Ny forskning i nanopartikler

Et nyt, fireårigt forskningsprojekt fra EU skal finde ud af, hvordan man lettest kan måle og identificere menneskeskabte nanopartikler på arbejdspladsen. Fra Danmark deltager DTU og NFA.

19.05.2009

CSR.dk

NANODEVICE er titlen på det forskningsprojekt EU har søsat med det specifikke formål at udvikle nye metoder der kan måle, i hvor stort omfang nanopartikler egentlig påvirker mennesker i forbindelse med produktionen af f.eks. maling, tennisketsjere og byggematerialer eller den lange række af andre produkter der ellers anvender nanopartikler i dag. Disse metoder skal så munde ud i produktionen af et antal måleapparater, der skal være bærbare og brugervenlige, og således kunne anvendes direkte på de forskellige arbejdspladser.

Og der bestemt er god grund til et projekt som dette, understreger seniorforsker Keld Alstrup Jensen fra det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø, NFA.
”Vi ved, at små partikler kan være mere sundhedsskadelige end større, og at visse tekniske nanopartikler kan være specielt sundhedsskadelige. Men vi ved stadig alt for lidt om nanopartiklernes egenskaber og hvilke af disse der bedst beskriver hvordan de kan påvirke menneskers sundhed. Derudover mangler vi effektive metoder til blot at identificere og kvantificere en faktisk tilstedeværelse af tekniske nanopartikler i luften og dermed påvirker arbejdsmiljøet. Målet med NANODEVICE er at øge vores viden om de tekniske nanopartikler, deres toksiske egenskaber og give os velegnede redskaber til at overvåge dem i arbejdsmiljøet”.

Et vigtigt aspekt for EU i forbindelse med projektet er, at resultaterne bliver anvendt i praksis. En stor og betydningsfuld opgave bliver derfor at videreformidle disse resultater til både andre forskere, administratorer og industri, således at disse i fællesskab kan fastlægge retningslinier for den fremtidige håndtering af nanopartikler i både europæisk regi og – hvis muligt – på verdensplan.

EU støtter projektet med 71,3 millioner kr. via det 7. Rammeprogram for Teknologi og Videnskab, Nanovidenskab, Nanoteknologi, Materialer og Ny Produktionsteknologi. Af disse går sammenlagt 6,1 millioner kroner til de i alt tre projekter som Danmarks Tekniske Universitet, DTU, og NFA er projektledere for. Projektet løber frem til marts 2013.

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Klimadata og klimaregnskaber i praksis - København oktober 2026

Efterspørges der en baseline på virksomhedens carbon udledninger, og har du behov for at blive bekendt med klimaregnskabets scope 3? Dette to-dages kursus vil ruste dig til at håndtere klimadata og klimaregnskaber effektivt.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Intern Auditor

På ISO 14001 Intern Auditor træner du forskellige auditeringsteknikker og -værktøjer, og hvordan du udfører intern audit af din virksomheds miljøledelsessystem i henhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

28.10.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

28.10.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

28.10.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

28.10.2026

Sted

Odense