Klimavismænd: Danmark skal satse mindre på biomasse

Danmarks grønne omstilling til vedvarende energi har længe været forbundet til biomasse. Men nu slår Klimarådet fast, at afbrænding af biomasse ofte udleder flere klimaskadelige gasser end kul.

I Danmark har vi tradition for at basere den grønne omstilling på biomasse, men ikke al biomasse er godt for klimaet, mener Klimarådet. Arkivfoto..

08.05.2018

CSR.dk

Mere af Danmarks vedvarende energi skal komme fra biomasse. Sådan har udmelding og planen for den såkaldte grønne omstilling lydt i mange år. Og snart vil to tredjedele af Danmark have nået dette mål. Men nu fastslår ny rapport fra Klimarådet, at forbrændingen af biomasse ofte udleder mere CO2 sammenlignet med kul.

”Umiddelbart er den mest sikre effekt ved biomasse, at der bliver udledt CO2, når det brændes af – ovenikøbet ofte mere, end når man brænder kul af,” siger formanden for Klimarådet, Peter Birch Sørensen, til Altinget.

Læs også: Industrigiganter stiller eget hold i kampen energipolitikken

Det er nemlig en stærk generalisering at betragte biomasse som en samlet CO2-neutral energikilde. Flere forudsætninger skal være opfyldt, før det garanteres at biomasse vil udgøre et grønnere alternativ til fossile brændsler. Det forsøger Klimarådet med sin rapport at gøre opmærksom på.

Rapporten kommer lige tidsnok inden de kommende energiforhandlinger, hvor Danmarks fremtidige energipolitik skal besluttes. Og det er, ifølge Peter Birch Sørensen, vigtigt, at regeringen forholder sig til de problemer, som rapporten påpeger.

”Der står ikke ret meget om biomasse i regeringens udspil, selvom der er udsigt til en stor stigning i vores forbrug. Man kunne godt ønske sig en diskussion af, hvordan vi sikrer, at det faktisk gavner klimaet, at vi omstiller til biomasse,” siger han til Altinget.

Læs også: Danmarks første økologiske biogasanlæg indviet 

Danmark har, foruden den største import af biomasse i hele EU, et biomasse-forbrug per indbygger på langt over det globale gennemsnittet. Derfor forslår Klimarådet, at man lægger en CO2-afgift på den ikke-bæredygtige biomasse.

Skarpere krav til Danmarks kommende energipolitik
Også Danmarks Naturfredningsforening (DN) ønsker højere ambitioner for vedvarende energi i den forstående energiaftale.

”Det vigtige for os er, at man laver en plan nu, hvor man sørger for, at de her værker bliver sendt på pension. Det er nødvendigt at anerkende, at biomasse er problematisk for klimaet, og at presset på verdens skove er for stort,” siger foreningens præsident, Maria Reumert Gjerding, til Altinget.

DN ser gerne biomasse udfaset inden 2040.

- EST

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.02.2026Dagrofa aps

Sponseret

Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

29.01.2026CSR.dk

Havvindsoffensiv: Danmark i aftale om 100 gigawatt havvind med kortlagte havarealer

29.01.2026Bureau Veritas

Sponseret

Få en verifikation af jeres bæredygtighedsrapport

28.01.2026CSR.dk

Nyt eksempel på cirkulær tænkning i tæppebranchen

28.01.2026CSR.dk

Mere af det eksisterende byggeri skal bevares i København

27.01.2026CSR.dk

Nu skal Danmark og Kina bygge grønne skibe sammen

26.01.2026CSR.dk

Kun Aalborg Portland er tilbage i CCS-puljen

22.01.2026CSR.dk

Danske gulerødder bliver presset af varmen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Business & Human Rights Accelerator

The Business & Human Rights Accelerator is a six-month programme activating companies participating in the UN Global Compact across industries and regions. The objective is to help businesses swiftly move from commitment to action on human rights and labour rights through establishing an ongoing human rights due diligence process in line with the UN Guiding Principles on Business and Human Rights.

Dato

29.01.2026

Sted

A combination of webinars and in-person sessions

Bureau Veritas
Seminar
ISO 27001 Inspirationsseminar (Online)

ISO 27001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for ISO 27001 standarden og Annex A samt, hvilke trin, der er nødvendige for vellykket, praktisk og bæredygtig informationssikkerhedsledelse i henhold til ISO 27001 standarden.

Dato

02.02.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Inspirationsseminar (Online)

ISO 27001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for ISO 27001 standarden og Annex A samt, hvilke trin, der er nødvendige for vellykket, praktisk og bæredygtig informationssikkerhedsledelse i henhold til ISO 27001 standarden.

Dato

02.02.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

02.02.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

03.02.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn