Ny alliance skal hjælpe med at finde innovative bæredygtige løsninger

Sustainary, DISIE og Creative Business Network har skabt en fælles platform, der skal bidrage til at kick-starte økonomien ovenpå covid-19 og sikre, at krisen bruges til at fremme den grønne omstilling og underbygge en dansk global lederposition indenfor klima og miljø.

14.10.2020

CSR.dk

Den 19.-23. oktober inviterer de 3 organisationer til Green Impact Week, en uge fyldt med workshops, debatter, iværksætterkonkurrencer og meget mere.

Datoerne for det landsdækkende initiativ er nøje udvalgt og placerer Green Impact Week som det største danske bidrag til EU’s Green Week, der med Europa Kommissionen i spidsen finder sted over hele Europa i samme uge.

Publikum kan i løbet af ugen opleve et tætpakket program, der bliver skudt i gang mandag formiddag den 19. oktober hos Dansk Industri.

Green Impact Week åbner med taler af bl.a. Miljøminister Lea Wermelin, Miljøkommissær Virginijus Sinkevičius, Europaparlamentsmedlem Pernille Weiss og CEO for Vækstfonden Rolf Kjærgaard. Under en paneldebat diskuteres det helt centrale spørgsmål ”Kan vi kalde Danmark for en grøn nation”. Panelet består af bl.a. Helle Carlsen Nielsen fra VELUX, Camilla Haustrup Hermansen fra Plus Pack AS, Mette Kynne Frandsen fra Henning Larsen Architects A/S og Camilla Lercke Odgaard fra Chr. Hansen.

Målet har fra starten været at skabe en national platform, hvor aktører på tværs af sektorer i den kreative økonomi kan fremvise konkrete aktiviteter, initiativer og handling der bidrager til den grønne omstilling. Det handler om at fremme information deling, idégenere, inspirere og debattere.

Ambitionen bag Green Impact Week er at skabe et tilbagevendende årligt samlingspunkt, der giver alle mulighed for at bidrage til debatten og tage aktivt del i en fælles bevægelse.

Læs også: Dansk Erhverv og Dansk Industris syn på business casen for CSR

Bag Green Impact Week står tre centrale danske aktører, Sustainary, Creative Business Network og DISIE, der hver bringer deres ekspertise i spil. Det er netop styrken bag initiativet, hvis du spørger Rolf Kjærgaard, CEO i Vækstfonden.

”En effektiv grøn omstilling kræver stærke partnerskaber. I Vækstfonden og Danmarks Grønne Investeringsfond glæder vi os over at være aktivt engageret i initiativet, der bringer en lang række aktører sammen for at skabe videndeling, inspiration og løsninger. Danmark har allerede et skarpt fokus på bæredygtighed, kreativitet, innovation og social impact, og med dette fælles initiativ på tværs af de europæiske lande står vi endnu stærkere. Det handler om at gøre den grønne omstilling til en grænseoverskridende ambition, for at vi kan lykkes med at skabe en bæredygtig fremtid for os alle sammen”

Demokratiserer den bæredygtige transformation
Der er lagt op til, at der skal konkrete løsningsforslag på bordet under Green Impact Week, og det kræver både en kreativ og innovativ tilgang og fokus på at nedbryde grænser mellem de forskellige sektorer. Det er derfor også muligt for alle at komme med deres bidrag til debatten, gennem den digitale platform og ligeledes at deltage, da næsten alle programpunkter bliver live streamet.

De 3 partnere bag Green Impact Week fremhæver, hvor vigtig den samlede indsats og synlighed er, for at kunne skabe resultater.

”Green Impact Week er en platform, hvor vi samler økosystemer for den bæredygtige udvikling på tværs af sektorer, fordi samarbejde er afgørende for, at vi kan nå i mål med den bæredygtige omstilling.  Platformens mange forskellige aktører og bidragsydere får synliggjort deres bidrag til den bæredygtige omstilling, og vi debatterer eksisterende og nye tiltag og løsninger, så vi kan sikre, at Danmark beholder førertrøjen som innovativt bæredygtigt foregangsland ” siger Anne Katrine Heje Larsen, direktør DISIE.

”Vi ser Green Impact Week som en national platform til at engagere og synliggøre danske aktører og deres indsatser indenfor bæredygtighed og synliggøre Danmark som de grønne løsningernes land,” siger Human Shojaee, direktør Sustainary.

”Vi ved, at de kreative erhverv har en helt særlig evne til at skabe vækst og innovation i andre sektorer. Derfor er vi selvfølgelig med, når der skal sættes skub i udviklingen af fremtidens bæredygtige løsninger.  En stor del af de iværksættere, som vi har hjulpet, arbejder helt naturligt med bæredygtighed og social impact. Det er en del af deres dna fra starten, og jeg er sikker på, at vi også vil se mange eksempler på dette under årets Green Impact Week ” siger Rasmus Wiinstedt Tscherning, direktør Creative Business Network.

Der er afsat tid i programmet til at understøtte de bæredygtige og kreative løsninger når de to konkurrencer Creative Business Cup Danmark og SDG Tech Awards løber af stablen torsdag den 22. oktober. Her får publikum syn for sagen og vil opleve nogle af Danmarks bedste og skarpeste hoveder præsenterer deres forretnings ideér.

Læs mere om arrangementet her

- MT

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

11.12.20253H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

10.12.2025CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

10.12.20253H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

05.12.2025CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

01.12.20253H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

28.11.2025CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

07.11.2025CSR.dk

Amerikanske delstater truer med retssager mod techgiganter der følger EU-regler

24.10.20253H Law

Sponseret

Kan selv en grøn farve være vildledende?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 9. januar: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

09.01.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Orienteringsmøde om Sustainability manager uddannelse

Deltag på orienteringsmøde om Dansk Standards Sustainability manager uddannelse. Mød underviserne, der orienterer om uddannelsens formål, forløb og udbytte. Mød andre potentielle deltagere. Få mulighed for at stille uddybende og afklarende spørgsmål om Sustainability manager uddannelsen.

Dato

12.01.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

13.01.2026

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

14.01.2026

Sted

København