Nu får Danmark sin første klimaneutrale mælk

Naturmælk vil gå i front på vejen mod en mere bæredygtig mælkeproduktion og lancerer nu landets første CO2-neutrale mælk fra et klimaneutralt landbrug.

Jens Krogh, der står bag produktionen af den klimaneutrale mælk, mener det er vigtigt at sende et signal om, hvordan økologer implementerer bæredygtige initiativer i landbruget..

17.03.2020

CSR.dk

Flere udpeger produktionen af mælk som en af de store klimasyndere, og en vare hvor forbrugere i stigende grad efterspørger bæredygtige mejeriprodukter på hylderne. 

For at gå et skridt i den mere klimavenlige retning har Jens Krogh, Naturmælks formand, arbejdet på at klimaoptimere produktion på landbruget Kroghsminde ved Ølgod. Dette har udmundet sig i en fuldstændig klimaneutral minimælk, som netop er blevet lanceret. Det oplyser Økologi.dk.

Ifølge Naturmælks direktør, Leif Friis Jørgensen, har lanceringen været længe undervejs. 

Læs også: Arla: Klima skal ind i mælkeprisen

”At vi nu kan tilbyde en mælk fra et CO2-neutralt landbrug, er resultatet af en målrettet indsats i tæt samarbejde med mejeriets dygtige mælkeleverandører. Jeg er dybt imponeret af den viljestyrke og det engagement, som der er blevet lagt i de her processer de seneste otte-ti år”, siger Leif Friis Jørgensen til Økologi.dk.

Negativt regnskab
For at opnå en klimaneutral produktion rummer Jens Kroghs landbrug blandt andet et biogasanlæg, der skal afgasse gylle og planterester til energiproduktion. Derudover er en vindmølle etableret på grunden. 

Formålet er at producere så meget grøn energi som muligt, hvilket har resulteret i et negativt klimaregnskab for landbruget. 

Erik Kristensen fra Økologirådgivning Danmark har udregnet Kroghmindes klimaregnskab. Beregningerne viser, at landbruget ved en produktion på omkring 1,1 million liter mælk i 2019 havde en nettoudledning på minus 134 ton C02e. 

Derved er Kroghsmindes samlede klimaregnskab negativt med 0,12 kilo Co2e per liter produceret mælk. Erik Kristensen tilføjer, at dette er på trods af, at vindmøllen og biogasanlægget ikke mindsker den metanudlending, der kommer fra køerne. 

Dedikeret arbejde kan blive til masseproduktion
De seneste år har landmanden Jens Krogh haft fokus på at reducere klimabelastningen af sit landbrug med indsatser af kulstofbinding i marken, plantning af træer og urter til foderbrug samt en effektivisering af transport og andre processer.

På baggrund af dette blev han således udvalgt til at stå i spidsen for Naturmælks klimaneutrale mælk. På nuværende tidspunkt produceret klimamælken som gårdmælk, hvor Naturmælk håber, der kan komme efterspørgsel efter mere.

Læs også: Måske er mejerier slet ikke i ko-branchen

“I forhold til de meldinger, som vi får fra forbrugerne, så er der en efterspørgsel efter mere klimavenlige mejeriprodukter fra en stor gruppe forbrugere, som måske ikke ønsker at leve vegansk, men som gerne vil leve mere klimavenligt”, siger Helle Bossen, der er chefkonsulent i Økologisk Landforenings markedsafdeling til Økologi.dk.

Klima i en økologisk sammenhæng
For Jens Krogh skal klima gå i spænd med økologi, hvor klima, bæredygtighed, biodiversitet og dyrevelfærd alt sammen skal være en del af den omstilling, der skal til i danske landbrug.

Han understreger ydermere, at det er et betydeligt signal at sende, hvordan økologerne selv tager ansvar og inddraget klimaproblematikken i produktionen.

”Jeg har det meget tæt på, for jeg har en søn, der er i gang som landmand og gerne vil overtage gården. Han har en masse idéer og planer om, hvad der skal ske, og også for hans skyld giver det utroligt god mening for mig at være med til at tage hånd om tidens største udfordringer”, fortæller Jens Krogh til Økologi.dk.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.03.2026CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

11.03.2026Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

CSR.dk

Dansk topchef: Klimadagsordenen skal frem i rampelyset

CSR.dk

Fjerde år i træk: Änglamark opfattes som det mest bæredygtige brand

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

16.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Livscyklusanalyser

Opnå en helhedsforståelse af produktets vej igennem hele værdikæden og bliv klogere på et produkts livscyklus og miljøbelastning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus Ringvej Syd 104 8260 Viby J

Dakofa
Møde
Temadag om styrket affaldstilsyn: Kommunale erfaringer efter det første år

Dakofa inviterer til en temadag, hvor der lægges op til udveksling af erfaringer med de allerede gennemførte, kommunale affaldstilsyn.

Dato

17.03.2026

Tid

10:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V