Nu får Danfoss hjælp til cirkulær økonomi af anerkendt netværksfond

Danfoss er i dag blevet annonceret som nyt medlem af Ellen MacArthur Foundations netværk – det skal hjælpe arbejde med cirkulær økonomi.

Netværket skal hjælpe Danfoss med at få inspiration og sparring til, hvordan koncernen kan accelerere sit fokus på cirkulær økonomi. Arkivfoto..

23.03.2023

CSR.dk

Danfoss har netop tilsluttet sig Ellen MacArthur Foundations netværk som en del af sine bestræbelser på at understøtte overgangen til en kulstoffattig og cirkulær økonomi.

Koncernen er det første medlem af netværket siden Novo Nordisk i 2019. Derfor er man selvsagt meget begejstrede for at være en del af netværket, lyder det fra Martin Rossen, der er senior vice president og direktør for kommunikation og bæredygtighed.

Læs også: Danfoss: Strategisk fejl ikke at fokusere på energieffektivitet

”Vores mål er at accelerere udviklingen af kulstoffattige produkter og cirkularitetsinitiativer på tværs af alle vores forretningssegmenter, men det er hårdt arbejde og vanskeligt. Vores fokus er på mekaniske og elektroniske produkter, og vi er glade for at videreudvikle vores tilgang til cirkularitet og med dette netværk positivt påvirke vores strategi for produktdesign. Ellen MacArthur Foundation omfatter nogle af verdens største og mest indflydelsesrige organisationer, med transformativt potentiale til at demonstrere, hvad der er muligt inden for cirkularitet,” siger han.

Danfoss’ cirkularitetsmål for 2030 er, at mere end 80 procent af koncernens nyudviklede produkter skal være omfattet af cirkularitetstilgangen, og at der etableres samarbejde med 80 procent af Danfoss’ 25 vigtigste kunder.

Målene skal blandt andet realiseres gennem Danfoss’ ’Rethink-Reduce-Recirculate’ tilgang, som indeholder i alt ni strategier, der skal forbedre det cirkulære aspekt i nyudviklede produkter på tværs af koncernens forretningsområder.

Læs også: Hos Danfoss skal cirkulær økonomi være det nye sort

Og det er man hos Ellen MacArthur Foundation glade for at kunne hjælpe med, fortæller netværkschef Katie Attrill.

”Vi byder Danfoss velkommen som netværksmedlem, og ser frem til at støtte virksomheden i arbejdet med cirkulær økonomi. Vi arbejder med en gruppe på mere end 250 organisationer i vores formelle netværk. Netværket omfatter nogle af verdens førende virksomheder, politiske beslutningstagere, byer, akademiske institutioner og meningsdannere. Med vores netværk faciliterer vi samarbejdsprojekter, giver læringsmuligheder og afholder workshops og andre begivenheder for at udforske strategier og løsninger, der understøtter deres overgang til cirkulær økonomi.”

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

28.10.2026CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

22.10.2026Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Cars from Cars, Buildings from Buildings, Shoes from Shoes

CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

CSR.dk

Fra holdning til handling: Ny metode kan hjælpe med at mobilisere kunder og medlemmer

CSR.dk

Ny international standard for verdensmålene med Danmark i front

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Schneider Electric

Sponseret

Der er brug for ny dynamik og mere effektivitet i samarbejdet om de store byggeprojekter

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 2: CSRD og ledelsessystemet

Hvordan du bruger dit ledelsessystem til at overholde CSRD.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

29.10.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

29.10.2026

Sted

Fredericia