Modebranchen vil af med miljøsvin-mærkatet

Tekstilindustrien er den næstmest forurenende branche i verden. Nye initiativer spirer i branchen for at gå den grønne vej og få et miljøvenligt image.

08.08.2012

CSR.dk

I dag begynder den københavnske modeuge med arrangementer rundt om i byen. I år vil modellerne indtage catwalken klædt i bæredygtigt modetøj fra både danske og andre nordiske designere.

Modebranchen er ved at lave en grøn omstilling med diverse initiativer. Et af initiativerne er et frivilligt og globalt initiativ ved navn Sustainable Apparel Coalition, hvor 60 modeproducenter er gået sammen om at arbejde med bæredygtig og ansvarlig mode.

Som en del af initiativet bliver genbrugte materialer fra Nikes kondisko brugt til sportsbaner og legepladser, og H&M har lanceret en kollektion syet af økologisk bomuld.

Næstmest forurenende branche
Tekstilindustrien har god grund til at satse på miljøet, eftersom den er den næstmest forurenende branche i verden. Ifølge ugebrevet Mandag Morgen er tekstilbranchens forurening kun overgået af olie- og gasindustrien.

Men de senere år har en spirende, bæredygtig bevidsthed sneget sig ind i modebranchen.

I Norden er modebranchen gået sammen i et frivilligt initiativ, NICE-projekt (Nordic Initiative Clean and Ethical). NICE-projektet tager udgangspunkt i FN’s Global Compact har formuleret 16 retningslinjer med et mål at øge kendskabet til ansvarlige og bæredygtige arbejdsmetoder inden for modeindustrien.

Grøn omstilling går trægt
Jonas Eder-Hansen er som udviklingsdirektør i Danish Fashion Institute og er ansvarlig for national CSR og NICE-projektet en del af den grønne modebølge.

"Vi sætter fokus på, hvordan vi fra Danmarks side kan uddanne modevirksomheder, så de efterspørger større ansvarlighed i leverandørkæden. Det er vigtigt, at de danske virksomheder tænker på, hvor deres råmaterialer kommer fra," siger han til Information.

Greenpeace Danmark synes dog ikke, at frivillige initiativer som Sustainable Apparel Coalition og NICE-projektet er nok.

"Det er ikke rimeligt, at man selv kan vælge, om man vil forurene. Jeg synes i hvert fald, det er mere rimeligt at sige, at der er nogle stoffer, som skal forbydes, siger Greenpeace Danmarks kemimedarbejder, Erik Albertsen til Information.

Han mener, det er nødvendigt at lade den grønne fred brede sig og sætte ind med konkret EU-regulering på området, så forbrugeren og industrien ikke har et frit valg.

-KH

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.03.2026CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

05.03.2026Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Kun hver anden arbejdsgiver er forberedt på nye regler om løngennemsigtighed og ligeløn

CSR.dk

Carlsberg lancerer opdateret ESG-strategi og plan for klimaomstilling

CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

I Wefood står Folkekirkens Nødhjælp og dagligvarebranchen skulder ved skulder i kampen mod madspild

KLS PurePrint A/S

Sponseret

Kom med til boglanceringen af Hvidbog om Cirkulær Emballage 2.0

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

10.03.2026

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Event
Ring the Bell for Gender Equality

Fra ambition til handling: Hvor står danske virksomheder på ligestilling?

Dato

10.03.2026

Tid

08:10

Sted

Nikolaj Plads 6, Indre By 1067, København, Denmark

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

10.03.2026

Tid

08:30

Sted

Online

JUC SERVICE ApS
Kursus
CSDDD - Introduktion

Dette kursus har til formål at give dig et helhedsindblik i CSDDD-direktivets intention, omfang og krav samt dets rolle i EU’s Green Deal.

Dato

10.03.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Dakofa
Seminar
Refurb af (W)EEE og batterier – hvilke potentialer kan udnyttes i Danmark?

Hvordan kan reparation, istandsættelse og genfremstilling af elektronik og batterier bidrage til mere cirkulære værdikæder i praksis?

Dato

10.03.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V