Ny generation af uafhængige kvindelige journalister på Cuba

Selvom det cubanske styre holder et vågent øje med befolkningens internetvaner, sker der undertiden en opblomstring i magasiner og blogs skrevet af kvindelige uafhængige journalister.

Selvom magasiner og blogs bliver overvåget af den cubanske regering, er der stadig flere, der finder frem til dem med 'ulovligt indhold'. Arkivfoto..

13.06.2017

CSR.dk

Selvom internetadgang og den økonomiske frihed er blevet større i de senere år på Cuba, oplever ø-staten en ”repressiv bølge af fornyet brutalitet” ifølge en erklæring fra the Foundation for Human Rights.

Læs også: Partnerskab giver hjemløse finansiel frihed

På trods af dette ses der imidlertid en opblomstring i de kvindelige journalister. Således har en ny generation af uafhængige kvindelige journalister i de sidste to år skabt flere magasiner, heraf det første feministiske af slagsen ved navn Alas Tensas.

Ifølge Institute for War & Peace Reporting (IWPR) har de kvindelige journalister fået beføjelser til at udbrede deres skriverier på øen, om end indholdet er strengt overvåget af staten.

Overvågning er stadig en realitet
Selvom internettet kom til Cuba i 1996, har det vært svært tilgængeligt og dyrt. Derfor lancerede man i 2013 et initiativ til at øge den offentlige adgang til internettet, men stadig under streng overvågning af den cubanske regering.

Alligevel formår lokalbefolkningen at finde frem til blogs som Regina Coyulas 'La Mala Letra', der er kritisk overfor det cubanske regime, og som blev præsenteret på BBC-bloggen "Voices from Cuba" i 2014:

"Før havde jeg ingen anelse om, hvad en blog eller internettet var. Forbindelserne var ekstremt dyre, vi måtte gå på nettet fra diverse hoteller", siger Regina Coyula om sin blog.

Første feministiske blog
Sidste år lancerede 50-årige Ileana Álvarez den feministiske blog Alas Tensas med fokus på emner, der spænder fra vold i hjemmet til kvinder, der bidrager til ø-statens vækstmuligheder og teknologiske udvikling:

"Du læser aldrig vidnesbyrdet fra en, der har overlevet vold i hjemmet, i den officielle presse. Regeringen påstår, at det at være kvinde i Cuba kun er positivt. Men de skjuler statistikker, der er fx ingen data om vold i hjemmet, der er adskilt efter køn”, siger hun.

Derfor mener hun, at data er afgørende for, at man i fremtiden kan øge bevidstheden om sociale spørgsmål.

Læs også: Lego udvider partnerskab med WWF

I det seneste Freedom of the Press Index fra Reporters Without Borders er Cuba blevet rangeret som nummer 173 ud af 180 lande. Selvom internetadgang og økonomisk frihed har været stigende i ø-staten siden afspændingen mellem USA og Cuba i 2013, har forandringerne lidt under de cubanske menneskerettigheder.

- EL

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.06.2026CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

05.06.2026CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

CSR.dk

DTU spinout udvikler grønt skibsbrændstof med bl.a, Mærsk

CSR.dk

Din virksomhed kan nemt plante skov lokalt

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

3H Law

Sponseret

Fokus på greenwashing er ikke forsvundet – tekstilbranchen udsat for “sweep”

Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

22.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

22.06.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 22. juni: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

22.06.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

23.06.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Møde
Alliancemøde: Arbejdstagerrettigheder i energiprojekter

At this meeting, we will take a closer look at workers’ rights in the construction of green energy — and how you can work more systematically with due diligence, grievance mechanisms and remediation in this area.

Dato

23.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online