Ny forskning: Skadedyr forhøjer CO2-udslippet markant

Nyt forskningsprojekt fra Københavns Universitet og DTU sætter fokus på skadedyrs rolle i drivhuseffekten. De små kryb kan ifølge forskerne have en langt større indflydelse på klimaforandringer end hidtil antaget.

22.05.2012

CSR.dk

Foto: Photos.com.

Fossile brændstoffer til energi og transport er i høj grad skyld i i øget drivhuseffekt på jorden. Men en anden truende faktor befinder sig lige under jordoverfladen, viser et nyt forskningsprojekt fra Københavns Universitet.

"I fremtidens klima kan skadedyr på planter forøge stimulationen af organismerne i jorden. Denne forøgede stimulation medfører en øget risiko for, at de kulstof-reserver der er bundet i jorden bliver nedbrudt. Dette vil forøge udskillelsen af CO2 til atmosfæren og derved accelerere drivhuseffekten, siger professor Søren Christensen fra Biologisk Institut på Københavns Universitet i en pressemeddelelse.

Læs: Drop bøffen og hjælp klimaet

Forskningssamarbejde skal belyse problematikken
Forskere fra Biologisk Institut på Københavns Universitet publicerer i samarbejde med forskere fra DTU og Tyskland de nye forskningsresultater i det ansete videnskabelige tidsskrift Nature Climate Change, som belyser risikoen for, at skadedyr på planter kommer til at skade atmosfæren.

Resultatet af den nye forskning viser, at græshopper og andre skadedyr, der gnaver af planternes blade, medfører at planterne udskiller større mængder sukkerforbindelser, hvilket betyder større aktivitet hos de underjordiske organismer. Og det kan få vidtrækkende konsekvenser, da det kan forårsage, at jordens bundne kulstof-reserver frigøres hurtigere. Det betyder, at CO2-udskillelsen accelererer med øget drivhuseffekt til følge.

Læs: Danisco vil bruge sukkeroer til ethanol

Eskalering af drivhuseffekten
Daglig leder af CLIMAITE-centret, centerleder Claus Beier fra DTU tilføjer:

"Vore undersøgelser antyder, at jordbundens kulstofreserver kan påvirkes af naturlige biologiske processer, så de nedbrydes hurtigere og dermed forstærker CO2-udledningen til skade for fremtidens klima", siger han.

Forskerne er desuden i fuld gang med at kortlægge diversitet og funktion af den kolossale mænge af forskellige organismer, der findes i jorden. En dybere forståelse af disse forhold er en forudsætning for at vurdere forskellige klimascenarier. Og lige nu peger alt altså i retning af en eskalering af drivhuseffekten, når skadedyr kan forårsage en øget udskillelse af de bundne kulstofreserver i jorden.

- OWG

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

30.03.2026CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

30.03.2026Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

CSR.dk

Råstofmangel truer samfundsinvesteringer: Branchen kræver national handlingsplan nu

CSR.dk

Meta får milliardbøde for svigt af børns online sikkerhed

CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

SUSTAINX ApS

Sponseret

Du har klimaregnskabet. Men har du planen for at reducere dine udledninger?

CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Schneider Electric

Sponseret

Kom til webinar: Oplev den nye StackMate - enkel og fleksibel robotpalletering

CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

PwC Danmark
Konference
Værdiskabende kommunikation om bæredygtighed

Løft jeres bæredygtighedskommunikation fra compliance til forretningsværdi.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus C

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Det gode samarbejde i byggeri og anlæg

Med opbyggelsen af tillid i samarbejdet kan man komme langt. Derfor bliver flere og flere bygge- og anlægsprojekter realiseret gennem nye typer af samarbejdsformer. På denne seminardag sætter vi fokus på det gode samarbejde og på udvalgte samarbejdskonstellationer og måder at organisere samarbejder på. Få del i de vigtige erfaringer og præg debatten, når vi sammen diskuterer fremtidens samarbejdsformer i byggeriet. Seminaret afholdes sammen med Værdibyg og Bygherreforeningen.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

København