Nu får Danfoss hjælp til cirkulær økonomi af anerkendt netværksfond

Danfoss er i dag blevet annonceret som nyt medlem af Ellen MacArthur Foundations netværk – det skal hjælpe arbejde med cirkulær økonomi.

Netværket skal hjælpe Danfoss med at få inspiration og sparring til, hvordan koncernen kan accelerere sit fokus på cirkulær økonomi. Arkivfoto..

23.03.2023

CSR.dk

Danfoss har netop tilsluttet sig Ellen MacArthur Foundations netværk som en del af sine bestræbelser på at understøtte overgangen til en kulstoffattig og cirkulær økonomi.

Koncernen er det første medlem af netværket siden Novo Nordisk i 2019. Derfor er man selvsagt meget begejstrede for at være en del af netværket, lyder det fra Martin Rossen, der er senior vice president og direktør for kommunikation og bæredygtighed.

Læs også: Danfoss: Strategisk fejl ikke at fokusere på energieffektivitet

”Vores mål er at accelerere udviklingen af kulstoffattige produkter og cirkularitetsinitiativer på tværs af alle vores forretningssegmenter, men det er hårdt arbejde og vanskeligt. Vores fokus er på mekaniske og elektroniske produkter, og vi er glade for at videreudvikle vores tilgang til cirkularitet og med dette netværk positivt påvirke vores strategi for produktdesign. Ellen MacArthur Foundation omfatter nogle af verdens største og mest indflydelsesrige organisationer, med transformativt potentiale til at demonstrere, hvad der er muligt inden for cirkularitet,” siger han.

Danfoss’ cirkularitetsmål for 2030 er, at mere end 80 procent af koncernens nyudviklede produkter skal være omfattet af cirkularitetstilgangen, og at der etableres samarbejde med 80 procent af Danfoss’ 25 vigtigste kunder.

Målene skal blandt andet realiseres gennem Danfoss’ ’Rethink-Reduce-Recirculate’ tilgang, som indeholder i alt ni strategier, der skal forbedre det cirkulære aspekt i nyudviklede produkter på tværs af koncernens forretningsområder.

Læs også: Hos Danfoss skal cirkulær økonomi være det nye sort

Og det er man hos Ellen MacArthur Foundation glade for at kunne hjælpe med, fortæller netværkschef Katie Attrill.

”Vi byder Danfoss velkommen som netværksmedlem, og ser frem til at støtte virksomheden i arbejdet med cirkulær økonomi. Vi arbejder med en gruppe på mere end 250 organisationer i vores formelle netværk. Netværket omfatter nogle af verdens førende virksomheder, politiske beslutningstagere, byer, akademiske institutioner og meningsdannere. Med vores netværk faciliterer vi samarbejdsprojekter, giver læringsmuligheder og afholder workshops og andre begivenheder for at udforske strategier og løsninger, der understøtter deres overgang til cirkulær økonomi.”

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

26.11.2025CSR.dk

Ny undersøgelse: Grønne fællesskaber kan nedbringe danskernes CO2-aftryk markant

25.11.2025CSR.dk

Forskere vil skabe mad ud af den blå luft

25.11.2025Klimaklar

Sponseret

Hovmand vinder talenterne med grøn omstilling og ansvarlighed

21.11.2025CSR.dk

DI-topchef efterlyser handling bag klimaambitioner

20.11.2025CSR.dk

Nyt studie kaster lys på effekter af forstyrrende demonstrationer

19.11.2025CSR.dk

Business casen for bæredygtighed – hvad betyder det?

19.11.2025CSR.dk

Trods lettere regler investerer kommunerne stadig ikke i solceller

18.11.2025CSR.dk

Danmark står uden for ny grøn koalition for skat på privatfly

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenmøde for danske SMV'er

Deltag i vores online morgenmøde, hvis du vil vide mere om hvordan UN Global Compact Network Denmark kan støtte jer i arbejdet med bæredygtighed.

Dato

27.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Event
DS Bæredygtighedsdag

Hvordan prioriterer man bæredygtighed i en brydningstid? Til DS Bæredygtighedsdag sætter vi fokus på, hvordan virksomheder kan stå fast på deres principper i en foranderlig verden – og hvorfor bæredygtighed stadig er en strategisk fordel.

Dato

27.11.2025

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard, Gôteborg Plads 1, 2150 Nordhavn og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Selvstændige Konsulenter I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på karrieremuligheder som rådgiver inden for ESG, CSR og bæredygtighed.

Dato

28.11.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Valified
Webinar
Webinar: Gratis introduktion til ESG-rapportering

Gratis webinar med fokus på at hjælpe din virksomhed i gang med ESG-rapporteringsarbejdet

Dato

28.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 28. november: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

28.11.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

01.12.2025

Sted

København