Norges oliefond på vej ud af kulinvesteringer

Den hovedrige norske oliefond har sat i gang med processen, der skal luge ud i fondens kulinvesteringer. I første omgang ryger 27 virksomheder ud, knap 100 mere vil følge senere, forventer Greenpeace i Norden.

Den norske oliefond er begyndt at trække sine investeringer i kulindustrien tilbage. Greenpeace er dog ikke imponerede over tempoet. Foto: Statoil/Harald Pettersen.

11.03.2016

CSR.dk

I juni 2015 besluttede det norske Storting enstemmigt at alle investeringer i virksomheder i kulindustrien skulle ud af landets massive oliefonds portfolio. Den proces er nu sat i gang med frasalget af aktieposter og rettigheder i 27 virksomheder. Ifølge en analyse fra Greenpeace Nordic bør i alt 122 virksomheder sparkes ud af fonden, hvilket miljøorganisationen forventer vil ske inden udgangen af i år.

Læs også: Billioner på vej væk fra kulinvesteringer

”Efter Paris-aftalen i december er ‘business as usual’ ikke længere en reel mulighed. På langt sigt skal alle fossile brændstoffer ud af brug, og af-investering (divestment) af kul er et logisk skridt. Det vi ser her er kun begyndelsen på, hvad planeten har brug for – en flytning af pengestrømme væk fra fossile brændsler og over mod bæredygtig, vedvarende energi”, siger finance campaign director i Greenpeace Nordic, Martin Norman, i en pressemeddelelse.

Han bifalder derfor ikke alene selve beslutningen og resultatet, der ifølge Greenpeace er den største divestering i historien, men også signalværdien i, at en af verdens største investeringspuljer trækker sig fra kulindustrien.

”Den norske beslutning har allerede fungeret som katalysator for en stribe af andre divesteringer. Både Allianz, AXA, KLP og Storebrand er kommet med lignende udmeldinger, og vi forventer at flere investorer vil følge trop”, siger Martin Norman.

Det går stadig for langsomt
Greenpeace har i sin analyse opgjort værdien af de 122 virksomheder til 67,2 mia. Nkr. (godt 53 mia. Dkr.), og i det store billede må det betragtes som lidt af en (olie)dråbe i havet. Den gigantiske norske oliefond – eller Statens Pensjonsfond, som er det officielle navn – har en værdi på over 7.000 mia. Nkr., og desuden er der stadig en række kulselskaber på fondens investeringsliste.

Af samme årsag kritiserer Greenpeace i Norge da også det foreløbige fremskridt i oliefondes vej ud af kulinvesteringer, som man kalder ’for langsom’.

”Man kan spekulere på, om Norges Bank har opfattet hvad Stortinget vedtog i fjor. Der er stadig store forurenende kulselskaber inde i varmen. Med kulsorte selskaber som Duke, AGL, Korea Electric Power og RWE på listen, er det vanskelig at se at oliefonden i det hele taget har læst Stortingsvedtagelsen, siger leder af Greenpeace Norge, Truls Gulowsen, i en kommentar på organisationens hjemmeside.

Læs også: Norge: oliejob forsvinder i tusindtal

Endelig har oliefonden også fortsat midler investeret i virksomheder som Exxon og tjæresandselskabet Suncor, på trods af, at Stortinget i forbindelse med beslutningen om at afvikle kulinvesteringerne, også vedtog, at fonden skulle trække sig ud af virksomheder med et stort CO2-udslip, et forhold, der ligeledes møder kritik fra Greenpeace.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.09.2026Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

24.09.2026FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

29.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online (Microsoft Teams)