Naturhistorisk Museum sender opfordring til regeringen: "Støt en europæisk naturgenopretningsaftale nu"

I et åbent brev til regeringen opfordrer Peter C. Kjærgaard, direktør for Statens Naturhistoriske Museum, til, at der arbejdes for en stærk europæisk aftale om genopretning af naturen.

Peter C. Kjærgaard, direktør for Statens Naturhistoriske Museum. PR-foto..

16.06.2023

CSR.dk

"Kære ministre og parlamentsmedlemmer, nu er tiden kommet til at vise lederskab og ansvar for naturen. Vi, de naturhistoriske museer i Europa, skriver til jer med en klar opfordring til, at der arbejdes for en stærk europæisk aftale om genopretning af naturen. Vi opfordrer jer til at sikre, at en bindende europæisk naturgenopretningsaftale vedtages inden udgangen af 2023."

Læs også: Presset biodiversitet kræver den største arealomlægning i Danmark i nyere tid

Sådan skriver Peter C. Kjærgaard, direktør for Statens Naturhistoriske Museum, i en pressemeddelelse, der skal sætte fokus på, at Danmark skal støtte den europæiske naturgenopretningsaftale, der stiller juridisk bindende mål for genopretning af økosystemer.

I pressemeddelelsen ytrer direktøren nemlig blandt andet en bekymring for verdens tilstand, hvor Europas fødevaresikkerhed og levebrødet for mange europæiske borgere er i fare.

"Planeten og Europas økonomi svækkes, og videnskaben taler sit tydelige sprog: Vi må handle nu. Derfor henvender vi os til jer i dag," lyder det.

Peter C. Kjærgaard lægger dog også vægt på, at man rundt omkring i verden igangsætter projekter, som har en positiv effekt på naturen omkring os.

Læs også: Aktører mangler rammer for investering i biodiversitet

"Genopretning af skove har fra Finland til Portugal ført til, at vi igen kan nyde naturlige, sunde skove, der også er et hjemsted for masser af dyreliv. Fra Irland til Rumænien har genopretningen af vådområder ført til bedre beskyttelse mod oversvømmelser og tørke. Tilmed er den lokale økoturisme blevet genoplivet. Over hele Europa bobler fritflydende floder af liv. Lokalbefolkninger har igen adgang til rent vand. I vores oceaner er udryddelsestruede fiskebestande atter vokset i genoprettede områder. Alt dette har tilvejebragt jobs og velfærd i hele Europa. Men det er kun begyndelsen. Vi kan gøre meget mere," skriver han.

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

13.11.2025CSR.dk

Nyt studie: Danmark blandt de dårligste i verden til at genanvende plastik

11.11.2025Comm2ig

Sponseret

Millioner af computere står overfor at blive udfaset verden over. Men er det på det rigtige grundlag?

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

01.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Giv en ged, Den perfekte firmagave til jul!

31.10.2025CSR.dk

Klimarådet vil have 35-mål og reelle CO2-reduktioner

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

12.11.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

17.11.2025

Sted

CodeNode, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an (2025)

Webinar: Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

18.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online