Milliarder på vej til omstilling af dansk industri

Virksomhederne får en milliardindsprøjtning til at omstille den tunge industri fra sort til grøn energi. 3,75 milliarder kroner skal være med til at støtte den grønne omstilling af dansk erhvervsliv.

18.02.2013

CSR.dk

Tilskudspuljen på 3,75 milliarder kroner er en del af energiforliget, som alle partier i Folketinget på nær Liberal Alliance står bag. Pengene fordeles frem mod 2020 til virksomheder, der ønsker at omstille deres produktion fra at bygge på fossile brændsler til at benytte sig af vedvarende energikilder (VE) eller fjernvarme.

Klima-, energi- og bygningsminister Martin Lidegaard siger i en pressemeddelelse:
”Med denne økonomiske indsprøjtning til det danske erhvervsliv sikrer vi, at de danske virksomheder kan være med i den grønne omstilling samtidig med, at det styrker deres konkurrenceevne. Målet er at sikre en af de mest effektive og grønne industrier i verden.”

Lovforslaget om ”VE til proces” sendes i høring i dag og ordningen forventes at åbne for ansøgninger til sommer. Den samlede tilskudspulje på 3,75 milliarder kroner fordeler sig med 250 millioner kroner i 2013 og 500 millioner kroner om året frem til og med 2020.

Tilskudsordningen består af fire støtteelementer
Den første del af støtteordningen er investeringsstøtte til virksomheder, der erstatter fossile brændsler med vedvarende energi i virksomhedernes produktionsprocesser. Det kan være sol, vind, biogas eller biomasse.

Den anden del af støtteordningen er til virksomheder, der erstatter fossile brændsler med fjernvarme til procesformål. Det kan være et gartneri, som skrotter sit eget individuelle kulfyrede anlæg og bliver koblet på fjernvarmen, som på sigt vil være VE-baseret.

Den tredje del af støtteordningen er til energieffektiviseringer, som laves samtidig med at virksomheden konverterer til vedvarende energi eller fjernvarme.

Den fjerde og sidste del gives som investeringsstøtte til de kulfyrede kraftvarmeværker, der omlægger til biomasse. Kraftvarmeværket skal kanalisere støtten, i form af reduceret varmepris, videre til de virksomheder, der køber procesvarme fra kraftvarmeværket.

"Jeg håber, at der kommer mange ansøgninger fra virksomhederne. Det vil ikke kun være godt for klimaet. Det vil på længere sigt forbedre virksomhedernes konkurrenceevne, hvis de bliver uafhængige af fossile brændsler, som med stor sandsynlighed vil fortsætte med at stige i pris” siger Martin Lidegaard.

Ordningen vil anslået kunne reducere CO2-udledningen med i alt 1 mio. tons om året.
Lovforslaget om tilskud til fremme af vedvarende energi i virksomheders produktionsprocesser er sendt i høring. Høringsfristen er 1.marts 2013.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.05.2026Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Carbon-Storing Acoustic Panels from Seagrass: Søuld’s Reinvention of a Forgotten Material

13.05.2026Dansk Retursystem

Sponseret

EU's krav om flere genbrugsflasker hjælper ikke klimaet

CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

CSR.dk

Forskning: Den sociale skævhed ved oversvømmelser er mål- og mærkbar

Schneider Electric

Sponseret

Hvor hurtigt kan dansk industri rykke digitalt lige nu?

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor Danmark sætter fokus på det grønne valg på Madens Folkemøde 2026

CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

SustainImpact ApS

Sponseret

Dine LCA-beregninger lyver om biodiversitet

CSR.dk

Trænørder har fundet på en giftfri løsning til bygge- og anlæg

BESTSELLER

Sponseret

BESTSELLER støtter naturfond med 19 millioner kroner

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Konference
Generalforsamling 2026

Deltag i dette års generalforsamling for medlemmerne af UN Global Compact Netværk Danmark.

Dato

18.05.2026

Tid

09:30

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Annual Conference 2026

At the UN Global Compact Network Denmark Annual Conference on 18 May at Danske Bank, business leaders, experts, and decision-makers will come together for a day focused on how companies can strengthen their resilience, responsibility, and competitiveness in a new global reality.

Dato

18.05.2026

Tid

12:00

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

19.05.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

19.05.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

19.05.2026

Sted

Vejle

Etisk Handel Danmark
Konference
Årskonference 2026: Principper og partnerskaber, der giver forretningsværdi

Etisk Handel Danmarks konference 19. maj 2026: Principper og partnerskaber, der giver forretningsværdi

Dato

19.05.2026

Sted

Klub – Linnésgade 25, København K