Nu kan danskerne donere penge til skovrejsningsprojekter

Klimaskovfonden har lanceret en ny standard, der giver mulighed for, at virksomheder og privatpersoner kan donere til nye skovrejsningsprojekter i Danmark.

Efter lanceringen af den nye standard har DSB og Novo Nordisk blandt andet doneret penge til skovrejsning. Arkivfoto..

30.01.2023

CSR.dk

Du giver et bidrag og vi sikrer, at der bliver plantet skov et sted i Danmark med en garanteret klimaeffekt.

Sådan lyder ambitionen fra Klimaskovfonden, der med afsæt i en ny standard vil få danskerne til at give bidrag til klimaindsatsen, som fonden kan bruge til skovrejsningsprojekter i Danmark.

Fakta om Klimaskovfondens standard

Ifølge Klimaskovfonden følger standarden international praksis for, hvordan klimaeffekten fra ny skov kan opgøres, bogføres, registerføres og uafhængigt godkendes. Den forholder sig til additionalitet, buffer, lækage, permanens og andre forhold, der gør, at risikoen for, at den forventede CO2-effekt ikke indfinder sig, er minimeret.

Kilde: Klimaskovfonden.

Med en pris på 250 kroner for 29 kvadratmeter skov kan alle være med – privatpersoner, organisationer, små og store virksomheder – så Danmark kan nå Parisaftalens klimamål om et CO2-neutralt samfund senest i 2050, fortæller Poul Erik Lauridsen, direktør i Klimaskovfonden.

”Det er vores klare forventning, at en troværdig standard for at rejse ny skov i Danmark kan aktivere bidrag fra private til den nationale klimaindsats. Hvis vi skal nå Danmarks ambitiøse og bindende mål i forhold til Paris-aftalen, så skal rigtig mange bidrage. Med den nye standard kan vi alle gøre noget. Den mulighed tror vi mange vil gribe,” siger han.

Flere positive effekter
Fonden køber ikke de arealer, som skovene skal rejses på, men giver støtte til private jordejere, kommuner og kirker, der vil stille deres jord til rådighed.

”Vi giver dem en garanti for, at projektet ikke sker uden deres bidrag, at det er såkaldt additionelt, og at træerne er plantet, så klimaeffekten indfinder sig efterhånden som skoven vokser op og fjerner CO2 fra atmosfæren,” siger Poul Erik Lauridsen og tilføjer, at skovrejsning har flere positive synergieffekter.

Læs også: Brancheforening: Træmangel skaber klimaproblemer

Træerne kan være med til at beskytte drikkevand og vandmiljø, understøtte produktion af bæredygtigt tømmer til byggeri, nye rekreative muligheder og ikke mindst gavne biodiversiteten.

”Bidrag fra private vil betyde, at vi får flere penge, vi kan rejse skov for, som alle kan få glæde af. Det bidrager til vores fælles klimamål og kan samtidig også bidrage til regeringens målsætning om 250.000 hektar mere skov i Danmark,” siger direktøren.

De første virksomheder allerede har givet bidrag, blandt andet DSB og Novo Nordisk. Sidstnævnte har doneret nok penge til at rejse 13.200 kvadratmeter skov i Ishøj Kommune, hvilket ifølge Klimaskovfonden vil opfange 400 tons CO2 de næste 100 år.

- HCL

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.02.2026Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

12.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Hampton kollektionen: Afslappet luksus møder ansvarligt design

11.02.2026CSR.dk

En stille energirevolution er ved at ændre spillereglerne for den grønne omstilling

06.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Når lotusblomster bliver til design: Påskekollektion med ansvarlighed

06.02.2026CSR.dk

Dansk virksomhed er nu den højest scorende B Corp i hele EU

05.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Ansvarlig interiørfavorit vender tilbage i ny nuance

03.02.2026CSR.dk

Elbiler overhaler diesel for første gang i Danmark

02.02.2026CSR.dk

Halvdelen af Danmarks fodaftryk på natur sættes i udlandet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.02.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online