

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Etisk Handel Danmark
Kursus
Briefing: Navigating biodiversity in global supply chains

Navigating biodiversity in global supply chains – but how?

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

11.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

11.06.2026

Sted

Online