Nu skal ecodesign og produktdata på SMV’ernes dagsorden

Danske virksomheder får nu mulighed for at styrke deres kompetencer og innovationskraft i takt med EU’s nye krav til ecodesign og digitale produktpas.

Foto: 123rf.com

09.05.2025

CSR.dk

Virksomheder skal klædes bedre på til at imødekomme krav til grøn omstilling

Et nyt projekt fra Industriens Fond og FORCE Technology skal hjælpe SMV’er med at blive klar til EU’s nye ecodesign-forordning. Projektet skal klæde virksomhederne på til at arbejde med cirkulært produktdesign og data - og derigennem styrke innovation og konkurrencekraft. 

Fremtidens produkter skal være mere holdbare, lettere at genanvende, kunne skilles ad og repareres. Det kræver, at fremstillingsvirksomheder dokumenterer alt fra materialevalg til produktets samlede miljøpåvirkning. Derfor er det afgørende, at danske SMV’er får støtte til at forberede sig til de kommende krav i den nye ecodesign-forordning. 

”Bæredygtigt produktdesign er fremtiden. Og det bliver afgørende for de danske fremstillingsvirksomheders grønne konkurrencekraft, at de kan tænke, udvikle og designe ind i en cirkulær produktstrategi. Projektet skal hjælpe virksomhederne med at opbygge de systemer og kompetencer, der er forudsætningen for, at de kan arbejde med cirkulære designprincipper og leve op til kommende krav,” siger Anders Ziegler Kusk, programansvarlig for bæredygtig produktion i Industriens Fond. 

Designfasen er afgørende for miljøpåvirkning 

Projektet drives af FORCE Technology i samarbejde med Syddansk Universitet og Aarhus Universitet samt en række erhvervs- og industriaktører. Sammen vil de sætte ecodesign og produktdata på den dagsordenen hos de danske SMV’er. 

”Beslutninger taget i designfasen har helt afgørende betydning for produkters miljøpåvirkning og cirkularitet. Men det kan være svært at få nye krav og parametre tænkt ind allerede i designfasen. Der er behov for en struktureret tilgang, hvor ressourceforbrug, produktlevetid, cirkularitet og data er en integreret del af processen, og det kan projektet hjælpe virksomhederne med,” siger Trine Erdal, som er Project Director R&D i FORCE Technology. 

Om de kommende EU-krav til produktdesign

Den nye Ecodesign-forordning (ESPR), som trådte i kraft 18. juli 2024, er et centralt element i EU’s grønne omstilling. Forordningen stiller krav til produkters design med henblik på at fremme bæredygtighed. Formålet er at sikre, at produkter får længere levetid, er lettere at reparere, genanvende og genanvende materialer fra. 

Forordningen indfører også det digitale produktpas (DPP), som bliver obligatorisk for alle omfattede produkter. Via en unik kode giver passet adgang til vigtige oplysninger om materialer, miljøpåvirkning, reparation og vedligeholdelse – og sikrer gennemsigtighed i hele produktets livscyklus. 

Over de kommende år vil der blive fastlagt specifikke krav for udvalgte produktkategorier: 

2026: Jern, stål 

2027: Aluminium, tekstiler og beklædning, dæk

2028: Møbler 

2029: Madrasser 

Uddannelse til fremtidens SMV-behov 

Gennem projektet får virksomheder på tværs af brancher bl.a. adgang til pilotcases, hjælpeværktøjer, workshops og den nyeste viden om, hvordan de lever op til kravene om ecodesign og produktdata. 

Derudover skal studenterprojekter og praksisnær viden på Syddansk Universitet og Aarhus Universitet klæde nyuddannede på til at hjælpe virksomheder med cirkulære produktstrategier og digitale løsninger. 

”Det handler også om at uddanne til fremtidens SMV-behov. På SDU stiller vi f.eks. vores kandidatstuderende til rådighed i forløb hos virksomheder to dage om ugen i et semesterprojekt under faglig vejledning. Det betyder, at vi kan tilbyde kortere innovationssamarbejder med universiteterne, som passer godt til SMV’er”, siger Lykke Margot Ricard, Sektionsleder SDU Innovation & Design Engineering, Syddansk Universitet. 

Ambitionen er, at virksomhederne, der deltager i pilotprojekterne, også kan fungere som ambassadører og inspirere andre SMV’er til at sætte fokus på ecodesign og produktdata. 

En del af en bredere indsats

Industriens Fond har støttet projektet ’Cirkulære produkter – ecodesign og produktpas’ med 14 mio. kr. 

Projektet løber fra 2025 – 2028 og er en del af den samlede indsats ’Cirkulær Produktion – for et stærkere, grønnere dansk erhvervsliv. 

Læs mere om indsatsen her:  https://industriensfond.dk/vores-fokusomrader/baeredygtig-produktion/cirkulaer-produktion   

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Denne artikel er del af et tema:

Tema: Bæredygtighed og digitalisering

Digitale teknologier og bæredygtighed går på den ene side hånd i hånd for at sikre grøn omstilling og effektivisering. På den anden side driver nye løsninger et øget energiforbrug. CSR.dk undersøger, hvordan man kan høste fordele og minimere ulemper. 

Relateret indhold

06.05.2026CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

05.05.2026CBS Executive Fonden

Sponseret

Leading Strategic Transformations

CSR.dk

Cirkulært byggeri: Flere penge til at få flere byggematerialer tilbage i kredsløb

CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

CSR.dk

Alm. Brand Group vil nudge håndværkere til at vælge grønnere

CBS Executive Fonden

Sponseret

Pragmatic Innovation Management

CBS Executive Fonden

Sponseret

Leading Across Differences

CBS Executive Fonden

Sponseret

Forretningsdrevet ESG og Operationel Resiliens

CSR.dk

Ny møbelbørs reducerer unødvendige nyindkøb markant

CBS Executive Fonden

Sponseret

Coaching, Kierkegaard og Personligt Lederskab

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

11.05.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle

DTU
Webinar
Executive Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with an Executive Master in Sustainable Leadership.

Dato

11.05.2026

Tid

16:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Ny og revideret ISO 22002-serie (online)

Bliv opdateret på de seneste ændringer i ISO 22002-serien og forstå de nye krav til Pre-Requisite Programs (PRP)

Dato

12.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart

PwC Danmark
Webinar
Green Taxes and Energy Tax Reimbursement

In this webinar you will get a concise update on the revised rules for reimbursement of energy and excise duties effective from 1 January 2026 and what they mean for companies in practice.

Dato

12.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online