Nul affald fra Unilever i Europa

Produktionsvirksomheden Unilever har nået et ambitiøst mål: ingen af koncernens europæiske faciliteter sender noget affald på lossepladsen.

Unilever - her koncernens hovedkvarter i London - har nået et mål om nul affald til deponering fra sine faciliteter i Europa. Foto: Flickr/James Stringer.

21.10.2015

CSR.dk

Tilbage i januar 2015 annoncerede Unilever, der fremstiller en lang række produkter under forskellige brands inden for fødevarer, vask og rengøring og personlig pleje, at virksomheden – angiveligt som den første i verden – havde nået målet om nul deponering af ikke-farligt affald på lossepladser fra sit globale netværk på 242 fabrikker.

Læs også: Unilever første virksomhed med menneskerettighedsrapport

Ved samme lejlighed meddelte man også, at man ville arbejde videre for at komme helt ned på nul affald generelt, og det mål har man nu opnået her i Europa. Det betyder, at der ikke genereres noget affald til losseplads, hverken fra Unilevers egne fabrikker eller fra lokaliteter, som er ejet, administreret, eller drevet af virksomheden, eller fra logistikenheder, distributionscentre eller kontorer i Europa. 

Mere præcist drejer det sig om 63 europæiske faciliteter, og nu fortsætter processen så med henblik på at gøre Unilever til en nul-affalds-virksomhed på globalt plan omkring årsskiftet, ligesom man bestræber sig på at skabe en nul-affalds-værdikæde.

For Unilever er midlet i høj grad samarbejde på tværs af branchen.

”"I juni i år indgik vi partnerskab med andre virksomheder, eksperter og vigtige interessenter med henblik på at sikre et samfundsmæssigt engagement i denne miljømæssige og sociale opgave. Vi er overbeviste om, at det kræver en fælles indsats at eliminere den globale affaldsmængde i en hidtil uset målestok. Unilevers europæiske teams har nået et vigtigt, nyt mål og har bevist, at den model og den tankegang, der har skabt resultaterne på vores fabrikker, også kan anvendes uden for et produktionsmiljø",” siger Chief Supply Chain Officer i Unilever, Pier Luigi Sigismondi, i en pressemeddelelse.

Og det er bestemt ikke kun miljøet, der nyder godt af Unilevers indsats, bundlinjen er også blevet styrket.

"Værdien af en bæredygtig forretningsmodel bliver stadigt mere overbevisende, når vi ser på vores bæredygtige brands, der leverer mere vækst og større besparelser – og med bedre ressource- og materialeudnyttelse", siger Unilevers europæiske chef, Jan Zijderveld.

Læs også: Bliv klimaneutral med FN

I Danmark er Unilevers fabrik i Odense en del af nul-affalds-programmet, som koncernen vurderer sammenlagt har ført til besparelser og reducerede omkostninger for i alt €220 mio. (over 1,6 mia. kr.) og skabt over 1000 nye arbejdspladser.

Læs mere om Unilevers øvrige tiltag –- eksempelvis målet om at stoppe skovrydning i forbindelse med fire af koncernens store råvarer inden 2020 -– i virksomhedens Sustainable Living Plan fra 2014.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Når lotusblomster bliver til design: Påskekollektion med ansvarlighed

06.02.2026CSR.dk

Dansk virksomhed er nu den højest scorende B Corp i hele EU

05.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Ansvarlig interiørfavorit vender tilbage i ny nuance

03.02.2026CSR.dk

Elbiler overhaler diesel for første gang i Danmark

02.02.2026CSR.dk

Halvdelen af Danmarks fodaftryk på natur sættes i udlandet

01.02.2026Dagrofa aps

Sponseret

Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

29.01.2026CSR.dk

Havvindsoffensiv: Danmark i aftale om 100 gigawatt havvind med kortlagte havarealer

29.01.2026Bureau Veritas

Sponseret

Få en verifikation af jeres bæredygtighedsrapport

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

08.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.02.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00