Norges oliefond på vej ud af kulinvesteringer

Den hovedrige norske oliefond har sat i gang med processen, der skal luge ud i fondens kulinvesteringer. I første omgang ryger 27 virksomheder ud, knap 100 mere vil følge senere, forventer Greenpeace i Norden.

Den norske oliefond er begyndt at trække sine investeringer i kulindustrien tilbage. Greenpeace er dog ikke imponerede over tempoet. Foto: Statoil/Harald Pettersen.

11.03.2016

CSR.dk

I juni 2015 besluttede det norske Storting enstemmigt at alle investeringer i virksomheder i kulindustrien skulle ud af landets massive oliefonds portfolio. Den proces er nu sat i gang med frasalget af aktieposter og rettigheder i 27 virksomheder. Ifølge en analyse fra Greenpeace Nordic bør i alt 122 virksomheder sparkes ud af fonden, hvilket miljøorganisationen forventer vil ske inden udgangen af i år.

Læs også: Billioner på vej væk fra kulinvesteringer

”Efter Paris-aftalen i december er ‘business as usual’ ikke længere en reel mulighed. På langt sigt skal alle fossile brændstoffer ud af brug, og af-investering (divestment) af kul er et logisk skridt. Det vi ser her er kun begyndelsen på, hvad planeten har brug for – en flytning af pengestrømme væk fra fossile brændsler og over mod bæredygtig, vedvarende energi”, siger finance campaign director i Greenpeace Nordic, Martin Norman, i en pressemeddelelse.

Han bifalder derfor ikke alene selve beslutningen og resultatet, der ifølge Greenpeace er den største divestering i historien, men også signalværdien i, at en af verdens største investeringspuljer trækker sig fra kulindustrien.

”Den norske beslutning har allerede fungeret som katalysator for en stribe af andre divesteringer. Både Allianz, AXA, KLP og Storebrand er kommet med lignende udmeldinger, og vi forventer at flere investorer vil følge trop”, siger Martin Norman.

Det går stadig for langsomt
Greenpeace har i sin analyse opgjort værdien af de 122 virksomheder til 67,2 mia. Nkr. (godt 53 mia. Dkr.), og i det store billede må det betragtes som lidt af en (olie)dråbe i havet. Den gigantiske norske oliefond – eller Statens Pensjonsfond, som er det officielle navn – har en værdi på over 7.000 mia. Nkr., og desuden er der stadig en række kulselskaber på fondens investeringsliste.

Af samme årsag kritiserer Greenpeace i Norge da også det foreløbige fremskridt i oliefondes vej ud af kulinvesteringer, som man kalder ’for langsom’.

”Man kan spekulere på, om Norges Bank har opfattet hvad Stortinget vedtog i fjor. Der er stadig store forurenende kulselskaber inde i varmen. Med kulsorte selskaber som Duke, AGL, Korea Electric Power og RWE på listen, er det vanskelig at se at oliefonden i det hele taget har læst Stortingsvedtagelsen, siger leder af Greenpeace Norge, Truls Gulowsen, i en kommentar på organisationens hjemmeside.

Læs også: Norge: oliejob forsvinder i tusindtal

Endelig har oliefonden også fortsat midler investeret i virksomheder som Exxon og tjæresandselskabet Suncor, på trods af, at Stortinget i forbindelse med beslutningen om at afvikle kulinvesteringerne, også vedtog, at fonden skulle trække sig ud af virksomheder med et stort CO2-udslip, et forhold, der ligeledes møder kritik fra Greenpeace.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

Understand Climate Footprint Calculations – LCA, EPD, PEF and the GHG Protocol Explained

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

12.09.2025CSR.dk

Ramaskrig om producentansvar midlertidigt slukket af Regeringen

11.09.2025Klimaklar

Sponseret

Sidder du alene med klimaregnskab? Få en klimasparringspartner.

11.09.2025Dagrofa aps

Sponseret

Ny digital løsning skal lette klimarapportering og bekæmpe madspild i danske professionelle køkkener

11.09.2025Fristads Kansas

Sponseret

Fristads Kansas tager næste skridt i udfasningen af PFAS

09.09.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh tilføjer varme og elegance til julen med farven Wine

09.09.2025CSR.dk

Rekordstor skovpulje er nu åben for ansøgninger

08.09.2025JUC SERVICE ApS

Sponseret

Miljøkonferencen 2025 sætter retning for fremtidens miljølovgivning

05.09.2025CSR.dk

Østjyllands største solcellepark sætter skub i STARKs grønne omstilling

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Schneider Electric
Kursus
Bliv en ægte ekspert på EcoStruxure Machine Expert PLC'er og softwaren bag

Er du automatiktekniker, ingeniør, systemintegrator, eller har du blot en interesse i at programmere PLC? Så bør du sætte kryds i kalenderen.

Dato

15.09.2025

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

15.09.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

15.09.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar September 15, 2025: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

15.09.2025

Tid

14:00

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense