Norges oliefond på vej ud af kulinvesteringer

Den hovedrige norske oliefond har sat i gang med processen, der skal luge ud i fondens kulinvesteringer. I første omgang ryger 27 virksomheder ud, knap 100 mere vil følge senere, forventer Greenpeace i Norden.

Den norske oliefond er begyndt at trække sine investeringer i kulindustrien tilbage. Greenpeace er dog ikke imponerede over tempoet. Foto: Statoil/Harald Pettersen.

11.03.2016

CSR.dk

I juni 2015 besluttede det norske Storting enstemmigt at alle investeringer i virksomheder i kulindustrien skulle ud af landets massive oliefonds portfolio. Den proces er nu sat i gang med frasalget af aktieposter og rettigheder i 27 virksomheder. Ifølge en analyse fra Greenpeace Nordic bør i alt 122 virksomheder sparkes ud af fonden, hvilket miljøorganisationen forventer vil ske inden udgangen af i år.

Læs også: Billioner på vej væk fra kulinvesteringer

”Efter Paris-aftalen i december er ‘business as usual’ ikke længere en reel mulighed. På langt sigt skal alle fossile brændstoffer ud af brug, og af-investering (divestment) af kul er et logisk skridt. Det vi ser her er kun begyndelsen på, hvad planeten har brug for – en flytning af pengestrømme væk fra fossile brændsler og over mod bæredygtig, vedvarende energi”, siger finance campaign director i Greenpeace Nordic, Martin Norman, i en pressemeddelelse.

Han bifalder derfor ikke alene selve beslutningen og resultatet, der ifølge Greenpeace er den største divestering i historien, men også signalværdien i, at en af verdens største investeringspuljer trækker sig fra kulindustrien.

”Den norske beslutning har allerede fungeret som katalysator for en stribe af andre divesteringer. Både Allianz, AXA, KLP og Storebrand er kommet med lignende udmeldinger, og vi forventer at flere investorer vil følge trop”, siger Martin Norman.

Det går stadig for langsomt
Greenpeace har i sin analyse opgjort værdien af de 122 virksomheder til 67,2 mia. Nkr. (godt 53 mia. Dkr.), og i det store billede må det betragtes som lidt af en (olie)dråbe i havet. Den gigantiske norske oliefond – eller Statens Pensjonsfond, som er det officielle navn – har en værdi på over 7.000 mia. Nkr., og desuden er der stadig en række kulselskaber på fondens investeringsliste.

Af samme årsag kritiserer Greenpeace i Norge da også det foreløbige fremskridt i oliefondes vej ud af kulinvesteringer, som man kalder ’for langsom’.

”Man kan spekulere på, om Norges Bank har opfattet hvad Stortinget vedtog i fjor. Der er stadig store forurenende kulselskaber inde i varmen. Med kulsorte selskaber som Duke, AGL, Korea Electric Power og RWE på listen, er det vanskelig at se at oliefonden i det hele taget har læst Stortingsvedtagelsen, siger leder af Greenpeace Norge, Truls Gulowsen, i en kommentar på organisationens hjemmeside.

Læs også: Norge: oliejob forsvinder i tusindtal

Endelig har oliefonden også fortsat midler investeret i virksomheder som Exxon og tjæresandselskabet Suncor, på trods af, at Stortinget i forbindelse med beslutningen om at afvikle kulinvesteringerne, også vedtog, at fonden skulle trække sig ud af virksomheder med et stort CO2-udslip, et forhold, der ligeledes møder kritik fra Greenpeace.

-AK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.05.2026Schneider Electric

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

27.05.2026CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

CSR.dk

Når tech, AI og data skaber sund gennemsigtighed i forsyningskæden

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Carbon-Storing Acoustic Panels from Seagrass: Søuld’s Reinvention of a Forgotten Material

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

01.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Industri
Workshop
GRATIS WORKSHOP: VSME i praksis - dokumentér jeres klimaaftryk

Mød op hos Bæredygtig Herning og lær at arbejde struktureret med virksomhedens klimadata og dokumentér jeres klimaaftryk med VSME'en og Klimaklar.

Dato

01.06.2026

Tid

13:00

Sted

Bæredygtig Herning, Gl Skolevej 1, 7400 Herning

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.06.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

02.06.2026

Sted

Odense