Nordisk millionpris til bæredygtigt byggeri i Danmark

Førsteprisen i Nordic Built Challenge er netop blevet uddelt på de nordiske erhvervsministres møde i Stockholm. Prisen gik til det danske projekt Ellebo Garden Room, som belønnes for bedste bæredygtig bygningsrenovering i Norden.

Det dansk-engelske team bag Ellebo Garden Room får overrakt prisen. Foto: Norden.org.

29.10.2013

CSR.dk

Om Nordic Built

  • Hjørnestenen i Nordic Built programmet er Nordic Built Charter, som opstiller 10 fælles nordiske principper for bæredygtigt byggeri. 
  • Over hundrede centrale aktører i byggebranchen har allerede skrevet under på chartret. 
  • Nordic Built Challenge, der har som mål at demonstrere disse 10 principper i praksis, har allerede kastet en række nyskabende forslag af sig.

Det blev det dansk/engelske team bag projektet Ellebo Garden Room, som løb med hovedpræmien på en million norske kroner i konkurrencen Nordic Built Challenge 17. oktober. Adam Khan Architects, Daniel Serafimovski Architects, Kristine Jensens Tegnestue og Price & Myers vandt for deres nyskabende forslag til renovering af et alment boligkompleks i Ballerup udenfor København.

Nordic Built Challenge, som blev lanceret i 2012 af Nordisk Innovation – en institution under Nordisk Ministerråd – udfordrede den nordiske byggebranche til at renovere fem navngivne bygninger i de nordiske lande. I september blev de fem nationale vindere udset, og vinderen af den nordiske hovedpræmie på en million norske kroner teamet bag Ellebo Garden Room er nu kåret af de nordiske erhvervsministre. 

Læs også: Københavnsk shoppingcenter får miljøcertificering

Projektet inkluderer blandt andet et innovativt forslag til, hvordan lejerne kan blive boende i deres hjem under en renovering – sågar under udskiftningen af facaden.

”At give lejerne mulighed for at blive boende i deres hjem i forbindelse med renoveringen er et helt centralt aspekt ved projektet. Det gør det muligt for dem at få hævet kvaliteten på deres bolig uden at skulle igennem den dyre og stressende proces med genhusning, hvilket også er med til at sikre de sociale bånd i hele processen”, udtaler Adam Khan.

Ser frem til gennemføring
Projektet Ellebo Garden Room er unikt i kraft af, at det både skaber store energibesparelser og samtidig skaber bedre rammer for de mennesker, der bor i Ellebo. Efter renoveringen kan Ellebo leve op til de nyeste energikrav, og beboerne får nye penthouseboliger, altaner, elevatorer og bedre adgang til nye, grønne uderum. Borgmester Jesper Würtzen fra Ballerup kommune siger:

”I Ballerup Kommune prioriterer vi bæredygtighed i de nye boligbyggerier og boligområder, der er opført de seneste år. Vi ser derfor frem til også at kunne gennemføre en så visionær renovering af et eksisterende byggeri”. 

Op mod 40 procent af alle CO2 udslip kommer fra vore boliger og fra byggeriet.  Derfor igangsatte Nordisk Ministerråd forrige år projektet Nordic Built for at styrke innovation og samarbejde i Norden indenfor renovering og klimatilpasning af den eksisterende bygningsmasse. Nordic Built Challenge er et led i dette initiativ, som får stor opbakning fra en række nordiske ministre.

Læs også: H&Ms medarbejdere og kunder stemmer om velgørenhed

-MH

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.09.2026Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

24.09.2026FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

29.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online (Microsoft Teams)