H&Ms medarbejdere og kunder stemmer om velgørenhed

Den svenske butikskæde inddrager medarbejdere og kunder i beslutningen om, hvor velgørenhedsdonation skal ende.

De CSR-områder, som kunder og medarbejdere kan være med til at prioritere som modatgere af donationer, er udvalgt på baggrund af FN's udviklingsmål. Foto: H&M/Gmb Nash, Photographer.

24.10.2013

CSR.dk

Når H&M skal donere et beløb til et velgørende formål, er det den svenske tøjgigants medarbejdere og kunder, der har bestemt, hvad donationen skal gå til. Velgørenhedsfonden H&M Conscious Foundation vil i de kommende år sætte fokus på tre globale problemstillinger inden for bæredygtighed. I den forbindelse giver butikskæden medarbejdere og kunder mulighed for at give deres besyv med, når der skal vælges hvilke områder, der skal prioriteres.

Læs også: Kavli øger velgørenhedsbeløb

Karl-Johan Persson, der er koncernchef i H&M og bestyrelsesmedlem i H&M Conscious Foundation glæder sig over at det nu er muligt at inddrage både kunder og medarbejdere i tøjkædens velgørenhedsarbejde.

“Det er vores ansvar at bidrage til en positiv udvikling i de samfund, hvor H&M har virksomhedsaktiviteter. Nu vil vi gerne involvere vores medarbejdere og kunder ved at lade dem bestemme, hvad de synes H&M Conscious Foundation skal støtte. Det vil give os indblik i hvilke problemstillinger, som er vigtige for en stor gruppe mennesker rundt om i verden”.

Læs også: H&M offentliggør liste over leverandører

De områder, som medarbejdere og kunder kan stemme på, er udvalgt på baggrund af FNs udviklingsmål (Millennium Development Goals) samt rådgivning fra eksperter inden for feltet. Områderne tæller blandt andet rent vand, styrke kvinders rettigheder, sikre naturens ressourcer, uddannelse og bekæmpelse af fattigdom gennem selvstændiggørelse.

Initiativet sker som følge af en donation på en halv milliard svenske kroner fra familien bag H&M til velgørenhedsfonden ’H&M Conscious Foundation’.

Kunder og medarbejdere i H&M har mulighed for at stemme på www.makeadifference.hm.com fra 22. til d. 29. oktober.

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

23.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Casper skal til EM i elektrikerfaget: ”Jeg er mere end bare en elektriker”

16.04.2025CSR.dk

Der er meget mere at hente i ansvarlig markedsføring

16.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric anerkendt som nr. 1 inden for liquid cooling

11.04.2025CSR.dk

Klimavenlig kampagne skal få turister til Aarhus

09.04.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Studentermedhjælper med stærke evner inden for eventafvikling og -koordinering

09.04.2025Toms Gruppen A/S

Sponseret

Toms Gruppen viser fremskridt på alle strategiske bæredygtighedsområder

31.03.2025CSR.dk

ESG-kommunikation med nyt bagtæppe

31.03.2025Creative ZOO

Sponseret

Værdiskabende rapportering: Sådan sikrer I det gode samarbejde

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle