Millioner af pensionspenge i Nestlé trods afsløringer om børnearbejde

Danmarks ti største pensionssselskaber har aktier i Nestlé. Det er på trods af, at virksomheden fortsat køber kakaobønner, som er høstet af afrikanske børnearbejdere.

Ifølge en amerikansk rapport er børnearbejde på kakaoplantager steget fra 2009 til 2019. Arkivfoto..

09.08.2022

CSR.dk

Fødevaregiganten Nestlé er gentagende gange blevet kædet sammen med børnearbejde i chokoladeindustrien, men det stopper ikke de ti største danske arbejdsmarkedspensionsselskaber (AMP’er) i at investere millioner af kroner i virksomheden.

Det skriver Fagbladet 3F.

Ifølge Terry Collingsworth, amerikansk menneskerettighedsadvokat, ved Nestlé godt, at virksomhedens kakaobønner stadig i stor stil bliver høstet af børn, der er blevet smuglet væk fra deres familier fra nabolande af menneskehandlerne.

Problematikken er nemlig veldokumenteret, påpeger han.

Læs også: WorldPride dropper Nestlé-samarbejde efter hård kritik

En rapport fra University of Chicago viser, at 37 procent af børnene i Elfenbenskysten og 52 procent af børnene i Ghana var involveret i børnearbejde i kakaoindustrien i 2019.

Og fra 2009 til 2019 steg udbredelsen af ​​børnearbejde i kakaoproduktionen med 14 procentpoint, mens udbredelsen af ​​farligt børnearbejde steg med 13 procentpoint i de to lande.

Ved det godt selv
Nestlé erkender også selv at have købt kakao fra steder, hvor børn er tvunget til at arbejde.

Ifølge Anna Hagemann Rise, der er kommunkationschef hos Nestlé i Danmark, er virksomheden dog også frontløber, når det kommer til at afskaffe problematikken.

Hun pointerer også ifølge Fagbladet 3F, at Nestlé er certificeret af Rainforest Alliance, og at virksomheden har hjulpet med at beskytte over 150.000 børn.

Læs også: Migrantarbejdere i Qatar bør have del i overskuddet fra VM

Fagbladet har også kontaktet flere af AMP’erne, hvor Sune Schackenfeldt, direktør hos Pædagogernes Pension, fortæller, at pensionsselskabet har en aktiv dialog med Nestlé.

”Vi bruger store ressourcer på at følge Nestlé, som vi mener nu gør mange af de rigtige ting. Vi kan se, at aktivt ejerskab virker, og at det har gjort en forskel, at vi har haft modet til at blive og holde fast i et fokus på at forbedre vilkårene. Det gælder om at få flest mulige børn i skole i stedet for i marken og at få forbedret priserne i det første led af produktionen”, siger han til Fagbladet 3F.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.06.2026CSR.dk

Nyt tilbud til danskere i overgangsalderen bliver revet ned fra hylderne

10.06.2026CSR.dk

Løngennemsigtighed implementeret i første danske virksomhed

CSR.dk

Medarbejderne på Sunset Boulevards hovedkontor har nu haft fri i et år

CSR.dk

Standarder for det digitale produktpas er klar

Dansk Standard

Sponseret

DS Bæredygtighedsdag sætter trivsel på dagsordenen

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Nyt projekt engagerer unge mænd i kampen mod grov tone og chikane

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell sætter fokus på usynlige handicap med Solsikkesnoren

CSR.dk

Overgangsalder bliver bedre med vejledning

Sex & Samfund

Sponseret

Sex & Samfund rykker ud på sommerens festivaler med 70.000 kondomer og samtaler om samtykke

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Net-Zero in Practice: Challenges, Solutions, and Lessons Learned

This workshop brings together climate specialists from large Danish companies to exchange experiences and discuss practical pathways towards achieving net-zero emissions by 2050 at the latest.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

TDC NET, Teglholmsgade 1 København C 0900 København Denmark.

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Nyborg

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

22.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online