Ministerier bruger ikke anbefalede whistleblower-ordninger

Ingen ministerier har valgt at oprette en whistleblower-ordning, til trods for at et ekspertudvalg under justitsministeriet anbefalede det sidste år.

Whistleblower-ordningerne skal give embedsmænd mulighed for anonymt at anmelde ulovligheder på deres arbejdsplads..

17.05.2016

CSR.dk

For et år siden anbefalede et ekspertudvalg under Justitsministeriet, at der skulle oprettes whistleblower-ordninger i statens myndigheder, herunder styrelser og ministerier, så embedsmænd anonymt kan anmelde ulovligheder på deres arbejdsplads.

Læs også: Whistleblowerordninger giver ikke mere åbenhed

Men ifølge en rundspørge foretaget af Politiken, har ingen af de 17 ministerier valgt at oprette en whistleblower-ordning. Det skriver Politiken.

At ordningen ikke er blevet brugt af ministerierne, undrer Henrik Hjortdal, tidligere kontorchef i Finansministeriet og projektleder i Forum for Offentlig Styring og Ledelse på CBS. En sådan whistleblower-ordning giver nemlig embedsmænd en chance for at råbe op om ulovlige forhold i ministerierne, uden at det får betydning for deres fremtidige arbejde.

”Man har set rigeligt med møgsager de seneste år, så der er bestemt brug for muligheden”, siger han til Politiken med henvisning til Tibet-sagen, hvor politiet krænkede borgeres ret til at demonstrere.

”Mon ikke en betjent eller to havde lyst til at råbe op, men ikke turde på grund af deres karriere. Det er fint, at kommuner og regioner er begyndt at følge op, men det er nok især staten, der har brug for whistleblowing”, tilføjer han til Politiken.

Tal fra Datatilsynet, der skal godkende whistleblower-ordningerne, viser ligeledes, at der endnu ikke er nogen styrelser eller ministerier, der har ansøgt om en ordning. Til en sammenligning har mere 200 virksomheder fået en tilladelse.

Det er dog ikke et lovkrav, at ministerierne skal oprette sådanne ordninger. Ekspertudvalget har nemlig afvist at gøre ordningerne lovpligtige og har i stedet anbefalet, at myndighederne selv skal tage stilling til, om de har behov for en whistleblower-ordning.

Læs også: To ugers frit lejde til VW-ansatte

Justitsminister Søren Pind afviser kritikken og skriver således i en mail til Politiken:

”Jeg har derfor opfordret de offentlige myndigheder til – hver især – at overveje, om det er relevant at oprette en whistleblowerordning hos dem. Det gælder også på Justitsministeriets område”.

-SSM

Bureau Veritas

Sponseret

Understand Climate Footprint Calculations – LCA, EPD, PEF and the GHG Protocol Explained

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

15.09.2025BSR

Sponseret

Partnering with Suppliers to Advance Human Rights Due Diligence

08.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

UNGA & Leaders Summit 2025

25.08.20253H Law

Sponseret

Den Grønne Lovguide: CO2-tal og klimadata – hvordan formidler man det juridisk korrekt?

21.08.20253H Law

Sponseret

Dokumentation af grønne påstande – hvad kræver loven?

20.08.2025CSR.dk

Strikkere sørger for kæmpe beløb til Unicef i Gaza

18.08.2025BSR

Sponseret

Developing Integrated Approaches to Human Rights, Climate, and Nature

15.08.20253H Law

Sponseret

Klimakompensation og markedsføring: En juridisk balancegang

07.08.20253H Law

Sponseret

Grønne udsagn og den konkrete vurdering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ligestilling, Diversitet og Ledelsessystemet Introduktion til DS 5001 og ISO 30415

Ligestilling og diversitet er for alvor kommet på virksomhedernes dagsorden og flere studier peger på, at et strategisk fokus på emnet skaber robuste virksomheder, tilfredse medarbejdere og bedre bundlinjer. Med andre ord er der god grund til at have et stærkt fokus på diversitet, men hvordan får man hjulpet udviklingen og virksomhedskulturen i den rigtige retning.

Dato

17.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

17.09.2025

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
CSRD - bæredygtighedsrapportering

EU’s Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD) er en game changer for bæredygtighedsrapportering, da det blandt andet fastsætter ensartede metoder og måleenheder for virksomheders rapportering af miljømæssige, sociale og ledelsesmæssige aspekter (ESG). I første omgang omfatter CSRD større virksomheder, men det forventes, at direktivet ligeså vil påvirke små- og mellemstore, idet de store virksomheder vil søge information i deres leverandørkæde.

Dato

17.09.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

17.09.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

17.09.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

17.09.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København