Nul affald fra Unilever i Europa

Produktionsvirksomheden Unilever har nået et ambitiøst mål: ingen af koncernens europæiske faciliteter sender noget affald på lossepladsen.

Unilever - her koncernens hovedkvarter i London - har nået et mål om nul affald til deponering fra sine faciliteter i Europa. Foto: Flickr/James Stringer.

21.10.2015

CSR.dk

Tilbage i januar 2015 annoncerede Unilever, der fremstiller en lang række produkter under forskellige brands inden for fødevarer, vask og rengøring og personlig pleje, at virksomheden – angiveligt som den første i verden – havde nået målet om nul deponering af ikke-farligt affald på lossepladser fra sit globale netværk på 242 fabrikker.

Læs også: Unilever første virksomhed med menneskerettighedsrapport

Ved samme lejlighed meddelte man også, at man ville arbejde videre for at komme helt ned på nul affald generelt, og det mål har man nu opnået her i Europa. Det betyder, at der ikke genereres noget affald til losseplads, hverken fra Unilevers egne fabrikker eller fra lokaliteter, som er ejet, administreret, eller drevet af virksomheden, eller fra logistikenheder, distributionscentre eller kontorer i Europa. 

Mere præcist drejer det sig om 63 europæiske faciliteter, og nu fortsætter processen så med henblik på at gøre Unilever til en nul-affalds-virksomhed på globalt plan omkring årsskiftet, ligesom man bestræber sig på at skabe en nul-affalds-værdikæde.

For Unilever er midlet i høj grad samarbejde på tværs af branchen.

”"I juni i år indgik vi partnerskab med andre virksomheder, eksperter og vigtige interessenter med henblik på at sikre et samfundsmæssigt engagement i denne miljømæssige og sociale opgave. Vi er overbeviste om, at det kræver en fælles indsats at eliminere den globale affaldsmængde i en hidtil uset målestok. Unilevers europæiske teams har nået et vigtigt, nyt mål og har bevist, at den model og den tankegang, der har skabt resultaterne på vores fabrikker, også kan anvendes uden for et produktionsmiljø",” siger Chief Supply Chain Officer i Unilever, Pier Luigi Sigismondi, i en pressemeddelelse.

Og det er bestemt ikke kun miljøet, der nyder godt af Unilevers indsats, bundlinjen er også blevet styrket.

"Værdien af en bæredygtig forretningsmodel bliver stadigt mere overbevisende, når vi ser på vores bæredygtige brands, der leverer mere vækst og større besparelser – og med bedre ressource- og materialeudnyttelse", siger Unilevers europæiske chef, Jan Zijderveld.

Læs også: Bliv klimaneutral med FN

I Danmark er Unilevers fabrik i Odense en del af nul-affalds-programmet, som koncernen vurderer sammenlagt har ført til besparelser og reducerede omkostninger for i alt €220 mio. (over 1,6 mia. kr.) og skabt over 1000 nye arbejdspladser.

Læs mere om Unilevers øvrige tiltag –- eksempelvis målet om at stoppe skovrydning i forbindelse med fire af koncernens store råvarer inden 2020 -– i virksomhedens Sustainable Living Plan fra 2014.

-AK

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

09.01.2026CSR.dk

Grønne organisationer advarer: Ny handelsaftale kan koste regnskov

09.01.2026CSR.dk

Medvind til delecykler: Kommuner sikrer en grøn transportmulighed et år mere

08.01.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric hæver standarden for sikker og hurtig installation med helt ny tilslutning

Ny udendørs-potte fra OOhh inspireret af naturen

08.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

07.01.2026CSR.dk

Klimakrav glimrer ved fravær i historisk militærbyggeri

06.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh gentænker en designklassiker i Zero Waste-materiale

05.01.2026CSR.dk

Kyllingen overtager middagsbordet med eksplosiv hastighed

29.12.2025CSR.dk

Mangler 6,5 milliarder kroner om året: Biodiversitetsrådet advarer om massivt finansieringsgab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Orienteringsmøde om Sustainability manager uddannelse

Deltag på orienteringsmøde om Dansk Standards Sustainability manager uddannelse. Mød underviserne, der orienterer om uddannelsens formål, forløb og udbytte. Mød andre potentielle deltagere. Få mulighed for at stille uddybende og afklarende spørgsmål om Sustainability manager uddannelsen.

Dato

12.01.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

13.01.2026

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

14.01.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

15.01.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Velkomstmøde for medlemmer

Introduktion til netværket: Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

15.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online