Minister: Olie- og gasproduktionen er nødvendig for at opnå grøn omstilling

Internationale forskere advarer mod en dominoeffekt, der kan få Jordens klima til at gå amok. Klima- og energiminister Lars Chr. Lilleholt (V) mener, at der er brug for handling, men understreger samtidig, at den grønne omstilling er afhængig af de ressourcer, vi får fra produktionen af olie og gas.

Græsset gulner og brandene hærger. Vi befinder os midt i en af de varmeste somre i nyere tid. Alt imens et nyt studie viser, at det står skidt til med klodens tilstand. Arkivfoto..

08.08.2018

CSR.dk

Det står slemt til med Jordens tilstand.

Et nyt internationalt studie viser, at selv hvis det lykkes os at opfylde målene om at holde den globale opvarmning på under to grader, som blev fastsat i Parisaftalen 2015, så er der fare for, at vi allerede har sat skub i en dominoeffekt, der kan få Jordens temperatur til at løbe løbsk, skriver Information.dk.

Læs også: Gigantisk økonomisk gevinst i at begrænse den globale opvarmning

”Vores studie tyder på, at menneskeskabt global opvarmning på to grader kan udløse andre processor, som kan føre til yderligere opvarmning, selv hvis vi holder op med at udlede drivhusgasser”, sagde artiklens hovedforfatter, professor Will Steffen fra Australian National University til Politiken.

I værste tilfælde kan Jordens gennemsnitstemperatur komme op på fire-fem grader højere og opnå en vandstigning på verdenshavene på 10-60 meter. Det vil ifølge forskerne få alvorlige konsekvenser og angiveligt gøre dele af Jorden ubeboelige, skriver Information.dk.

Den danske minister for energi, klima og forsyning, Lars Chr. Lilleholt, har ifølge Ritzau kaldt klimaet en ”brændende platform” og advarer om, at der er risiko for, at vi ikke når vores mål.

”De konklusioner, som kommer fra den her gruppe forskere er ikke nye – vi har hørt det før – men det gør det ikke mindre alvorligt. Når vi taler om fire-fem graders temperaturstigninger, så er det klart, at det vækker bekymring. Der er brug for handling”, siger han til Information.dk.

Danmark skal stadig være et olie- og gasland
Sidste sommer sagde klimaministeren, at Danmark skal være et olie- og gasland. Og det står han stadigvæk ved. 

”Vi har en stor olie- og gasproduktion i Danmark. En produktion, regeringen har valgt ikke skal foregå på land eller kystnært, men langt ude i vandet. I sammenligning med andre lande foregår Danmarks olie- og gasproduktion på en miljømæssig fornuftig måde og skaber også et økonomisk grundlag for blandt andet at gennemføre alt det, vi gerne vil, når det gælder den grønne omstilling”.

Ministeren fortæller, at som det ser ud nu, så er der ikke planer om at ændre på det.

Læs også: Turisme bidrager mere end forventet til den globale opvarmning

”Jeg mener, der skal skabes en økonomisk mulighed for, at vi kan gennemføre alt det, vi gerne vil – herunder også den grønne omstilling. Uden en fortsat olie- og gasproduktion vil dele af vores velfærd være udfordret, men det vil også de mange ressourcer, vi bruger på grøn omstilling”, siger han til Information.dk.

- JJK

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Klimadata og klimaregnskaber i praksis - København oktober 2026

Efterspørges der en baseline på virksomhedens carbon udledninger, og har du behov for at blive bekendt med klimaregnskabets scope 3? Dette to-dages kursus vil ruste dig til at håndtere klimadata og klimaregnskaber effektivt.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Intern Auditor

På ISO 14001 Intern Auditor træner du forskellige auditeringsteknikker og -værktøjer, og hvordan du udfører intern audit af din virksomheds miljøledelsessystem i henhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

28.10.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

28.10.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

28.10.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

28.10.2026

Sted

Odense