Modebranchen vil af med miljøsvin-mærkatet

Tekstilindustrien er den næstmest forurenende branche i verden. Nye initiativer spirer i branchen for at gå den grønne vej og få et miljøvenligt image.

08.08.2012

CSR.dk

I dag begynder den københavnske modeuge med arrangementer rundt om i byen. I år vil modellerne indtage catwalken klædt i bæredygtigt modetøj fra både danske og andre nordiske designere.

Modebranchen er ved at lave en grøn omstilling med diverse initiativer. Et af initiativerne er et frivilligt og globalt initiativ ved navn Sustainable Apparel Coalition, hvor 60 modeproducenter er gået sammen om at arbejde med bæredygtig og ansvarlig mode.

Som en del af initiativet bliver genbrugte materialer fra Nikes kondisko brugt til sportsbaner og legepladser, og H&M har lanceret en kollektion syet af økologisk bomuld.

Næstmest forurenende branche
Tekstilindustrien har god grund til at satse på miljøet, eftersom den er den næstmest forurenende branche i verden. Ifølge ugebrevet Mandag Morgen er tekstilbranchens forurening kun overgået af olie- og gasindustrien.

Men de senere år har en spirende, bæredygtig bevidsthed sneget sig ind i modebranchen.

I Norden er modebranchen gået sammen i et frivilligt initiativ, NICE-projekt (Nordic Initiative Clean and Ethical). NICE-projektet tager udgangspunkt i FN’s Global Compact har formuleret 16 retningslinjer med et mål at øge kendskabet til ansvarlige og bæredygtige arbejdsmetoder inden for modeindustrien.

Grøn omstilling går trægt
Jonas Eder-Hansen er som udviklingsdirektør i Danish Fashion Institute og er ansvarlig for national CSR og NICE-projektet en del af den grønne modebølge.

"Vi sætter fokus på, hvordan vi fra Danmarks side kan uddanne modevirksomheder, så de efterspørger større ansvarlighed i leverandørkæden. Det er vigtigt, at de danske virksomheder tænker på, hvor deres råmaterialer kommer fra," siger han til Information.

Greenpeace Danmark synes dog ikke, at frivillige initiativer som Sustainable Apparel Coalition og NICE-projektet er nok.

"Det er ikke rimeligt, at man selv kan vælge, om man vil forurene. Jeg synes i hvert fald, det er mere rimeligt at sige, at der er nogle stoffer, som skal forbydes, siger Greenpeace Danmarks kemimedarbejder, Erik Albertsen til Information.

Han mener, det er nødvendigt at lade den grønne fred brede sig og sætte ind med konkret EU-regulering på området, så forbrugeren og industrien ikke har et frit valg.

-KH

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

31.03.2026CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

30.03.2026Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

CSR.dk

H&M introducerer videnskabeligt baserede mål for natur og biodiversitet

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

SUSTAINX ApS

Sponseret

Du har klimaregnskabet. Men har du planen for at reducere dine udledninger?

CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Det gode samarbejde i byggeri og anlæg

Med opbyggelsen af tillid i samarbejdet kan man komme langt. Derfor bliver flere og flere bygge- og anlægsprojekter realiseret gennem nye typer af samarbejdsformer. På denne seminardag sætter vi fokus på det gode samarbejde og på udvalgte samarbejdskonstellationer og måder at organisere samarbejder på. Få del i de vigtige erfaringer og præg debatten, når vi sammen diskuterer fremtidens samarbejdsformer i byggeriet. Seminaret afholdes sammen med Værdibyg og Bygherreforeningen.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

København

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online